FAQ – Najczęściej zadawane pytania

 • Szkolenie Jindo w porównaniu do Shiby i Shikoku
  Jednym słowem – przepaść 🙂 Szkolenie Jindo nie trwa długo, nie są to psy aż tak uparte i na pewno ogromnie chętne do nauki nowych rzeczy. Haru załapał podstawy (siad, waruj, zostań, równaj) na pierwszej lekcji w grupie. Cały czas czeka na kolejne komendy z uśmiechem na mordce. Psie sporty – dopiero zaczynamy zabawę w agility, ale na tą chwilę idzie mu świetnie! Warto zaznaczyć, że Jindo są obserwatorami i lubią naśladować inne psy.
 • Jak dogadują się moje psy?
  Jakiś czas po tym, jak do naszego domu wkroczyli Haru i Toshiya skontaktowałam się z behawiorystą z Krakowa. Na podstawie poziomu wrodzonej dominacji została ustalona psia hierarchia, która działa bez zmian do dzisiaj. Od kiedy działamy w ten sposób nie ma już walk i kłapania ozorkami co 5 minut 😉 Trzymamy się też 3 najważniejszych zasad w stadzie – wspólne jedzenie, wspólne spacery, wspólne spanie.
  Na dzień dzisiejszy Shiba i Shikoku to najlepsi kumple, a z Jindo się lubią, ale bez spoufalania. Haru wystarczy maleńka iskierka do wybuchu, a tego staramy się unikać.
 • Jindo jako pies stróżujący
  Jak najbardziej. Są to psy lojalne i bardzo oddane domownikom. Haru bez problemu zostaje sam na podwórku, szczególnie lubi zabawy w śniegu. Nie szczeka kiedy nie musi, ale cały czas jest czujny i jeżeli słyszy coś dziwnego po drugiej stronie ogrodzenia, zawsze o tym informuje.
 • Jindo do obcych ludzi
  Ostrożny i nieufny. Jindo potrzebuje czasu, aby przekonać się do nowego człowieka. Są osoby w naszym otoczeniu, które zaakceptował niemal natychmiast, są też takie na które nadal buczy.
  Nie ma jednak mowy o agresji w stosunku do ludzi. Jindo ufa swoim właścicielom i wie że nie zrobią mu krzywdy. Podczas wizyt u weterynarza jest spokojny, nie ma większych problemów z dotykaniem, zastrzykami czy nawet pobieraniem krwi 🙂 O ile jesteśmy przy nim, nic nikomu nie grozi.
 • Jindo do obcych psów
  Korea Jindo Dog nie przepada za obcymi samcami, a już na pewno nie dogada się z równie mocno dominującym osobnikiem. Jak w przypadku każdej rasy, wymagana jest wczesna socjalizacja, ale mimo wszystko przy spotkaniach z obcymi czworonogami należy mieć oczy dookoła głowy.
 • Różnice między Shibą a Shikoku
  Shiba – dumny, niezależny i uparty Samuraj 🙂 Shiba ma czas, nie jest nachalna, lubi siedzieć i z bezpiecznej odległości obserwować właściciela. Lubi przywitać nowych gości, po czym zniknąć w iście angielskim stylu. Nie są też uczuciowo wylewne, Shiba pokazuje że “kocha” na swój własny osobliwy sposób.
  Shikoku – istna definicja upartości, chce być wszędzie pierwszy, wydaje mu się że waży tyle co York. Jeżeli coś mu się nie podoba – szczeka, wyje, śpiewa, a zdenerwowany zdemoluje to co niemożliwe do zdemolowania. Nie lubi zostawać sam, chce być blisko człowieka.
 • Różnice między Japończykami a Koreańczykiem
  Shiba, Shikoku – zdecydowanie uparte, mają wysokie poczucie własnej wartości. Jeżeli coś nie idzie po ich myśli potrafią strzelić fochem. Szkolenie też nie jest takie proste, ponieważ dosyć szybko się nudzą.
  Korea Jindo Dog – zapatrzony we właściciela zrobi to co mu się powie. Też bywa uparty, ale nie w takim stopniu jak jego japońscy kuzyni. W kontaktach z obcymi psami radzą sobie jednak gorzej niż Shiba & Shikoku.
 • Psy pierwotne – różne czy takie same?
  Już kilkukrotnie spotkałam się z opinią, że psy pierwotne są dokładnie takie same. Mając w domu 3 różne przykłady nie mogę się z tym zgodzić. Co je łączy, na pewno niezależność, upartość, chęć dominacji nad obcymi psami i ostrożność w stosunku do obcych ludzi – ale wszystko w różnym stopniu. Po za tymi cechami totalnie się od siebie różnią, czy pod kątem charakteru, czy szkolenia czy zwykłego zachowania. Bezsensowne jest dla mnie wrzucanie wszystkich psów typu pierwotnego do jednego worka – “on tak ma bo jest pierwotniakiem” hmm moim zdaniem to tak nie działa i nie powinniśmy się tak tłumaczyć.
 • Budowa Jindo
  Rzadko, ale jednak, spotykam się z opiniami, jakoby mój Jindo był za wątły, miał za wąską głowę itp itd. Szanowni Państwo, okazy Jindo znajdujące się w Europie (UK, Belgia, Niemcy) są typu gyupgae, mój Haru to typ heutgae. Niczym nie odstaje od swoich rodziców czy innych koreańskich Jindo. Jest to młody pies, który nadal się rozwija. Warto zaznaczyć, że typ heutgae to typ pierwotny, myśliwski.Wśród przedstawicieli Jindo można wyróżnić dwa* typy budowy ciała:

  • heutgae – pierwotna, szczuplejsza budowa. Wydają się mieć mniej głęboką klatkę piersiową, sprawiają wrażenie dłuższych niż wyższych. Mają przeważnie dłuższe kufy, większe uszy, węższe głowy.
  • gyupgae – bardziej masywne i muskularne. Dają wrażenie mocy, a nie prędkości.

  * Koreańskie stowarzyszenie “Korean National Dog Association” używa stosunkowo nowych, trzech terminów; tonggul (odpowiednik gyupgae), hudu (odpowiednik heutgae) oraz gakgol (połączenie obu typów).

  cr. jindos.com

  cr. jindos.com