HOKKAIDO

Hokkaido Inu [北海道犬] – jedna z sześciu rodzimych ras japońskich, według klasyfikacji FCI należąca do szpiców i psów w typie pierwotnym, zaliczona do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.
Nazwa rasy określa miejsce pochodzenia psa i może być tłumaczona jako – Pies z Hokkaido lub Pies Ajnów.

Wzorzec rasy FCI  –> wer. 1999 pol TUTAJ i wer. 2017 eng TUTAJ


Wymiary
Wysokość PSY 48,5 – 51,5 cm, SUKI 45,5 – 48,5 cm
Waga oscyluje w granicach 24 kg


Wygląd
Średniej wielkości pies, z silnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym (drugorzędowe cechy płciowe), dobrze wyważony, o mocnej budowie i dobrej kości. Mięśnie twarde i wyrzeźbione. W klatce piersiowej są szersze od pozostałych japońskich ras, mają też mniejsze uszy. Jest impulsywny, szybki i ma lekki chód. Włos okrywowy jest twardy, sztywny i prosty, a podszerstek miękki i gęsty. Włos na ogonie dosyć długi i sterczący. Uszy stojące, ogon zawinięty nad grzbietem lub sierpowaty. Oczy są nieco małe, ciemnobrązowe i ustawione trójkątnie.
Umaszczenia: sezamowe, pręgowane, czerwone, czarne, czarne podpalane i białe.

 

Żyje pełną gębą, wszystko co robi, robi ekstremalnie. Jeśli ma gdzieś pójść, to biegnie, Jak je potrafi zjeść trzykrotną porcję dla psa swoich rozmiarów, jak pije potrafi wypić wiadro wody, a jak je już wypije i zaczyna sikać to robi to przez minutę, wyciąga się cały, aż mu się ogon prostuje. Jak się cieszy to cieszy się całym sobą. A jak kogoś nie lubi to też pokazuje to na maksa. – ktrebor, psiaki.pl

Historia rasy
Według niektórych teorii przyjmuje się, że przodkami tej rasy były psy, które Ajnowie – pierwsi ludzie zasiedlający Japonię przywieźli ze sobą poruszając się na północ z regionu Tōhoku [東北地方] na wyspie Honsiu. Na Hokkaido najbardziej na północ wysuniętej części Japonii lata są krótkie, a zimy mroźne i pełne śniegu. Tam Hokkaido przystosował się do życia razem z Ajnami, którzy utrzymywali się z polowania.
Psy były używane głównie do polowania na dziką zwierzynę tj. lisy, dziki, niedźwiedzie. W 1937 roku, kiedy oficjalnie zostały ustanowione pomnikiem przyrody, psy otrzymały nazwę Hokkaido, żeby pozostać w zgodzie ze zwyczajem określania psich ras od regionu, w którym powstały. Jako, że Ajnowie utrzymywali się głównie z polowania i łowienia ryb, rasa ta była hodowana głównie na nabrzeżach wysp albo wzdłuż głównych rzek tj. na Płaskowyżu Ishikari i w rejonie Hidaka.


Pielęgnacja
Gruba, podwójna sierść wymaga regularnego czesania i szczotkowania.


Zdrowie
Hokkaido są generalnie zdrowe, jednak należy zwracać szczególną uwagę na problem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. W tym kierunku można zrobić psu badania – prześwietlenie obu stawów.


Charakter i szkolenie
Psy są bardzo nieufne wobec obcych; mogą zachowywać się agresywnie. Dość samodzielne w działaniu – wymagają właściwego szkolenia i socjalizacji. Nie nadają się do mieszkania w bloku. Są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Nie znoszą samotności. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. Hokkaido jest psem wytrzymałym, wiernym, pojętnym, bardzo czujnym i śmiałym.
Hokkaido to pies jednego pana – potrafi okazywać, że kocha wszystkich – ale z reguły na swojego przywódcę duchowego wybiera jednego człowieka, dla którego zrobi wszystko.
Regularne szkolenie wraz z socjalizacją z ludźmi i innymi zwierzętami należy rozpocząć jak najwcześniej.


Ciekawostka

To jest “Kai-Kun”, gwiazda serii reklam w japońskiej telewizji Telecom.

 

 

 


~~~ W Polsce są dwie(?) hodowle Hokkaido ~~~
— po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli —

HAKUGETSU – Katarzyna Jabłońska, 
MATAGIINU PL
– Lilianna i Dariusz Rozmysłowicz, Białystok


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com
Zdjęcia: Kaiju Kennels, Przyjaciel Pies, Grafika Google


Przydatne linki:
psy-pies.com
molosy.pl
psy24.pl