SHIBA

Rasa: Shiba [jap. 柴犬] – nazwa Shiba-Inu jest wyrażeniem używanym w dialekcie prefektury Nagano [長野市] oznaczającym “Małego Psa z Zarośli”
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: niegdyś przede wszystkim pies do polowania na ptactwo oraz małą zwierzynę, teraz do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: wer. 1999 pol TUTAJ i wer. 2017 eng TUTAJ
Wymiary:
Wysokość PSY 39,5 cm (+/- 1,5 cm), SUKI 36,5 cm (+/- 1,5 cm)
Masa 7 – 11 kg


Wygląd
Shiba Inu to pies małej wielkości, o harmonijnej budowie ciała, dobrym kośćcu i dobrze rozwiniętych mięśniach. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta; stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 10:11. Psy mają szerokie czoło i wyraźnie zaznaczony stop, z delikatną bruzdą. Nos czarny o prostym grzbiecie. Kufa umiarkowanej grubości, zwężająca się. Wargi ściśle przylegające. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki dobrze wykształcone. Oczy dość małe, trójkątne, o barwie ciemnobrązowej; zewnętrzne kąciki oczu skierowane ku górze. Uszy małe, trójkątne, nieco pochylone do przodu, pewnie stojące.
Z moich obserwacji. Patrząc na zdjęcia Shib z lat 40~80 widać rzeczywiście psa, który został wyhodowany do polowania na małą zwierzynę, dobrze zbudowany ale jednocześnie gibki. Aktualnie modne stają się niskie na łapach, “duże” Shiby o zdecydowanie mocniejszej kości. Moda modą, ale mam wrażenie że pomału zaczyna się odchodzić od wzorca na rzecz upodobań hodowców i przyszłych właścicieli “pieseła”… 

>> Na pierwszy rzut oka można zauważyć dwa różne od siebie typy budowy Shiby:
Typ myśliwski (hunting type), po lewej – wyższy na łapach, mocniej podciągnięty brzuch, atletycznej budowy
Typ wystawowy (show type), po prawej – mocnej budowy, z grubszym kośćcem, dobrze rozwiniętymi mięśniami, sprawia wrażenie silniejszego i cięższego
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies w typie myśliwskim brał udział w wystawach, jednak z doświadczenia wiem, że drobniejsze psy mają zdecydowanie bardziej pod górkę, niżeli te “urodzone” na show.

Umaszczenia: czerwone (aka), czarne podpalane (kuro), sezamowe (goma), czarne sezamowe (kuro goma), czerwone sezamowe (aka goma).
Czerwony jest najbardziej znanym umaszczeniem, następnie czarny podpalany, oraz sezamowy. W umaszczeniu czarnym podpalanym najtrudniejsze do uzyskania są idealne znaczenia, najtrudniejszy jest jednak sezam. Hodowcy i sędziowie mają trudności ze zdobyciem i ustaleniem idealnego wzoru sezamowego płaszcza. Nadal psów w tym kolorze jest niewiele na ringach, choć z roku na rok ich przybywa. Ponadto, szczeniaki rodzą się ciemne i jaśnieją z wiekiem, ciężko jest ocenić czy sezamek zatrzyma czarne końcówki czy przejdą one do czerwonego.

 

Sierść w kolorze białym / kremowym (shiro) jest powszechną wadą i nie jest akceptowana przez wzorzec FCI. Białe Shiby powinny być sprzedawane jako “pet” i nie mogą być psami hodowlanymi.
Inne umaszczenia, które są absolutnie nie akceptowane to pinto, pręgowane oraz czerwono-głowe czarne podpalane (czasami określane jako tri-color, jak Owczarki niemieckie).Historia rasy

Słowo inu (犬) to z japońskiego pies. Znaczenie prefiksu shiba (柴) jest mniej jasne – słowo to znaczy zarośla – jednak w starym Naganowskim dialekcie słowo to także znaczyło mały. Dlatego więc Shiba Inu jest czasami tłumaczone jako „mały pies z zarośli”.

JOMON SHIBA
Okres Jomon to czas w historii Japonii od około 14 000 do 300 p.n.e. Mieszkańcy tej epoki hodowali psy myśliwskie, które były ważną częścią ich kultury.
W wykopaliskach archeologicznych odkryto bardzo dobrze zachowane szczątki psa Jomon, które pokazały że miał stojące uszy i sierpowaty lub zakręcony ogon. Naukowcy twierdzą, że był on starożytnym przodkiem Shiba Inu oraz pięciu pozostałych ras.
Pewni japońscy hodowcy założyli stowarzyszenie “Shiba Inu Hozonkai” (w skrócie SHIBAHO), aby hodować psy zbliżone cechami fizycznymi do psa Jomon. Skrzyżowali w tym celu Shiby Shinshu z Shibami z prefektury Akita. “Nowa” rasa powstała z tego połączenia nosi nazwę Jomon Shiba, a przez jakiś czas nazywano ją Akita Shiba.
Jomon Shiba jest dziko wyglądającą Shibą, o węższej głowie i większych zębach. Zgodnie z ich bardziej pierwotnymi korzeniami, psy te są bardziej uparte i mniej posłuszne od ich udomowionych braci Shiba Inu.
Choć japońskim hodowcom jest już bardzo blisko do ideału, porównując rekonstrukcję do powstałych psów, rasa ta nie jest jeszcze rozpoznawana jako odrębna.

Wszystkie Shiby pochodzą z górzystych terenów w środkowej części kraju, gdzie rozwijały się w zimowych warunkach na świeżym powietrzu. Tradycyjnie są używane jako psy rodzinne, doskonale sprawdzają się jako małe psy do ochrony oraz na małe polowania. Shiby były wykorzystywane do polowań na dziki i niedźwiedzie. Psy te mają kilka umaszczeń, ale potocznie nazywa się je AKA-INU czyli RED DOG, ponieważ czerwony jest zdecydowanie preferowanym i najbardziej znanym kolorem.
Wszystkie żyjące dzisiaj Shiby pochodzą z trzech linii krwi, które przetrwały II wojnę światową. Rasa była na skraju wyginięcia przez epidemie, naloty bombowe i niedobór żywności. Znaną dzisiaj Shibę odbudowano z linii: San’in Shiba, Mino Shiba i Shinshu Shiba.

San’in Shiba pochodził z połączenia ras Sekishu i Imba, był powszechny w prefekturach Shimane i Tottori. Był większy od dzisiejszych standardów Shiby, około 40 – 50 cm – czyli przedział który mieści się w grupie średnich psów. Umaszczenie miał plamisto czarne bez białych policzków – co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenione w umaszczeniu “black and tan”. Najprawdopodobniej umaszczenie czarne podpalane pochodzi z tej własnie linii krwi.  Co ciekawe, z najnowszych badań DNA przeprowadzonych na tej odmianie Shib wynika, że mają one więcej wspólnego z koreańskim Jindo-kae niż z obecną Shibą.

Drugą starożytną rasą jest Mino Shiba, która była mniejsza (36,5 – 39,5 cm) z ognisto czerwonym umaszczeniem. Te psy były powszechne w prefekturze Gifu. Miały małe, ciemno brązowe i trójkątne oczy oraz trójkątne uszy, tak jak u dzisiejszej Shiby. Charakterystyczny był także Sashi-o (dłuższy ogon), w przeciwieństwie do zawiniętego ogona pozostałych Shib.

Trzecią starożytną rasą jest Shinshu Shiba, powszechnie występująca w prefekturze Nagano i wywodząca się z Kimawa Shiba. One również były mniejsze, przeważnie czerwone z dłuższym włosem okrywowym oraz gęstym i miękkim podszerstkiem. Ta odmiana miała dwie słabości; tendencja do okrągłych, a nie trójkątnych oczu oraz czarna maska która zamiast zniknąć w wieku 1-2 lat zostawała na stałe.


Więcej o rasie SHIBA przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Sierść Shiby składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.


Zdrowie
Shiby są generalnie zdrowe, jednak należy zwracać szczególną uwagę na problem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego – tym kierunku można zrobić psu prześwietlenie obu stawów. Powinno się również kontrolować tarczycę.


Życie w mieście
Shiba odnajdzie się i w mieście i na wsi. Nie potrzebuje długich, ale regularnych spacerów.


Charakter i szkolenie
Shiby są znane ze swojej śmiałej i pewnej osobowości. Japończycy mają trzy słowa, którymi opisują cechy psychiczne rasy: kaani-i (porywająca śmiałość), ryosei (dobra natura) i soboku (czujność). Połączenie tych trzech cech tworzy interesujący, inteligentny i bardzo silny temperament tej rasy.
Shiba Inu jest małym psem o atletycznej budowie. Podobnie jak wojownik ninja, Shiba porusza się szybko i bez wysiłku. Jest przenikliwy i czujny. Wywyższający się – jak sam uważa, według tych którzy znają i kochają tę rasę. Podchodzi do świata ze spokojem i godnością, która jest jedyna w swoim rodzaju, a to prawdopodobnie dlatego że jest również uparty.
Ze względu na swoją niezależność nie jest najłatwiejszym psem do trenowania. Socjalizacja – proces, przez który szczenięta i dorosłe psy uczą się jak być przyjacielskim i bawić się z innymi psami i ludźmi – oraz szkolenie powinno rozpocząć się wcześnie aby nauczyć Shibę właściwych zachowań.
Ważne, aby zrozumieć niezależność rasy, by nie być sfrustrowanym. Shiba Inu jest bardzo inteligentny, ale niekoniecznie chce robić co każe mu właściciel. Czasami warto sprawić, żeby pies pomyślał że posłuszeństwo to jego pomysł. Dla najlepszych efektów, ważne jest, aby współpracować z trenerem który rozumie niezależność rasy.

Inną tendencją rasy jest zaborczość. Shiba chroni swoich rzeczy, w tym zabawki, jedzenie czy terytorium. Właściwa socjalizacja pomaga zminimalizować tą cechę, ale warto odłożyć jego ulubione zabawki lub przysmaki kiedy w pobliżu są inne psy lub dzieci, zapobiegnie to kłótni.
Pomimo tych wszystkich cech, Shiba Inu jest dobrym psem rodzinnym – jest lojalny i oddany – dobrze dogaduje się z dziećmi, o ile jest do nich przyzwyczajony i o ile dzieci traktują go z szacunkiem.
Shiba Inu był znany z tego, że pokazuje swoją dominującą osobowość do innych zwierząt i psów. Może być agresywny do psów, szczególnie do przedstawicieli tej samej płci. Większość Shib nie powinna być puszczana ze smyczy, przez swój wrodzony instynkt łowiecki – rasa pierwotna stworzona do polowań na zwierzynę. Jest duża szansa, że będzie ścigał wiewiórkę czy kota. Generalnie jest ostrożny w stosunku do nieznajomych i jest dobrym stróżem, który będzie ostrzegał przed wszystkim niezwykłym.

Bardzo ważne są treningi np., spacery, bieganie przy rowerze, szkolenie na świeżym powietrzu, aportowanie. Najlepiej nadaje się do domu z bezpiecznym ogrodem, gdzie może się bawić.
Shiba Inu jest wspaniałym towarzyszem, choć dla niektórych jego silna osobowość może być za ciężka, inni są oczarowani jego odwagą i lojalnością. Wielu entuzjastów twierdzi, że posiadanie Shiby nie jest jedynie posiadaniem psa – to sposób na życie.

Z mojego doświadczenia. Żaden pies nie będzie sprawiał problemów o ile będzie dobrze szkolony już od pierwszego dnia w nowym domu. Uczyłam podstawowych komend suczkę Pitbulla i w porównaniu do mojego Shibulca poszło jej zdecydowanie szybciej i chętniej wykonywała polecenia. To nie oznacza, że Shiba jest oporna na wiedzę – one po prostu mogą mieć akurat inne plany 😀 Na przykład Shinya wykona każdą komendę w mega szybkim czasie, jeżeli w ręku trzymam przysmak, a szczególnie mięsiwo. W innym wypadku po prostu mu się to nie opłaca.
Agresja do innych psów. Mogę się mylić, ale wydaje mi się że każdy źle socjalizowany pies może stać się agresywny do obcych czworonogów. Shinya nigdy nie dziabnął innego psa, ale zaczyna podchody w osobliwy sposób czyli warczy i szczypie – co niestety część psów odbiera często negatywnie. Po około 10~20 minutach i opadnięciu emocji mogą się już normalnie bawić. Ta cała “agresja” to moim zdaniem chęć dominacji Shiby nad innymi czworonogami i specyficzna forma zabawy, jednak to nie czyni Shiby rasą agresywną! Gdyby tak było, nie wprowadziłabym do domu dwóch nowych samców, a jednak są kumplami.


Ciekawostki
Słynny internetowy ‘pieseł’ [doge] to właśnie Shiba Inu

W pobliżu stacji Mushashi-Koganei w Tokio znajduje się sklepik, który zatrudnia najsłodszego pracownika – pieska rasy Shiba Inu, którego zadaniem jest witanie gości. Kiedy wypowiesz jego imię – “Shiba”, otworzy okienko i powita cię. Kiedy nie ma nikogo do powitania, Shiba relaksuje się w swoim ‘sekretnym miejscu’ pod okienkiem i zajada ogórki lub na nich drzemie.

 

 

5 ciekawostek
1. Shiba Inu to jedna z najstarszych ras psów
2. Są niezwykle popularne w ich ojczystym kraju
3. Są bardzo wszechstronnymi psami myśliwskimi
4. Shiba Inu występowały w trzech odmianach
5. Prawie całkowicie wyginęły w wyniku II wojny światowej

Jedną z najbardziej znanych cech charakterystycznych rasy jest tak zwany “Shiba scream”. Jest to rodzaj dziwnego, wysoko tonowego krzyku, który jest niezwykle głośny. Shiba krzyczy kiedy jest podekscytowana, szczęśliwa czy niezadowolona. W zależności od sytuacji jest to zabawne lub przerażające.
Mój pies śpiewa kiedy np. przez okno widzi suczkę sąsiadów, kiedy ma głupawkę, kiedy wracam do domu po dłuższej nieobecności lub u weterynarza podczas obcinania pazurków 😀
Dwa przykłady znajdują się na samym dole strony~~


~~~ W Polsce znajduje się kilkadziesiąt hodowli Shiba Inu ~~~
— po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli —

ARIADINA – Małgorzata Kolek, Prudnik (woj. opolskie)
BEAUTIFUL GREAT DANE – Katarzyna Grzonkowska, Wielkie Bałówki (woj. warmińsko-mazurskie)
BESKERM – Agnieszka Rałowicz, Łódź (woj. łódzkie)
BONARTOS – Agnieszka Popławska, Pruszków (woj. mazowieckie)
BUZIACZEK – Anna Pisarska, Łódź (woj. łódzkie)
CIEŃ CZERWONEGO LISA – Małgorzata Knysak, Częstochowa (woj. śląskie)
CZUMOLUMO – Angelika Galus, Kraków (woj. małopolskie)
DJUSZES – Artur Litwa, Wągrowiec (woj. wielkopolskie)
FERTNER – Małgorzata Baradziej, Kozłowo (woj. warmińsko-mazurskie)
GO PROUD – Ewelina Zgud, Wieliczka (woj. małopolskie)
GONANKAIHO – Joanna Rogoziewicz, Piła (woj. wielkopolskie)
GRODZKI ZAKĄTEK – Dariusz Sterczyński, Środa Wielkopolska (woj. wielkopolskie)
HANNIBAL – Małgorzata Piekarczyk, Marki (woj. mazowieckie)
HERBU PUCHAŁA – Zbigniew Cywiński, Łubianka (woj. kujawsko-pomorskie)
HI TO MIZU – Żanetta i Tomasz Reiter, Wrocław (woj. dolnośląskie)
HOUSE OF PAWS – Iwona & Piotr Materscy, Chotomów (woj. mazowieckie)
HUNDO KORO – Edyta Strońska, Pacyna (woj. mazowieckie)
LEOLIBRA – Kraków (woj. małopolskie)
ŁACIATA SFORA – Bożena Łukasiewicz, Warszawa (woj. mazowieckie)
MAGNA – Marian Malinowski, Łomża (woj. podlaskie)
MARKAROWI – Marek Zawadzki, Czyżemin (woj. łódzkie)
MATAGIINU – Lilianna i Dariusz Rozmysłowicz, Białystok (woj. podlaskie)
MIKORIV GO – Aneta Bucholc, Warszawa (woj. mazowieckie)
MIYAGI KEN (OF) – Urszula & Krzysztof Ryszewscy, Słupca (woj. wielkopolskie)
MUKASHIBANASHI – Edyta i Maciej Gajewscy, Michałów (woj. świętokrzyskie)
OAZA SHIBY – Jakub Maciuszek, Bochnia (woj. małopolskie)
PIERWOTNY DUCH – Patrycja Zimna, Międzybrodzie Bialskie (woj. śląskie)
PRANGEDOGS – Mariola Pranga, Przodkowo (woj. pomorskie)
PSIA REZYDENCJA – Mirosława Zyszczyk, Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
RAJSOBIE – Bogusława Sobieraj, Będzin (woj. śląskie)
RUDA SFORA Z HELENOWA – Małgorzata Loszek, Łódź (woj. łódzkie)
SAGITTA POLARIS – Jolanta Łachacz, Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
SHIBASENJI – Dorota Strojna-Imos, Kielce (woj. świętokrzyskie)
SUBARASHII – Violetta Krzywicka, Lublin (woj. lubelskie)
SUROKAI – Agata Biskupska, Łódź (woj. łódzkie)
SWOBODNE ŻYCIE – Mariusz Matusiak, Swoboda (woj. łódzkie)
TAJGETA – Iwona Miśkiewicz, Łódź (woj. łódzkie)
TUJOWY BÓR – Mieczysław Lasota, Niechobrz (woj. podkarpackie)
XANDRINA – Jadwiga Szulc, Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
Z LASÓW GODZIESKICH – Kinga i Radosław Sobieccy, Godziesze Małe (woj. wielkopolskie)
ZAKĄTEK YUKI – Amadeusz Kaczmarski, Radom (woj. mazowieckie)
ZAKLĘTY SAD – Marta Bystroń-Ludwikowska, Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)
Z ZAKĄTKA IZI – Izabela Przeczek, Bielsko-Biała (woj. śląskie)

Prowadzisz hodowlę Shib zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Źródła: m.in. Wikipedia, psy-pies.com, własne obserwacje i doświadczenie
Zdjęcia: informacje pod zdjęciami, Grafika Google


Przydatne linki:
piesporadnik.pl
hauward.pl


Grupa na Facebooku TUTAJ