SHIKOKU

Shikoku Ken [四国犬] – jedna z sześciu rodzimych ras japońskich, według klasyfikacji FCI należąca do szpiców i psów w typie pierwotnym, zaliczona do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.
Shikoku jest najrzadszą i najbardziej zbliżoną do psa pierwotnego japońską rasą. Legenda głosi że w jego żyłach płynie wilcza krew. Wiara w to wynika najprawdopodobniej z wyglądu psa oraz faktu, że wilki przetrwały na wyspie Shikoku dłużej niż gdzie indziej w Japonii.

Wzorzec rasy FCI  –> wer. 1999 pol TUTAJ i wer. 2017 eng TUTAJ


Wymiary
Wysokość PSY 52 cm (+/- 3 cm), SUKI 49 cm (+/- 3 cm)
Masa 15 – 20 kg


Wygląd
Shikoku jest średniej wielkości szpicem o mocnej, zwartej budowie i niemal dzikim wyglądzie. Porusza się swobodnie i szybko jak wilk a jego doskonała zdolność do skoku sprawia, że idealnie nadaje się do biegania po wzgórzach i górach. Stop jest lekko zaznaczony. Uszy małe, stojące, skierowane do przodu. Trójkątne oczy są głęboko osadzone, małe, ciemnobrązowe. Powieki ciemno zabarwione. Kufa zwęża się ku przodowi, a nos jest wyraźnie zaznaczony, czarny. Włos krótki i szorstki, z miękkim podszerstkiem, który bardzo gęstnieje zimą. Klatka piersiowa głęboka, a brzuch podciągnięty. Tylne kończyny dobrze umięśnione. Pazury ciemno ubarwione. Ogon jest osadzony wysoko, zwinięty lub sierpowato zagięty.
Umaszczenie sezamowe (Goma), czerwone (Aka) lub czarne podpalane (Kuro).
Sierść w kolorze białym (Shiro) jest wadą i nie jest akceptowana przez wzorzec FCI. Białe Shikoku powinny być sprzedawane jako „pet” i nie mogą być psami hodowlanymi.

Historia rasy
Stara rasa psów pochodzących z terenów Japonii służąca pierwotnie do polowania na dziką zwierzynę m.in. dziki i niedźwiedzie, ale także jelenie i knury, występujące w górzystych dzielnicach prefektury Kochi. Nazwa rasy pochodzi od miejsca występowania psów oraz japońskiego słowa ‘inu’ / ‘ken’, czyli ‘pies’. W 1937r. uznana została za pomnik przyrody.

W przeszłości Shikoku mieszkały z Matagi [又鬼] (zimowi myśliwi z regionu Tōhoku [東北地方] w północnej części Japonii) lub myśliwymi z zachodniej i północnej części Shikoku. Są to trudne do pokonania obszary stromych zboczy górskich, co ograniczyło rozmnażanie się tych psów pomiędzy regionami, w wyniku czego rasa została podzielona na kilka odmian. W czasie klasyfikacji Shikoku jako rasy istniało kilka typów z różnych regionów. Pierwotnymi liniami Shikoku były: Awa, Hongawa, Hata i Uwajima (są to nazwy regionów z których pochodziły). Uwajima i Hata były praktycznie niemożliwe do odróżnienia więc połączono obie odmiany w Hata. Linia Awa wyginęła w czasie II wojny światowej, nie było wystarczającej ilości psów do odtworzenia tego typu rasy. Ostatecznie linie Hongawa i Hata stworzyły dzisiejszego psa Shikoku.
Każda z odmian miała charakterystyczne cechy pod względem fizycznym, które zapewne były odpowiedzią na topografie regionów z których się wywodziły. Trudno dostępne tereny na wyspie Shikoku spowodowały, że rasa cieszy się bardzo dużym stopniem czystości krwi.
Fakt, że linia krwi tych psów mogła być śledzona z pokolenia na pokolenie, pozwoliła NIPPO stworzyć standardowy wzorzec japońskich ras w oparciu o linię Shikoku.

Linia Hongawa: swobodne poruszanie się; zwarty, muskularny o nieco węższej budowie; dobrze zaokrąglone czoło; ładne skośne oczy; cieńszy włos niż u linii Hata; odcięcia kolorów umaszczenia często zamazane; częstsze występowanie umaszczenia “black and tan”
Linia Hata: grubszy kościec niż u linii Hongawa; uszy osadzone dość wysoko; grubsza, dłuższa sierść; odcięcia między kolorami dobrze widoczne; częstsze występowanie umaszczenia białego; szerszy rozstaw oczu

Shikoku jest jedną z pośrednich ras japońskich plasującą się między dużymi psami Akita i małymi Shiba inu. Wszystkie trzy rasy należą do rodziny szpicowanych.  W założeniu wszystkie japońskie rasy psów muszą zostać przyporządkowane do trzech kategorii psów: dużych, średnich i małych. Do ras średnich, oprócz Shikoku, zaliczamy: Kai Ken, Hokkaido Inu i Kishu Ken . Wszystkie czworonogi są do siebie bardzo podobne, jeżeli chodzi o umaszczenie i barwy dominujące. Różnią się jedynie rozmiarami i szczegółami anatomicznymi.
Shikoku jest rasą rzadko spotykaną poza krajem pochodzenia.


Pielęgnacja
W zupełności wystarczy regularne szczotkowanie, bardziej intensywne w okresie linienia.
Z mojego doświadczenia. Częste linienie jest raczej normalne jeżeli pies mieszka z nami w domu 😉 Do samego czesania używamy tylko i wyłącznie pudlówek. Niestety furminator, EzzyGroom, grzebienie czy zwykłe szczotki zostały w tyle.


Zdrowie
Najczęściej objawiającym się zaburzeniem wśród psów tej rasy jest epilepsja (padaczka). Należy też zwracać szczególną uwagę na problem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. W tym kierunku można zrobić psu badania – prześwietlenie obu stawów.


Życie w mieście
Współczesne Shikoku pełnią przede wszystkim funkcje psów rodzinnych i do towarzystwa. Większa część populacji pozostaje w posiadaniu osób zamieszkujących tereny miejskie.
Z mojego doświadczenia. Shikoku są dosyć szczekliwymi psami. Szczekający pies podczas nieobecności właścicieli może być uciążliwy dla otoczenia, mieszkając w bloku czy ścisłym zabudowaniu.


Charakter i szkolenie
Shikoku to pies ostrożny, a zarazem odważny i silnie związany z naturą. Jest lojalny wobec swego pana i bardzo do niego przywiązany; lubi być głaskany i często daje całusy. Są idealnymi czworonogami dla osób, które cenią sobie wysiłek fizyczny i uprawiają sport. Nie znoszą siedzenia w jednym miejscu, mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają na zwierzęta ciche, spokojne i mało dynamiczne. Powierzchowność zupełnie nie współgra z ich temperamentem i wolą walki. Shikoku to psy bardzo inteligentne, które szybko się uczą. Wymagają jednak konsekwentnego prowadzenia i szkolenia z zakresu posłuszeństwa, gdyż w innym wypadku mogą ujawnić skłonności do dominacji. Jeżeli od samego początku nie wyznaczymy psu granic, możemy spodziewać się, że po jakimś czasie przejmie funkcje samca alfa w stadzie i wejdzie nam na głowę. Chociaż mówi się że są łatwiejsze w wychowaniu niż Shiby i Akity. Podobnie jak Shiby, Shikoku lubią czasem pośpiewać 😉
Są łagodne wobec ludzi. Wobec innych zwierząt, a przede wszystkim psów, mogą zachowywać się agresywnie. Mają naturalne ciągoty do zdominowania grupy. Nadają się do rodzin z małymi dziećmi, ale nie powinny przebywać z nimi sam na sam. Wymagają konsekwentnego i wprawnego właściciela, który miał w przeszłości kontakt ze zwierzętami.
Z mojego doświadczenia. Przywiązanie do właściciela – czasami aż za bardzo. Zdecydowanie wymagają konsekwentnego prowadzenia od samego początku w nowym domu oraz korygowania każdego nieodpowiadającego nam zachowania. Na tą chwilę polemizowałabym czy aby na pewno Shikoku są łatwiejsze w wychowaniu od Shiby.


~~~ W Polsce była jedna hodowla Shikoku Ken ~~~


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com
Zdjęcia: informacje pod zdjęciami, Grafika Google