SZPIC JAPOŃSKI

Szpic japoński [日本スピッツ Nihon Supittsu] – rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.

Wzorzec rasy FCI -> TUTAJ


Wymiary
Wysokość 30 – 38 cm (suki nieco mniejsze)
Masa ok 6 kg


Wygląd
Okryty obfitym, czysto białym włosem, ze spiczastą kufą, trójkątnymi, stojącymi uszami i opiórowanym, zagiętym nad grzbietem ogonem. Żylastej budowy, całkowicie harmonijny; jego harmonijne piękno tworzy charakter i dostojeństwo właściwe dla rasy, wyraża elegancję. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy; jego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta.
Umaszczenie. Czysto białe.

Historia rasy
Szpic japoński prawdopodobnie nie jest bezpośrednio spokrewniony z American eskimo. Przypuszcza się, że ta rasa została wyprowadzona z syberyjskiego Samojeda w latach 20 XX wieku, natomiast wzorzec rasy psa podaje, że “rasę tę wystawiono po raz pierwszy ok. roku 1921 na wystawie psów w Tokio.”


Pielęgnacja
Szpice to psy dla osób, które nie tolerują typowo psiego zapachu. Czworonogi są bardzo czyste, a ich sierść nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tekstura włosa sprawia, że wszelki brud i zanieczyszczenia gładko po nim spływają i nie zalegają w powłoce wierzchniej. Psy zrzucają włos raz do roku, jednak większość osobników traci włos przez cały rok – w minimalnym zakresie. Psa szczotkujemy dwa razy w tygodniu.


Życie w mieście
?


Charakter i szkolenie
Szpice japońskie to psy aktywne, wierne i inteligentne, znane ze swojej wielkiej odwagi, miłości do właściciela i bezwarunkowego przywiązania do rodziny. To bardzo skuteczne psy stróżujące i idealni towarzysze życia dla osób starszych i małych dzieci. Niestety, psy maja jedną wadę – szczekają bardzo długo i namiętnie, za każdym razem kiedy usłyszą podejrzany szmer. Czworonogi są z natury bardzo aktywne i lubią bawić się w plenerze.


~~~ W Polsce nie ma hodowli Szpica japońskiego ~~~


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com
Zdjęcia: Grafika Google