THAI BANGKAEW DOG

Thai Bangkaew Dog, TBD, Bangkaew – średniej wielkości pies w typie szpica, pochodzący z Tajlandii. Rasa jest uznana prowizorycznie przez FCI (nie otrzymuje wniosków CACIB), należy do 5 sekcji, V grupy FCI.

Wzorzec rasy FCI –> wer. 2011 pol TUTAJ i wer. 2013 ang TUTAJ 


Wymiary
Wysokość PSY 46 – 55 cm, SUKI 41 – 50 cm
Masa PSY 18 – 20 kg, SUKI 16 – 18 kg


Wygląd
Pies z Bangkaew jest kwadratowy, proporcjonalny, w żadnym razie nie krótkonożny, ma głęboką i szeroką klatkę piersiową. Sierść z podszerstkiem, tworzy kryzę na szyi i pióropusz na ogonie, wyraźniejsze u psów, niż u suk. Samce odznaczają się też cięższym kośćcem. Ogon dobrze owłosiony, gruby u nasady, wysoko osadzony, noszony sierpowato nad grzbietem.
Umaszczenie; białe z wyraźnymi łatami w różnych odcieniach koloru cytrynowego, płowego, rudego, czerwonego i szarego, także z ciemnymi końcami włosów, skutkiem czego może wręcz wyglądać na trójbarwną. Biała w czarne łaty. Rozłożenie i wielkość łat bez znaczenia, ale pożądane symetryczne ich rozmieszczenie na głowie, tak, by obejmowały oczy i uszy. Może występować czarna maska; pożądane białe zakończenie kufy. Dopuszczalne niezbyt intensywne nakrapianie białego tła, o ile poza tym pies jest doskonałym przedstawicielem rasy.


Historia rasy
Pies z Bangkaew pochodzi z wioski o tej nazwie, zlokalizowanej w regionie Thanang-ngam dystryktu Bangrakam w prowincji Phitsanulok w Tajlandii. Początek tej rasie dało skojarzenie biało czarnej suki, należącej do opata miejscowego klasztoru buddyjskiego, z przedstawicielem nieistniejących już miejscowych dzikich psów (inne źródła podają szakala jako ojca). Z tego jednego miotu liczącego cztery długowłose suczki w kolorze czarnym i ciemno brązowym, urodzonego w roku 1957, powstała drogą selektywnej hodowli dzisiejsza rasa.
Pies z Bankaew uznawany jest za żywy skarb prowincji i licznie tam hodowany; szybko też zyskał uznanie w całej Tajlandii.


Pielęgnacja
Wystarczające jest szczotkowanie sierści raz w tygodniu.
Ponieważ ta rasa może być podatna na poważne infekcje ucha, powinno się zdecydowanie sprawdzać i czyścić uszy psa raz lub dwa razy w tygodniu.


Zdrowie
Nie ma informacji o chorobach dotykających tą rasę.


Życie w mieście
?


Charakter i szkolenie
Jest to inteligentna, wysportowana, zwinna i krzepka rasa. Lojalny i opiekuńczy towarzysz rodziny, a także doskonały stróż. Świetnie sprawdza się również jako pies pracujący i myśliwski. Dla swojej rodziny jest bardzo delikatny, a dobrze socjalizowany będzie odpowiedni dla nawet bardzo małych dzieci. Thai Bangkaew Dog nie jest rasą agresywną, ale będzie się trzymał z daleka od obcych, jest bardzo terytorialny i opiekuńczy. Jako świetny stróż, głośno poinformuje o przybyciu gościa, znajomego lub obcego.
TBD jest znany ze swojej niechęci do innych psów – jak niemal każda rasa z tej sekcji. W przypadku innych zwierząt, wymaga wczesnej socjalizacji. Są to psy inteligentne, ale jednocześnie niezależne i uparte, dlatego potrzebują konsekwentnego i doświadczonego właściciela. Wymagają regularnych ale w miarę krótkich sesji szkoleniowych, gdyż szybko się nudzą.


Ciekawostka
?


~~~ W Polsce nie ma hodowli Thai Bangkaew Dog ~~~


Źródła: wzorzec FCI, wikipedia, psy-pies.com, primitivedogs.com
Zdjęcia: informacje pod zdjęciami, Grafika Google