SHIBA

Sprawdź listę hodowli na dole strony 🙂

Rasa: Shiba [jap. 柴犬] – nazwa Shiba-Inu jest wyrażeniem używanym w dialekcie prefektury Nagano [長野市] oznaczającym “Małego Psa z Zarośli”
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: niegdyś przede wszystkim pies do polowania na ptactwo oraz małą zwierzynę, teraz do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI:
wersja polska z 1999 roku TUTAJ
wersja angielska z 2017 roku TUTAJ
Wymiary:
Wysokość:
PSY 38 cm – 41 cm
SUKI 35 cm – 38 cm
Masa: 7 – 11 kg


Wygląd
Shiba Inu to pies małej wielkości, o harmonijnej budowie ciała, dobrym kośćcu i dobrze rozwiniętych mięśniach. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta; stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 10:11. Psy mają szerokie czoło i wyraźnie zaznaczony stop, z delikatną bruzdą. Nos czarny o prostym grzbiecie. Kufa umiarkowanej grubości, zwężająca się. Wargi ściśle przylegające. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki dobrze wykształcone. Oczy dość małe, trójkątne, o barwie ciemnobrązowej; zewnętrzne kąciki oczu skierowane ku górze. Uszy małe, trójkątne, nieco pochylone do przodu, pewnie stojące.
Urajiro czyli białe znaczenia są pożądane tak jak na zdjęciu niżej dla umaszczenia czerwonego.
Dla umaszczenia black & tan wymagane są dodatkowe znaczenia nad oczami, co sprawia wrażenie 4 oczu, z japońskiego yotsume.

First Edition at v.d Egmato, wł. Gianne Hesselmans

Z moich obserwacji. Patrząc na zdjęcia Shib z lat 40~80 widać rzeczywiście psa, który został wyhodowany do polowania na małą zwierzynę, dobrze zbudowany ale jednocześnie gibki. Aktualnie modne stają się niskie na łapach, “duże” Shiby o zdecydowanie mocniejszej kości. Moda modą, ale można odnieść wrażenie, że pomału zaczyna się odchodzić od wzorca na rzecz upodobań hodowców i przyszłych właścicieli “pieseła”.

>> Na pierwszy rzut oka można zauważyć dwa różne od siebie typy budowy Shiby:
Typ myśliwski (hunting type), po lewej – wyższy na łapach, mocniej podciągnięty brzuch, atletycznej budowy
Typ wystawowy (show type), po prawej – mocnej budowy, z grubszym kośćcem, dobrze rozwiniętymi mięśniami, sprawia wrażenie silniejszego i cięższego

Umaszczenia: czerwone (aka), czarne podpalane (kuro), sezamowe (goma), czarne sezamowe (kuro goma), czerwone sezamowe (aka goma).
Czerwony jest najbardziej znanym umaszczeniem, następnie czarny podpalany, oraz sezamowy. W umaszczeniu czarnym podpalanym najtrudniejsze do uzyskania są idealne znaczenia, bardzo ważna jest kolejność kolorów tj. czarny, podpalany (rudy) oraz biały (znaczenia). Często spotykane są czarne Shiby z przewagą białego nad rudym. Najtrudniejszy jest jednak sezam. Hodowcy i sędziowie mają trudności ze zdobyciem i ustaleniem idealnego wzoru sezamowego płaszcza. Ponadto, szczeniaki rodzą się ciemne i jaśnieją z wiekiem, ciężko jest ocenić czy piesek zatrzyma czarne końcówki czy wybarwią się one do czerwonego. Z roku na rok, na wystawowych ringach, pojawia się coraz więcej sezamowych Shib, które cieszą się coraz większą popularnością wśród przyszłych nabywców szczeniąt.

 

Sierść w kolorze kremowym (shiro) jest wadą i nie jest akceptowana przez wzorzec FCI. Kremowe Shiby powinny być sprzedawane jako “pet” i nie mogą być psami hodowlanymi.
Inne umaszczenia, które są absolutnie nie akceptowane to pinto (łaciate), pręgowane oraz czerwono-głowe czarne podpalane (czasami określane jako tri-color, jak Owczarki niemieckie).

Czym są skarpety?
Skarpety to białe znaczenia na łapach. Dopuszczalna wysokość na łapach przednich sięga do łokci, na tylnych do kolan.
Niedopuszczalne są wyższe skarpety, białe znaczenia karku oraz na wierzchu kufy.

Kontrowersje wokół kremowej Shiby
Przytoczę słowa Pani Izabeli Przeczek, właścicielki jednej z pierwszych hodowli Shib w Polsce – „Z zakątka Izi”

Białe Shiby są tak samo rasowe jak czerwone, sezamowe i czarne podpalane. Zamieszanie wynika wyłącznie z tego iż wzorzec FCI nie przewiduje tego umaszczenia jako hodowlanego. W Anglii i USA są w pełni uznanym kolorem Shiby.

Skąd ta rozbieżność?
Rodzimymi rasami japońskimi zajmuje się NIPPO, które jest stowarzyszeniem partnerskim JAPAN KENNEL CLUBu, który jest członkiem FCI i to właśnie JKC podaje standard ras japońskich obowiązujący w FCI.
Opracowuje je na podstawie wzorca NIPPO, który jest JEDEN dla wszystkich 6 oficjalnych ras: Akita, Kai, Hokkaido, Kishu, Shikoku, Shiba. Wymienione są tam poszczególne rasy z istotnymi różnicami między nimi, ale umaszczenie jest podane dla tych ras wspólne. Brzmi to mniej więcej tak: „Psy japońskie występują w umaszczeniu białym, czerwonym, sezamowym, pręgowanym i czarnym podpalanym” i w tym miejscu powstaje luka do interpretacji.
Dlaczego u Shiby biała maść nie jest pożądana należałoby pytać u źródła. Możemy spekulować, że przyczyną jest słabsza pigmentacja skóry, ukryte urajiro czy nie idealna biel. Jednak nadal białe Shiby są zgodne ze wzorcem NIPPO i nie powinno się ich tak mocno dyskredytować, gdyż nie jest to w żaden sposób uzasadnione.
Jeśli hodowca chce z danej pary osiągnąć jakiś cel hodowlany to wiedza, że urodzą się białe nie może być powodem do rezygnacji z tych planów.
JKC nie ujął białego umaszczenia z powodów sobie znanych, natomiast USA i Anglia uznała wszystkie występujące w rasie maści.
Wzorzec NIPPO nie wymienia psów łaciatych, więc takie Shiby mają wadę dyskwalifikującą z hodowli. Nadal są w pełni rasowe, ponieważ ich pochodzenie jest udokumentowane.


Sezam sezamowi nie równy, czyli kilka słów o genotypach.
Nie zawsze jesteśmy w stanie określić genotyp wizualnie. Najlepszym sposobem jest analiza rodowodu psa lub badanie genetyczne. Jak już wiemy, wyróżniamy 3 odmiany sezamowego płaszcza; czerwony, czarny oraz po prostu sezamowy.
Czerwony sezam (najczęściej spotykany) – to nic innego jak czerwona Shiba niosąca w genach czarny kolor, której włos pozostał ciemniejszy na całym ciele i nie wybarwił się do czerwonego [ENJO AKA Czech Jakobin]. Genotyp takiego psa to Ayat i co ciekawe taki sam genotyp mają też czerwone Shiby, które również dziedziczą czarne umaszczenie [TAIGEN Go You Djenima & SHOUTERUME Of Tai Yuan-Taiwan FCI]. Rozumie się przez to, że nie istnieje coś takiego jak gen czerwonego sezamu i że ten wariant kolorystyczny jest największą zagadką. W pierwszych tygodniach życia, bardzo ciężko jest określić, które z ciemniejszych szczeniąt w miocie wybarwi się do czerwonego, a które będzie czerwonym sezamem.
Czarny sezam – umaszczenie rzadziej spotykane, ale bardzo szybko zyskujące na popularności. Za ten kolor odpowiada konkretny gen. Genotyp takich Shib to awat i są to sezamowe Shiby niosące czarne umaszczenie i dlatego są tak ciemne. Za odcień ich płaszcza i urajiro odpowiada głównie Locus E czyli dziedziczenie białego koloru. Jeśli dany osobnik niesie ten gen jego umaszczenie jest nieco jaśniejsze, a urajiro bardziej wyraziste [OhatsuGiku no Nishiki Sakura Go Chuken Kiku Kensha], jeśli pies nie jest nosicielem białego koloru, jego umaszczenie jest ciemniejsze, a znaczenia skromniejsze [Saskatchewan Trail’s PARIS HILTON].
Pewna teoria głosi, że ten kolor nie należy oryginalnie do rasy Shiba. Mówi się, że powstał w wyniku domieszki krwi Shikoku przed wieloma laty.
Sezam – bardzo rzadko spotykany, uważany za prawdziwy wzór sezamowego płaszcza u Shib. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że to czarny sezam. Ciężko określić jak tak naprawdę wygląda i czym się różni, ponieważ na całym świecie zobaczyć można zaledwie kilka sztuk z przebadanym genotypem. Jeden z nich to Gumi Go Shinjukawa z włoskiej hodowli Shinjukawa.

Dosyć powszechnie znane jest umaszczenie czerwone z czarnym nalotem na grzbiecie. Nazywane “sashige” czyli brudny czerwony. Niekiedy mylone z czerwonym sezamem.
Różnica polega na tym, że Shiba sashige ma nalot jedynie na grzbiecie, a głowa nadal pozostaje czysto czerwona. Czerwony sezam to czerwony włos od nasady z czarnymi końcówkami na całym ciele, w tym na głowie.
Był czas w historii rasy, kiedy Japończycy chcieli wykluczyć z hodowli te “brudne” psy. Niestety po jakimś czasie Shiby zaczynały się stawać coraz jaśniejsze, dlatego sashige przywrócono z powrotem do hodowli.

 

O wybarwianiu się szczeniąt możesz przeczytać tutaj: Shiba wiele ma kolorówHistoria rasy

Słowo inu (犬) to z japońskiego pies. Znaczenie prefiksu shiba (柴) jest mniej jasne – słowo to znaczy zarośla – jednak w starym Naganowskim dialekcie słowo to także znaczyło mały. Dlatego więc Shiba Inu jest czasami tłumaczone jako „mały pies z zarośli”.

JOMON SHIBA
Okres Jomon to czas w historii Japonii od około 14 000 do 300 p.n.e. Mieszkańcy tej epoki hodowali psy myśliwskie, które były ważną częścią ich kultury.
W wykopaliskach archeologicznych odkryto bardzo dobrze zachowane szczątki psa Jomon, które pokazały że miał stojące uszy i sierpowaty lub zakręcony ogon. Naukowcy twierdzą, że był on starożytnym przodkiem Shiba Inu oraz pięciu pozostałych ras.
Pewni japońscy hodowcy założyli stowarzyszenie “Shiba Inu Hozonkai” (w skrócie SHIBAHO), aby hodować psy zbliżone cechami fizycznymi do psa Jomon. Skrzyżowali w tym celu Shiby Shinshu z Shibami z prefektury Akita. “Nowa” rasa powstała z tego połączenia nosi nazwę Jomon Shiba, a przez jakiś czas nazywano ją Akita Shiba.
Jomon Shiba jest dziko wyglądającą Shibą, o węższej głowie i większych zębach. Zgodnie z ich bardziej pierwotnymi korzeniami, psy te są bardziej uparte i mniej posłuszne od ich udomowionych braci Shiba Inu.
Choć japońskim hodowcom jest już bardzo blisko do ideału, porównując rekonstrukcję do powstałych psów, rasa ta nie jest jeszcze rozpoznawana jako odrębna.

Wszystkie Shiby pochodzą z górzystych terenów w środkowej części kraju, gdzie rozwijały się w zimowych warunkach na świeżym powietrzu. Tradycyjnie są używane jako psy rodzinne, doskonale sprawdzają się jako małe psy do ochrony oraz na małe polowania. Shiby były wykorzystywane do polowań na dziki i niedźwiedzie. Psy te mają kilka umaszczeń, ale potocznie nazywa się je AKA-INU czyli RED DOG, ponieważ czerwony jest zdecydowanie preferowanym i najbardziej znanym kolorem.
Wszystkie żyjące dzisiaj Shiby pochodzą z trzech linii krwi, które przetrwały II wojnę światową. Rasa była na skraju wyginięcia przez epidemie, naloty bombowe i niedobór żywności. Znaną dzisiaj Shibę odbudowano z linii: San’in Shiba, Mino Shiba i Shinshu Shiba.

San’in Shiba pochodził z połączenia ras Sekishu i Imba, był powszechny w prefekturach Shimane i Tottori. Był większy od dzisiejszych standardów Shiby, około 40 – 50 cm – czyli przedział który mieści się w grupie średnich psów. Umaszczenie miał plamisto czarne bez białych policzków – co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenione w umaszczeniu “black and tan”. Najprawdopodobniej umaszczenie czarne podpalane pochodzi z tej własnie linii krwi.  Co ciekawe, z najnowszych badań DNA przeprowadzonych na tej odmianie Shib wynika, że mają one więcej wspólnego z koreańskim Jindo-kae niż z obecną Shibą.

Drugą starożytną rasą jest Mino Shiba, która była mniejsza (36,5 – 39,5 cm) z ognisto czerwonym umaszczeniem. Te psy były powszechne w prefekturze Gifu. Miały małe, ciemno brązowe i trójkątne oczy oraz trójkątne uszy, tak jak u dzisiejszej Shiby. Charakterystyczny był także Sashi-o (dłuższy ogon), w przeciwieństwie do zawiniętego ogona pozostałych Shib.

Trzecią starożytną rasą jest Shinshu Shiba, powszechnie występująca w prefekturze Nagano i wywodząca się z Kimawa Shiba. One również były mniejsze, przeważnie czerwone z dłuższym włosem okrywowym oraz gęstym i miękkim podszerstkiem. Ta odmiana miała dwie słabości; tendencja do okrągłych, a nie trójkątnych oczu oraz czarna maska która zamiast zniknąć w wieku 1-2 lat zostawała na stałe.


Więcej o rasie SHIBA przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Sierść Shiby składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.


Zdrowie
Shiby są generalnie zdrowe, jednak należy zwracać szczególną uwagę na:

  • problem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego – tym kierunku można zrobić psu prześwietlenie, po ukończeniu 12 miesiąca życia. Warto też zapytać hodowcę przed zakupem pieska, czy rodzice zostali przebadani.
  • powinno się również kontrolować tarczycę. Wystarczy wykonać badanie krwi z pełnym profilem tarczycowym. Najlepiej po ukończeniu przez psa 4 lat, regularnie co rok.
  • PRA (postępujący zanik siatkówki), zaćma – badanie u psiego okulisty jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć te choroby genetyczne
  • coraz częściej mówi się o śmiertelnej chorobie zwanej GM1 Gangliosidosis. Obejmuje ona objawy takie jak: utrata wzroku, trudności w poruszaniu się i utrzymaniu równowagi, drżenie głowy, utrata wagi. Szczenię które odziedziczy kopie zmutowanego genu od obojga rodziców umiera przeważnie około 15 miesiąca życia, a pierwsze objawy można zauważyć około 5-6 miesiąca. Widać, że wśród hodowców na całym świecie nastało poruszenie związane z badaniami Shib w swoich hodowlach, własnie pod kątem GM1.

Życie w mieście
Shiba odnajdzie się i w mieście i na wsi. Nie potrzebuje długich, ale regularnych spacerów.


Charakter i szkolenie

Zacznę od dowcipu, na który natrafiłam niedawno i który moim zdaniem w zabawny sposób podsumowuje charakter tego małego Japończyka.

Owczarek niemiecki, Doberman i Shiba poszły do nieba. Cała trójka spotkała się z Bogiem, który chce wiedzieć w co wierzą.

Owczarek niemiecki powiedział: “Wierzę w dyscyplinę, treningi i lojalność wobec mojego pana.”

“Dobrze,” powiedział Bóg, “usiądź po mojej prawej stronie. Dobermanie, w co wierzysz?”

Doberman odpowiedział: “Wierzę w miłość, troskę i obronę mojego pana.”

“Aha,” powiedział Bóg, “możesz usiąść po mojej lewej.”

Wtedy Bóg spojrzał na Shibę i zapytał: “A ty w co wierzysz?”

Shiba odpowiedziała: “Wierzę, że siedzisz na moim krześle.”

Shiby są znane ze swojej śmiałej i pewnej osobowości. Japończycy mają trzy słowa, którymi opisują cechy psychiczne rasy: kaani-i (porywająca śmiałość), ryosei (dobra natura) i soboku (czujność). Połączenie tych trzech cech tworzy interesujący, inteligentny i bardzo silny temperament tej rasy.
Podobnie jak wojownik ninja, Shiba porusza się szybko i bez wysiłku. Jest przenikliwy i czujny. Wywyższający się – jak sam uważa, według tych którzy znają i kochają tę rasę. Podchodzi do świata ze spokojem i godnością, która jest jedyna w swoim rodzaju, a to prawdopodobnie dlatego że jest również uparty.
Ze względu na swoją niezależność nie jest najłatwiejszym psem do trenowania. Socjalizacja – proces, przez który szczenięta i dorosłe psy uczą się jak być przyjacielskim i bawić się z innymi psami i ludźmi – oraz szkolenie powinno rozpocząć się wcześnie aby nauczyć Shibę właściwych zachowań.
Ważne, aby zrozumieć niezależność rasy, by nie być sfrustrowanym. Shiba Inu jest bardzo inteligentny, ale niekoniecznie chce robić co każe mu właściciel. Czasami warto sprawić, żeby pies pomyślał że posłuszeństwo to jego pomysł. Dla najlepszych efektów, ważne jest, aby współpracować z trenerem który rozumie niezależność rasy.

Inną tendencją rasy jest zaborczość. Shiba chroni swoich rzeczy, w tym zabawki, jedzenie czy terytorium. Właściwa socjalizacja pomaga zminimalizować tą cechę, ale warto odłożyć jego ulubione zabawki lub przysmaki kiedy w pobliżu są inne psy lub dzieci, zapobiegnie to kłótni.
Pomimo tych wszystkich cech, Shiba Inu jest dobrym psem rodzinnym – jest lojalny i oddany – dobrze dogaduje się z dziećmi, o ile jest do nich przyzwyczajony i o ile dzieci traktują go z szacunkiem.
Shiba Inu był znany z tego, że pokazuje swoją dominującą osobowość do innych zwierząt i psów. Może być agresywny do psów, szczególnie do przedstawicieli tej samej płci. Większość Shib nie powinna być puszczana ze smyczy, przez swój wrodzony instynkt łowiecki – rasa pierwotna stworzona do polowań na zwierzynę. Jest duża szansa, że będzie ścigał wiewiórkę czy kota. Generalnie jest ostrożny w stosunku do nieznajomych i jest dobrym stróżem, który będzie ostrzegał przed wszystkim niezwykłym.

Bardzo ważne są treningi np., spacery, bieganie przy rowerze, szkolenie na świeżym powietrzu, aportowanie. Najlepiej nadaje się do domu z bezpiecznym ogrodem, gdzie może się bawić.
Shiba Inu jest wspaniałym towarzyszem, choć dla niektórych jego silna osobowość może być za ciężka, inni są oczarowani jego odwagą i lojalnością. Wielu entuzjastów twierdzi, że posiadanie Shiby nie jest jedynie posiadaniem psa – to sposób życia.

Pies czy kot? A może kotopies?
Shiba zdecydowanie nie jest zwykłym psem. To zadziwiająco dumna i bardzo niezależna rasa wymagająca od właściciela miłości, uwagi i szacunku.

Chce być zawsze blisko człowieka, lub przynajmniej mieć go na oku, ale nie przepada za natrętnym dotykiem. Shiby, w zdecydowanej większości lubią ludzi, do obcych podchodzą z dystansem, jednak każdy dobry człowiek zasłuży w końcu na ich sympatię.
To samo tyczy się dzieci, jeśli młody człowiek jest nauczony szacunku do drugiej istoty, nie powinno być problemu z nawiązaniem więzi.

Z obcymi psami bywa różnie, to kwestia indywidualna, tutaj istotny jest charakter naszego psa oraz socjalizacja w wieku szczenięcym. Zauważalnie bardziej przyjazne do innych czworonogów są suczki, to samce bywają bardziej skore do wszczęcia awantury o pozycję w hierarchii, jednak to nie jest pewnik.

Choć godzinami mogą leżeć w swoim legowisku, to bardzo lubią spacery i wędrówki. Poznawanie nowych terenów, zapachów, kopanie w trawie, sprawia im wiele radości. Shiba, która nie ma możliwości rozładowania nakładów energii może stać się nadpobudliwa. Warto pamiętać, że nie chodzi tu jedynie o wysiłek fizyczny. W bardzo fajny sposób rozładujemy psa grami intelektualnymi; KONG, mata węchowa, psie szachy itp.

Dlaczego kotopies?
Shiby są bardzo niezależne, o czym wspominałam wcześniej, dlatego nie zawsze będą chętne zrobić to o co je prosimy. Nie każda Shiba może być puszczona luzem podczas wędrówki, jedne są odwoływalne, inne tracą słuch po odpięciu smyczy.
Tak jak kot, Shiba utrzymuje swoją sierść w czystości, generalnie nie lubi się brudzić czy moczyć. Młodej Shibie trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu, aby nawiązać więź porozumienia i zaufania, co jest ogromnie ważne podczas pozytywnego szkolenia.

Kinga Nowak, hodowla YUUKITOHOKORI

Filmik zdecydowanie warty obejrzenia! Oto dowód na to, że trenując z Shibą można osiągnąć naprawdę wiele!


Ciekawostki
1. Pierwszy reprezentant rasy Shiba, Kaissas Chiisai Ringo, przyjechał do Polski z Danii w 1992 roku do hodowli XANDRINA Pani Jadwigi Szulc. Pierwszy miot w Polsce, w tej hodowli, przyszedł na świat w 1995 roku.

Kaissas Chiisai Ringo

2. Słynny internetowy ‘pieseł’ [doge] to właśnie Shiba Inu

3. W pobliżu stacji Mushashi-Koganei w Tokio znajduje się sklepik, który zatrudnia najsłodszego pracownika – pieska rasy Shiba Inu, którego zadaniem jest witanie gości. Kiedy wypowiesz jego imię – “Shiba”, otworzy okienko i powita cię.

Kiedy nie ma nikogo do powitania, Shiba relaksuje się w swoim ‘sekretnym miejscu’ pod okienkiem i zajada ogórki lub na nich drzemie.

4. Czy wiecie, że zdarzają się Shiby długowłose? Występują bardzo rzadko i mimo swojego puchatego i słodkiego wyglądu długa sierść u Shib jest wadą dyskwalifikującą z hodowli i wystaw.

Prawidłowy płaszcz Shiba Inu ma być krótki, ponieważ są to psy myśliwskie i muszą się swobodnie poruszać w zaroślach. Oprócz tego, krótka sierść pozwala psu na zachowanie czystości bez kudłacenia.


Ochrona San-in Shiby

W japońskiej Yurihamie, prefektura Tottori, znajduje się grupa szkoleniowa zajmująca się działaniami hodowlanymi i ochronnymi lokalnej odmiany Shiba – San-in, unikalnej dla regionu San-in.
W czasie wojny i chorób zakaźnych, populacja tych psów spadła do 20. Teraz, dzięki działaniom grupy, rasa odbudowała się do około 450 sztuk.

źródło: Traditional Japanese Breeds

5 ciekawostek
1. Shiba Inu to jedna z najstarszych ras psów
2. Są niezwykle popularne w ich ojczystym kraju
3. Są bardzo wszechstronnymi psami myśliwskimi
4. Shiba Inu występowały w trzech odmianach
5. Prawie całkowicie wyginęły w wyniku II wojny światowej

Jedną z najbardziej znanych cech charakterystycznych rasy jest tak zwany “Shiba scream”. Jest to rodzaj dziwnego, wysoko tonowego krzyku, który jest niezwykle głośny. Shiba krzyczy kiedy jest podekscytowana, szczęśliwa czy niezadowolona. W zależności od sytuacji jest to zabawne lub przerażające.
Mój pies śpiewa kiedy np. przez okno widzi suczkę sąsiadów, kiedy ma głupawkę, kiedy wracam do domu po dłuższej nieobecności lub u weterynarza podczas obcinania pazurków 😀
Dwa przykłady znajdują się na samym dole strony~~


Shiba w grze

  1. Persona 3, 2016


Shiba w anime, filmie i dramie


~ Hodowle Shib w Polsce [ZKwP] ~
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

DOLNOŚLĄSKIE
DOGS OF ANARCHY
– Aleks Borysewicz, Kiełczówek
HI TO MIZU 
– Żanetta i Tomasz Reiter, Wrocław
OCIO DOGS – Marta Moskwa, Oleszna Podgórska

KUJAWSKO-POMORSKIE
HABINELLA FCI – Beata & Jarosław Reinke, Rypin
HERBU PUCHAŁA
– Zbigniew Cywiński, Łubianka
PSIA REZYDENCJA – Mirosława Zyszczyk, Toruń
SAGITTA POLARIS FCI – Jolanta Łachacz, Toruń
XANDRINA – Jadwiga Szulc, Toruń

LUBELSKIE
SUBARASHII – Violetta Krzywicka, Lublin

ŁÓDZKIE
BESKERM – Agnieszka Rałowicz, Łódź
BUZIACZEK – Anna Pisarska, Łódź
DŻOKHANG – Agnieszka & Tomasz Włodarczyk, Łódź
MARKAROWI – Marek Zawadzki, Czyżemin
POD STARYM DĘBEM – Jacek Rak, Radomsko
RUDA SFORA Z HELENOWA – Małgorzata Loszek, Łódź
SUROKAI – Agata Biskupska, Łódź
SWOBODNE ŻYCIE – Mariusz Matusiak, Swoboda
SYLWINA FCI – Sylwia Maślanko, Łódź
TAJGETA – Iwona Miśkiewicz, Łódź
WIELKIE SZCZĘŚCIE – Janka Wnuk, Łódź

MAŁOPOLSKIE
CZUMOLUMO – Angelika Galus, Kraków
GO PROUD – Ewelina Zgud, Wieliczka
LEOLIBRA – Monika Berger, Kraków
MAGICAL BIJIN – Dominika Kuczara, Kraków
OAZA SHIBY – Jakub Maciuszek, Bochnia
OKAMI NO HOKORI – Sylwia Kołodziej, Radziszów
YUUKITOHOKORI – Kinga Nowak, Bochnia

MAZOWIECKIE
BONARTOS – Agnieszka Popławska, Pruszków
FANTASTIC STORY FCI – Iwona Borkowska, Białka k/Iłży
HANNIBAL – Małgorzata Piekarczyk, Marki
HOUSE OF PAWS – Iwona & Piotr Materscy, Chotomów
HUNDO KORO – Edyta Strońska, Pacyna
ŁACIATA SFORA – Bożena Łukasiewicz, Warszawa
MB AMIGO – Bohdan Cypriak, Warszawa
MIKORIV GO – Aneta Bucholc, Warszawa
ZAKĄTEK YUKI – Amadeusz Kaczmarski, Radom
Z RYSIOWEJ CHATY – Marlena i Jan Zapora, Tłuszcz

OPOLSKIE
ARIADINA – Małgorzata Kolek, Prudnik
DAR BESKIDÓW – Magdalena Zachura, Brzezina

PODKARPACKIE
TUJOWY BÓR – Mieczysław Lasota, Niechobrz

PODLASKIE
MAGNA – Marian Malinowski, Łomża
MATAGIINU – Lilianna i Dariusz Rozmysłowicz, Białystok

POMORSKIE
AKANE NO MAI – Joanna Wałach-Chodacka, Gdynia
PATRIKDOGS
– Patryk Pranga, Barchnowy
PRANGEDOGS
 Mariola Pranga, Przodkowo

ŚLĄSKIE
CIEŃ CZERWONEGO LISA – Małgorzata Knysak, Częstochowa
INARI SHRINE – Aleksandra Doroszko, Zabrze
PIERWOTNY DUCH – Patrycja Zimna, Międzybrodzie Bialskie
RAJSOBIE – Bogusława Sobieraj, Będzin
RITORUSAMURAI – Joanna i Krzysztof Korzus, Rydułtowy
WATASHI NO SAMURAI – Dariusz Krzysiński, Częstochowa
Z ZAKĄTKA IZI – Izabela Przeczek, Bielsko-Biała

ŚWIĘTOKRZYSKIE
MUKASHIBANASHI – Edyta i Maciej Gajewscy, Michałów
SHIBASENJI – Dorota Strojna-Imos, Kielce
THE FUTURE IS OURS FCI – Daniel Radomski, Bichniów
ZAKLĘTY SAD – Marta Bystroń-Ludwikowska, Ostrowiec Świętokrzyski

WARMIŃSKO-MAZURSKIE
BEAUTIFUL GREAT DANE – Katarzyna Grzonkowska, Wielkie Bałówki
FERTNER – Małgorzata Baradziej, Kozłowo
SAKURA NO SONO – Bartosz Gałka, Markowo

WIELKOPOLSKIE
DJUSZES – Artur Litwa, Wągrowiec
GONANKAIHO – Joanna Rogoziewicz, Piła
GRODZKI ZAKĄTEK – Dariusz Sterczyński, Środa Wielkopolska
INU NO KOKORO – Joanna Głowacka, Poznań
KRAINA JUTRA FCI – Kajetan Paszek, Niemczyn
MIYAGI KEN (OF) – Urszula & Krzysztof Ryszewscy, Słupca
SOMEI YOSHINO – Katarzyna Jabkowska, Poznań
Z LASÓW GODZIESKICH – Kinga i Radosław Sobieccy, Godziesze Małe

Prowadzisz hodowlę Shib zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Nie prowadzisz hodowli, ale chciałbyś się pochwalić swoim pięknym reproduktorem? Podeślij nam pełną nazwę psa, otrzymane tytuły, umaszczenie, nazwisko właściciela, adres mailowy, miejscowość w której mieszkacie oraz instagram lub stronę ze zdjęciami reproduktora =^..^=


Hodowle w Europie [FCI] m.in.:


Źródła: psy-pies.com, shibainu.com.pl
Zdjęcia:

TAIGEN Go You Djenima
Hodowca: Olha Polishchuk
Właściciel: Ewelina Zgud

Badania : HD/A , ED 0/0, PATELLA 0/0,
Badania DNA: Genotype AyAt , EE, GM1 – Clear,
Doesn’t carry a pinto, Doesn’t carry long hair.

TYTUŁY:
GRAND CHAMPION OF POLAND
CHAMPION OF POLAND
JUNIOR CHAMPION OF POLAND
BOG I, BOG III, BOG IV, Multi BOB, Multi CACIB,
2 x CRUFTS Nomination 2020,
WINNER POLAND 2019,
Winner of Breed POLISH TOP DOG 2019
Start CHAMPION Hungary and Slovakia

SHOUTERUME Of Tai Yuan-Taiwan FCI (SHAYEN)
Hodowca: Wang, Tien-Pao
Właściciel: Ewelina Zgud

Badania : HD/A , ED 0/0, PATELLA 0/0,
Genotype AyAt

TYTUŁY:
START CHAMPION OF POLAND
BOB , 3x BOS, BEST JUNIOR, 2 xCACIB, Res.CACIB
START CHAMPION Hungary and Slovakia

Sensei Go Shinjukawa & Gumi Go Shinjukawa: cr. hodowla SHINJUKAWA

Kaissas Chiisai Ringo: cr. hodowla XANDRINA, Pani Jadwiga Szulc, LINK


Przydatne linki:
piesporadnik.pl
hauward.pl
inari-shrine.pl “Shiba wiele ma kolorów”


Grupy na Facebooku: 
Shiba Inu Poland FCI
SHIBA INU Szczeniaki / Puppies Poland FCI
Shiba Inu szczenięta ZKwP/FCI Poland10 wspaniałych japońskich ras