PIES Z KINTAMANI-BALI
Lista hodowli znajduje się na dole strony
Rasa: Pies z Kintamani-Bali (Kintamani-Bali Dog, Anjing Kintamani-Bali, Balinese Kintamani, pies z Bali) [indonezyjski: anjing kintamani]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne | rasa uznana wstępnie, bez prawa do CACIB
Pochodzenie: Indonezja
Użytkowość: pies do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:
Wysokość
PSY 49 – 57 cm
SUKI 44 – 52 cm
Masa
PSY 15 – 18 kg
SUKI 13 – 16 kg
Wygląd
Harmonijnie zbudowany pies o prostokątnej sylwetce i trójkątnej głowie z umiarkowanie zaznaczonym stopem i stojącymi uszami. Ma sierpowaty ogon i dwuwarstwową, średniej długości, twardą sierść , krótszą na głowie.
Na zdjęciu powyżej widać wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy;
od lewej – samiec (starszy) – suka – samiec (młodszy)
Obficie owłosiony ogon to znak rozpoznawczy Kintamani.
Kryza z dłuższego włosa nosi nazwę BADONG, zaś na kłębie – BULU GUMBA i są one bardziej widoczne u samców.
Umaszczenie; białe, czarne, płowe i pręgowane
- Białe: Najlepiej biała z biszkoptowymi krawędziami uszu. Czysto biała jest dopuszczalna, ale niepożądana. Nos jest czarny lub czekoladowy.
- Czarne: Jednolita; niewielka ilość bieli na klatce piersiowej, palcach i/lub koniuszku ogona jest dopuszczalna. Nos czarny.
- Płowe: Może mieć różne odcienie od jasnopłowej po głęboką czerwień, Pożądana czarna maska*. Nos czarny. Niewielka ilość bieli na klatce piersiowej, palcach i/lub koniuszku ogona jest dopuszczalna.
- Pręgowane: Maść podstawowa to płowa w różnych odcieniach – od jasnopłowej po głęboką czerwień, pręgi czarne lub ciemne. Pożądana czarna maska, niewielka ilość bieli na klatce piersiowej, palcach i/lub koniuszku ogona jest dopuszczalna. Nos czarny.
*czarna maska wymagana dla umaszczenia płowego i pręgowanego nazywana jest w Indonezji BANGBUNGKEM.
Historia rasy
„Kintamani–Bali to popularny w Indonezji pies do towarzystwa. Rasa pochodzi ze wsi Sukawana na Bali, położonej w terenie górzystym, lesistym i obfitującym w wulkany, a jej pochodzenie pozostaje ciągle nieznane. Pierwszą o niej wzmiankę, pod nazwą Kuluk Gembrong , znaleźć można w bardzo starym balijskim dokumencie Lontar Bali. W roku 1985 Klub Kintamani na Bali (Pantrab) we współpracy z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu zorganizował pierwszą wystawę psów na tej wyspie. Obecnie Kintamani jest w Indonezji rasą narodową , popularną w całym kraju i trzymaną do towarzystwa, a jej nazwa pochodzi od miejsca pochodzenia.”
FCI-Standard N° 362
Kintamani, znany wcześniej jako Gembrong Dog, jest rodzimym psem z Bali, który ma duży potencjał, aby stać się znanym psem do towarzystwa. W 2006 roku odbyło się oficjalne uznanie rasy przez Indonezyjskie Stowarzyszenie Kynologiczne – Perkin.
Ze względu na swoje różne cechy jest używany jako maskotka dla fauny w regencji Bangli na Bali. To pies o bardzo atrakcyjnym wyglądzie, któremu dłuższe futro, szczególnie na ogonie, dodaje elegancji.
Podobnie jak w przypadku innych ras psów, dla których nie ma pełnych zapisów dotyczących ich powstania, dotyczy to również Kintamani.
Według opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ten balijski pies uważany jest za potomka psa Chow Chow pochodzącego z Chin. Szacunki te opierają się na ustaleniach historycznych opisujących relacje między Chińczykami a ludem Kintamani. Jednak nie ma jednoznacznych danych dotyczących pokrewieństwa między psami Chow Chow i balijskimi psami Kintamani.
Przeprowadzono kilka badań naukowych, aby odkryć pochodzenie tej rasy; od badania wyglądu anatomicznego, po poziom molekularny, w porównaniu z rodzimymi 'burkami’. Analiza cech morfologicznych, zwłaszcza głowy, wskazuje, że Kintamani nie jest spokrewniony z psami ulicznymi, które zamieszkują Bali – nazywane Geladak dogs.
W 2005 roku, w amerykańskim czasopiśmie Journal of Heredity, zostało opublikowane nowe badanie, które kładło nacisk na ciągłość genetyczną psów Kintamani, a które to możliwe, że wyjaśnia pochodzenie tych psów.
Badanie polegało na porównaniu budowy genów Kintamani z 18 innymi rasami psów, z których niektóre to psy Chow Chow, psy uliczne z Bali i australijskie dingo. Wyglądem zewnętrznym Kintamani mocno przypomina dingo.
W publikacji wyjaśniono, że genetycznie jest bardzo blisko spokrewniony z ulicznymi psami Bali oraz australijskim dingo, natomiast daleko mu do Chow Chow. Wyniki wykazały, że Kintamani pochodzi od 'Geladak’, który przeszedł ewolucję, która spowodowała utratę różnorodności genetycznej.
Ciekawą rzeczą, którą należy dokładniej zbadać, jest rzekomy bliski związek między balijskim psem Kintamani a australijskim Dingo.
Pielęgnacja
Sierść składa się z twardych, średniej długości włosów okrywowych oraz miękkiego i stosunkowo krótkiego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.
Zdrowie
Kintamani jest zdrową rasą, nie przypisuje się im problemów z biodrami czy rzepkami kolanowymi jak u innych psów z tej grupy.
W związku z wysoką temperaturą i wilgotnością na terenach Indonezji, wymagają szczególnej uwagi w okresie linienia. Ich skóra swędzi, dlatego drapią się znacznie częściej. Aby zapobiec podrażnianiu skóry, Indonezyjczycy podają swoim psom witaminy na sierść i skórę, zapewniają dostęp do klimatyzowanych pomieszczeń oraz nie wypuszczają na palące słońce.
Życie w mieście
Chociaż Kintamani są wystarczająco małe, aby mieszkać w mieszkaniu, są na ogół zbyt energiczne i wokalne, aby być dobrymi współlokatorami i wolą większy dom z podwórkiem.
Charakter i szkolenie
Psy te na ogół mają raczej przyjazny temperament w stosunku do ludzi, ale wiadomo, że są nieco terytorialne w stosunku do innych psów.
Nawet zdziczałe psy sprowadzane z ulic Indonezji łatwo integrują się z życiem jako zwierzęta domowe. Są czujne i ciekawskie i chętnie cię ostrzegają, jeśli coś wkroczy na terytorium, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi, ale mają tendencję do bycia raczej agresywnymi w stosunku do innych psów, zwłaszcza tych, które wkraczają na ich postrzegane terytorium.
Są inteligentne i zaradne, co sprawia, że łatwo je szkolić, ale mają też niezależny umysł, co może sprawić, że szkolenie będzie nieco trudniejsze.
Mają umiarkowanie silny popęd łowiecki i mogą mieć skłonność do gonienia kotów i innych małych zwierząt. Te psy są szczególnie biegłe we wspinaniu się i nie powinny być pozostawiane samym sobie, nawet tam, gdzie może wydawać się bezpiecznie ogrodzonym podwórkiem, ponieważ z łatwością mogą wspiąć się na większość płotów.
Kintamani nie były hodowane jako zwierzęta pracujące i nie wymagają ogromnej aktywności, jeśli chodzi o rutynowe ćwiczenia. Często są całkiem zadowolone z zaledwie dwóch lub trzech krótkich spacerów dziennie, szczególnie gdy włączymy nieco bardziej energiczne zajęcia w ciągu tygodnia, takie jak pływanie, a nawet wspinaczka, czyli zajęcia, w których te psy są szczególnie uzdolnione.
Ciekawostki
Pierwsza reprezentantka rasy przyleciała do Polski z Indonezji w kwietniu 2024 do hodowli Rzeczpospolita Pieska.
BEAUTY OF SINGARAJA D’KINTAMANI INDONESIA, czyli Raja, to pierwszy pies Kintamani w Europie z rodowodem FCI.
„Kintamani Dog” – krótka animacja, która przekazuje miłość i szczęście, opowiadająca historię Kinta, psa z „Angjing Kintamani Bali”, znanego również jako „pies, który przynosi szczęście”, który mieszka na wyspie Bali, gdy udaje się on w podróż by znaleźć swojego ojca.
Animacja emitowana była 14 stycznia 2021 roku przez japońską stację Asahi Broadcasting Television oraz 16 stycznia 2021 roku przez inną japońską stację TV Aichi.
Hodowle Kintamani w Polsce [ZKwP / FCI]
– po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli –
- RZECZPOSPOLITA PIESKA (FCI) – Pniewy (woj. mazowieckie)
Prowadzisz hodowlę Kintamani zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂
Zdjęcia:
Future Hope of Croatia, Minor Puppy World Winner’24
Beauty Of Singaraja D’Kintamani Indonesia – wł. hodowla Rzeczpospolita Pieska
Zwycięzca Świata 2024, Champion Chorwacji, Champion Indonezji, Zwycięzca Chorwacji
Jazz The Precious – wł. Sandi Gunawan, hodowla Kintamani Indonesia
Champion Indonezji
Vasana Dewata Bhumisambhara Budhara – wł. Jeza Agnes Tiara
A Tequila Kent Von Caniscara Kennel – wł. Sentot Sardjono
Champion Indonezji
Ajinomoto – wł. Sandi Gunawan, hodowla Kintamani Indonesia
Źródła: