EURASIER

Rasa: Eurasier (Eurasian)
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Niemcy
Użytkowość: pies do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary
Wysokość PSY 52 – 60 cm, SUKI 48 – 56 cm
Masa PSY 23 – 32 kg, SUKI 18 – 26 cm


Wygląd
Harmonijny, dobrze zbudowany, średniej wielkości pies w typie szpica, ze stojącymi uszami i z szatą w różnym umaszczeniu. Średnio mocny kościec.
Umaszczenia. Wszystkie kolory oraz kombinacje kolorów – dopuszczalne, z wyjątkiem koloru czysto białego, białych łat oraz koloru wątrobianego

Historia rasy
Tworzenie rasy datuje się na początek drugiej połowy XX wieku. Celem jej powstania było odtworzenie dawnego psa syberyjskiego. Eurasier stworzony został w wyniku skrzyżowania Chow Chowa z wilczastym szpicem niemieckim i nosił wtedy nazwę wolf-chow. Twórcą rasy był Julius Wipfel, który wykorzystał psy Chow Chow m.in. z hodowli Charlotte Baldamus. Ze względu na bliskie pokrewieństwo osobników w jej hodowli uzyskiwała ona mocno ujednolicone fenotypowo psy. Wywarło to duży wpływ na nowo powstającą rasę. W późniejszym czasie, po wprowadzeniu do hodowli samojedów Wipfel zaproponował nazwę Eurasier. Oficjalnie została ona przyjęta w 1973 roku.


Więcej o rasie EURASIER przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Pielęgnacja sierści Eurasiera powinna być podobna jak u szpiców, gdyż ma zbliżoną strukturę. Co najważniejsze czeszemy psa pod włos i dopiero gdy jest rozczesany, porządkujemy go kilkoma ruchami szczotki z włosem. Psy mają bardzo gęsty podszerstek, dlatego po kąpieli należy go dokładnie rozczesać zanim całkowicie wyschnie. Podszerstek się wówczas uniesie i nabierze lekkości.


Życie w mieście
?


Charakter i szkolenie
Pewny siebie, spokojny i zrównoważony czworonóg. Jest bardzo czujny, uważny i inteligentny, silnie przywiązany do rodziny, w stosunku do obcych nieufny lecz nigdy agresywny. Nie jest także hałaśliwy, nie szczeka bez powodu. Psy Eurasiery nie posiadają instynktu łowieckiego. Wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia, które pozwoli w pełni rozwinąć pożądanego cechy.
Eurasiery uwielbiają towarzystwo dzieci i są obdarzone pogodną naturą, dzięki czemu doskonale dogadują się z najmłodszymi.
Mają spore zapotrzebowanie na ruch – przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. godziny. Dobrze się czują w psich sportach takich jak canicros, czy agility.


~~~ W Polsce znajduje się kilka hodowli psów rasy Eurasier ~~~
— po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli —

Z NOWOMIEJSKIEJ DOLINY – E.R. Kozłowscy, Nowe Miasto Lubawskie (woj. warmińsko-mazurskie)
LUPUS FERRATUS FCI – Kornelia i Andrzej Romulewicz, Pabianice k/Częstochowy (woj. łódzkie)
PRANGEDOGS – Mariola Pranga, Przodkowo (woj. pomorskie)
WOLF CHOW FROM KRAKOW – Małgorzata i Andrzej Lechowicz, Tomaszkowice (woj. małopolskie)

Prowadzisz hodowlę Eurasierów zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Nie prowadzisz hodowli, ale chciałbyś się pochwalić swoim pięknym reproduktorem? Podeślij nam pełną nazwę psa, otrzymane tytuły, umaszczenie, nazwisko właściciela, adres mailowy, miejscowość w której mieszkacie oraz instagram lub stronę ze zdjęciami reproduktora =^..^=

CHARLIE Z Nowomiejskiej Doliny (MłChPL, ChPL, rozpoczęty Grand), czerwony z czarną maską, wł. Zuzanna Dębowska, zuziaxdebowska@gmail.com, Warszawa


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com
Zdjęcia: Grafika Google