EURASIER

Sprawdź listę hodowli na dole strony 🙂

Rasa: Eurasier (Eurasian)
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Niemcy
Użytkowość: pies do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:
Wysokość:
PSY 52 cm – 60 cm
SUKI 48 cm – 56 cm
Masa:
PSY 23 kg – 32 kg
SUKI 18 kg – 26 kg


Wygląd
Harmonijny, dobrze zbudowany, średniej wielkości pies w typie szpica, ze stojącymi uszami i z szatą w różnym umaszczeniu. Długość szaty powinna pozwalać dostrzec proporcje tułowia. Średnio mocny kościec.

Umaszczenia: wszystkie kolory oraz kombinacje kolorów – dopuszczalne, z wyjątkiem koloru czysto białego, białych łat oraz koloru wątrobianego


Historia rasy
Tworzenie rasy datuje się na początek drugiej połowy XX wieku. Celem jej powstania było odtworzenie dawnego psa syberyjskiego. Eurasier stworzony został w wyniku skrzyżowania Chow Chowa z wilczastym szpicem niemieckim i nosił wtedy nazwę wolf-chow. Twórcą rasy był Julius Wipfel, który wykorzystał psy Chow Chow m.in. z hodowli Charlotte Baldamus. Ze względu na bliskie pokrewieństwo osobników w jej hodowli uzyskiwała ona mocno ujednolicone fenotypowo psy. Wywarło to duży wpływ na nowo powstającą rasę. W późniejszym czasie, po wprowadzeniu do hodowli samojedów Wipfel zaproponował nazwę Eurasier. Oficjalnie została ona przyjęta w 1973 roku.


Więcej o rasie EURASIER przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Pielęgnacja sierści Eurasiera powinna być podobna jak u szpiców, gdyż ma zbliżoną strukturę. Co najważniejsze czeszemy psa pod włos i dopiero gdy jest rozczesany, porządkujemy go kilkoma ruchami szczotki z włosem. Psy mają bardzo gęsty podszerstek, dlatego po kąpieli należy go dokładnie rozczesać zanim całkowicie wyschnie. Podszerstek się wówczas uniesie i nabierze lekkości.


Życie w mieście
Eurasier to pies, który doskonale poradzi sobie w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu – o ile dobrze czuje się w swoim towarzystwie.
Łatwość utrzymywania psa tej rasy w mieszkaniu wynika również z tego, że jest to pies który ‘nie sypie’ włosem. Dwa razy do roku zmienia okrywę, a w pozostałym okresie nie odczuwa się zupełnie uciążliwości jego okazałego futra bo nie linieje.


Charakter i szkolenie
Pewny siebie, spokojny i zrównoważony czworonóg. Jest bardzo czujny, uważny i inteligentny, w stosunku do obcych nieufny lecz nigdy agresywny, bardzo silnie przywiązany do rodziny.
Kontakt z człowiekiem jest dla Eurasiera bardzo ważny, jednak nie jest w tym nachalny. Wystarczy mu taka ilość pieszczot jaką jest mu w stanie dać właściciel, a wynika to głównie z jego zrównoważonego, nieco kociego charakteru, który odziedziczył po rasie Chow Chow.
Eurasiery uwielbiają towarzystwo dzieci i są obdarzone pogodną naturą, dzięki czemu doskonale dogadują się z najmłodszymi.
Nie jest także hałaśliwy. Szczeka tylko wtedy kiedy trzeba, między innymi kiedy czuje zagrożenie swojego właściciela.
Psy Eurasiery nie posiadają instynktu łowieckiego. Wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia, które pozwoli w pełni rozwinąć pożądanego cechy. Bardzo ważną cechą jest ich dystans do innych psów. Jest to zarówno ważne w mieście podczas spacerów jak i na wsi przebywając w ogrodzie. Nie uciekają, nie atakują itd.
Należy jednak mieć na uwadze, że przy odosobnieniu stają się płoche i nieufne.

O zapotrzebowaniu na ruch, właścicielka hodowli WOLF CHOW FROM KRAKOW, Pani Małgorzata mówi:

Mimo tego, że nie musi, eurasier uwielbia ruch i jest świetnym towarzyszem spacerów, wędrówek, biegów. My z naszymi psami sportów wyczynowych nie uprawiamy ale wiemy jak lubią spacery i wyjazdy w teren i jak za każdym razem jak wychodzimy z domu przygotowują się do wskoczenia do samochodu. Zresztą jazdę samochodem znoszą również doskonale. Naomi potrafi przespać nawet najdłuższa podróż a Ajra cała drogę ogląda trasę.


~~~ W Polsce znajduje się kilka hodowli psów rasy Eurasier ~~~
— po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli —

Z NOWOMIEJSKIEJ DOLINY – E.R. Kozłowscy, Nowe Miasto Lubawskie (woj. warmińsko-mazurskie)
LUPUS FERRATUS FCI – Kornelia i Andrzej Romulewicz, Pabianice k/Częstochowy (woj. łódzkie)
PRANGEDOGS – Mariola Pranga, Przodkowo (woj. pomorskie)
WOLF CHOW FROM KRAKOW – Małgorzata i Andrzej Lechowicz, Tomaszkowice (woj. małopolskie)

Prowadzisz hodowlę Eurasierów zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Nie prowadzisz hodowli, ale chciałbyś się pochwalić swoim pięknym reproduktorem? Podeślij nam pełną nazwę psa, otrzymane tytuły, umaszczenie, nazwisko właściciela, adres mailowy, miejscowość w której mieszkacie oraz instagram lub stronę ze zdjęciami reproduktora =^..^=

CHARLIE Z Nowomiejskiej Doliny (MłChPL, ChPL, rozpoczęty Grand), czerwony z czarną maską, wł. Zuzanna Dębowska, zuziaxdebowska@gmail.com, Warszawa


Hodowle w Europie m.in.:

Albion – UK
Balder – Szwecja
Carve Canem – Norwegia, Eurasier & Retriever z Nowej Szkocji
de Prana des Loups – Francja
des Delices de Beltaine – Francja, Eurasier & Alaskan Malamute
du Royaume D’Ebene – Francja
Eurasipomer – Hiszpania


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com, P. Małgorzata Lechowicz – hodowla Wolf Chow From Krakow
Zdjęcia: informacje pod zdjęciami, Grafika Google


Grupa na Facebooku – “Eurasier w Polsce”