THAI BANGKAEW DOG

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Panus Bangkaew MARK

Rasa: Thai Bangkaew Dog (TBD, Bangkaew)
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Tajlandia
Użytkowość: pies do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:
Wysokość PSY 46 – 55 cm, SUKI 41 – 50 cm

Masa PSY 18 – 20 kg, SUKI 16 – 18 kg

Wygląd
Pies z Bangkaew jest kwadratowy, proporcjonalny, w żadnym razie nie krótkonożny, ma głęboką i szeroką klatkę piersiową. Sierść z podszerstkiem, tworzy kryzę na szyi i pióropusz na ogonie, wyraźniejsze u psów, niż u suk. Samce odznaczają się też cięższym kośćcem. Ogon dobrze owłosiony, gruby u nasady, wysoko osadzony, noszony sierpowato nad grzbietem.

Umaszczenie; białe z wyraźnymi łatami w różnych odcieniach koloru cytrynowego, płowego, rudego, czerwonego i szarego, także z ciemnymi końcami włosów, skutkiem czego może wręcz wyglądać na trójbarwną. Biała w czarne łaty. Rozłożenie i wielkość łat bez znaczenia, ale pożądane symetryczne ich rozmieszczenie na głowie, tak, by obejmowały oczy i uszy. Może występować czarna maska; pożądane białe zakończenie kufy. Dopuszczalne niezbyt intensywne nakrapianie białego tła, o ile poza tym pies jest doskonałym przedstawicielem rasy.

Jednolity kolor płaszcza z niewielkimi białymi znaczeniami lub ich całkowity brak jest wadą dyskwalifikującą. Jednolite białe umaszczenie jest poważnym błędem, ale nie dyskwalifikacją. Preferowany kolor to biało-brązowy, biało-szary w różnych odcieniach i biało-czarny. Łaty na ciele w dowolnym kształcie lub rozmiarze, z preferowanymi symetrycznymi oznaczeniami.

Historia rasy
Pies z Bangkaew pochodzi z wioski o tej nazwie, zlokalizowanej w regionie Thanang-ngam dystryktu Bangrakam w prowincji Phitsanulok w Tajlandii. Początek tej rasie dało skojarzenie biało czarnej suki, należącej do opata miejscowego klasztoru buddyjskiego, z przedstawicielem nieistniejących już miejscowych dzikich psów (inne źródła podają szakala jako ojca). Z tego jednego miotu liczącego cztery długowłose suczki w kolorze czarnym i ciemno brązowym, urodzonego w roku 1957, powstała drogą selektywnej hodowli dzisiejsza rasa.

Pies z Bankaew uznawany jest za żywy skarb prowincji i licznie tam hodowany; szybko też zyskał uznanie w całej Tajlandii.

W czerwcu 2022 roku, podczas Walnego Zgromadzenia FCI, które odbyło się w Madrycie, podjęto decyzję o pełnym uznaniu rasy. Wcześniej TBD był uznawany jedynie prowizorycznie.
Od tego czasu psy mogą otrzymywać wnioski CACIB na Międzynarodowego Championa Piękności.

Więcej o rasie THAI BANGKAEW DOG przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Pielęgnacja
Sierść wymaga standardowej pielęgnacji, powinno się ją szczotkować kilka razy w tygodniu.

Zdrowie
W Tajlandii nie wykonuje się psom badań. Wady u importów wykrywane są dopiero po badaniach w europejskich hodowlach.

Najczęściej spotykane problemy zdrowotne to:

  • PRA – postępujący zanik siatkówki
  • wywinięcie powieki
  • zaćma
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

Życie w mieście
Thai Bangkaew Dog potrafi się przystosować do życia na wsi oraz w mieście. Dobrze socjalizowany będzie wspaniałym i czystym kompanem.

Pochodząca z ciepłej Tajlandii rasa, nie ma problemu z przebywaniem na zewnątrz o każdej porze roku.

Portret rasy w kwartalniku Związku Kynologicznego w Polsce “PIES” Nr 01/389/2023
Wersja PDF TUTAJ

Charakter i szkolenie
Jest to inteligentna, wysportowana, zwinna i krzepka rasa. Wymagająca regularnych i długich spacerów, aby wykorzystać energię, chyba że ma do dyspozycji ogród lub wybieg gdzie może swobodnie biegać. Świetnie nadają się do aktywności takich jak; trekking, frisbee, agility. Oprócz tego, wskazane są zabawki które mogą go czymś zająć. Z nudów potrafią przeistoczyć się w świetnych ogrodników lub niszczą wszystko na swojej drodze; buty, ubrania, kwiaty, kable.

Lojalny i opiekuńczy towarzysz rodziny, a także doskonały stróż. Świetnie sprawdza się również jako pies pracujący i myśliwski. Dla swojej rodziny jest bardzo delikatny, a dobrze socjalizowany będzie odpowiedni dla nawet bardzo małych dzieci. Thai Bangkaew Dog nie jest rasą agresywną, ale będzie się trzymał z daleka od obcych, jest bardzo terytorialny i opiekuńczy. Znane są ze swojej zazdrości w kierunku innych psów lub dzieci w towarzystwie jego rodziny. Jako świetny stróż, głośno poinformuje o przybyciu gościa, znajomego lub obcego.
TBD jest znany ze swojej niechęci do innych psów – jak niemal każda rasa z tej sekcji. W przypadku innych zwierząt, wymaga wczesnej socjalizacji. Są to psy inteligentne, ale jednocześnie niezależne i uparte, dlatego potrzebują konsekwentnego i doświadczonego właściciela. Wymagają regularnych ale w miarę krótkich sesji szkoleniowych, gdyż szybko się nudzą.

Bangkaew to pies jednego właściciela, któremu jest nieustannie podporządkowany. Jest w stanie oddać życie za swojego pana i rodzinę. Niektóre z przedstawicieli rasy, mają bardzo mocny instynkt łowiecki.

Wszystkie nasze psy to świetni stróże, a dwie z suczek sprawdzają się w dogoterapii.

Pani Michaela Semerakova, hodowla JEDNICKA

Ciekawostki

Pierwsza reprezentantka rasy, AMICA Jednicka, przyjechała do Polski z Czech w 2015 roku do hodowli SOMEI YOSHINO.

Pierwszy miot w Polsce przyszedł na świat 30 listopada 2019. Szczenięta urodziły się w hodowli BEAUTIFUL GREAT DANE.

Hodowle Thai Bangkaew Dog w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę TBD zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Hodowle w Europie [FCI] m.in.:

Źródła: psy-pies.com, primitivedogs.com, wiedza i doświadczenie Pani Sabine van der Zwan – hodowla ROY HILL, wiedza i doświadczenie Pani Michaeli Semerakovej – hodowla JEDNICKA, jednicka.webgarden.cz

Zdjęcia:

Panus Bangkaew MARK, import Tajlandia, Młodzieżowy Champion Polski, Zwycięzca Polski Kielce 2019, Zwycięzca Klubu 2019, 3x Najlepsze Młodsze Szczenię, 4x Zwycięzca Młodzieży, 4x Najlepszy Junior, 10x Zwycięzca Rasy, 6x CWC, 1XCACIB, wł. Katarzyna Grzonkowska – hodowla BEAUTIFUL GREAT DANE

Thai-Mex VANIDA, import Rosja, Młodzieżowy Champion Polski, 3x Zwycięzca Młodzieży, 5x Zwycięzca Płci Przeciwnej, 1x CACIB, wł. Katarzyna Grzonkowska – hodowla BEAUTIFUL GREAT DANE

Tintavon Leo Ananta Thewi “Kirschis”, 2x WW, 2x EW, Czech & Slovak Junior Champion, Czech, Slovak, Dutch & German Champion, Czech & Slovak Grand champion, her HD result A and has health & clear eyes

Thai-Mex FARIDA, import Rosja, wł. Katarzyna Grzonkowska – hodowla BEAUTIFUL GREAT DANE

Wongthong Wisedchaichan “Chinee”, World Junior Promisse, European Junior Champion, Czech Junior and Czech Champion, health and clear eyes

Party “Chang”, Czech Junior and Czech Champion, health and clear eyes, result HD is A

AMICA Jednicka: https://jednicka.webgarden.cz/left-side/puppies