AKITA

Lista hodowli znajduje się na dole strony

YEMON GO Fuen No Oka

Rasa: Akita [jap. 秋田犬]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: pierwotnie do walk psów, później użytkowane również do polowań. Współcześnie pełnią funkcje psa stróżująco-obronnego oraz psa-towarzysza. Są to największe psy spośród ras japońskich.

Wzorzec rasy FCI: TUTAJ

Wymiary:
Wysokość:

PSY 64 cm – 70 cm
SUKI 58 cm – 64 cm
Masa:
PSY 35 kg – 45 kg
SUKI 25 kg – 35 kg

Wygląd
Bardzo silny, postawny pies o mocnym kośćcu. Pomiędzy sukami i psami występują wyraźne różnice morfologiczne. Japońskie Akity są psami szybkimi, zwinnymi i energicznymi. Hodowcy podjęli ogromny wysiłek, aby przywrócić psy do ich oryginalnego wyglądu. Zajęło to bardzo dużo czasu, zważywszy, że od początku XVI wieku rasa była regularnie „psuta”. Czworonogi mieszano z lokalnymi rasami psów m.in. Tosa Inu, a nawet z rasami typowo europejskimi, np. Owczarkami niemieckimi.

Umaszczenia: czerwone, pręgowane, białe i sezamowe.
Najpowszechniejsze jest umaszczenie czerwone, znany wszystkim Hachiko, następnie pręgowane, białe i sezamowe. To ostatnie umaszczenie jest niezwykle rzadko spotykane.

Każde umaszczenie, oprócz białego, musi mieć białe znaczenia (urajiro) po bokach kufy, na policzkach, po spodniej stronie żuchwy, szyi, piersi, tułowia i ogona, po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych.

Czerwony czerwonemu nie równy…
Choć wzorzec nie mówi nic na temat intensywności czerwieni, tak zbyt rozjaśniony kolor jest, zdaniem hodowców, niepożądany.

Dlaczego sezamowy kolor płaszcza jest najmniej popularny?
Prawdziwych sezamów na świecie jest tylko kilka sztuk. To co wśród hodowców potocznie nazywa się sezamem to brudny czerwony, czyli czarne końcówki włosów na grzbiecie psa, z japońskiego sashige. Japońscy hodowcy, w kraju pochodzenia rasy, starają się wykluczyć całkowicie to umaszczenie. Prawdopodobnie wynika to z tego, że takie Akity posiadają i przekazują pewne niepożądane przez hodowców cechy.

Historia rasy
W dawnych czasach Akity nazywano zgodnie z tym jaką pracę wykonywały; Matagi-inu (pies polujący), Kurae-inu (pies walczący), Odate-inu (nieziemski pies). Obecnie nazwa rasy pochodzi od prefektury Akita w północnej części Japonii, z której pochodzi pies. Akita to rasa myśliwskich szpiców japońskich, przeznaczona pierwotnie do walk psów i do polowania na grubą zwierzynę. Za bezpośredniego praprzodka japońskich szpiców uznaje się nieistniejącego dzisiaj nippona inu, który był znacznie mniejszy w porównaniu do współczesnego akita inu.

Akity istniały na Wyspach Japońskich już 5000 lat temu i towarzyszyły samurajom. Zajmują stałe miejsce w japońskiej mitologii. W japońskiej literaturze Akita jest rasą starą i rodzimą, z posiadaniem której wiązały się określone wierzenia. Psy te cieszyły się wielkim poważaniem i stanowiły dużą wartość. Rozmiar psów początkowo wahał się od małych do średnich. Akita Matagi, początkowo pies na polowania, zaczął być hodowany do walk psów. Coraz większa ilość walk, szczególnie na obszarach wiejskich, zwiększyła niebezpieczeństwo wyginięcia Akity jako czystej rasy, ponieważ potrzebne były większe i bardziej agresywne psy aby mogły rywalizować z psem bojowym Tosa Inu. Akita była mieszana z Tosą i Mastiffem przez co zatraciła pewne cechy szpica; pierwotny instynkt łowiecki i spokojny charakter. Krzyżówka Akita x Tosa nosiła nazwę Shin Akita.
W 1908 roku zakazano psich walk, dlatego udało się zachować rasę.

Następne stulecia, obfitujące w wojny, a później i II wojna światowa drastycznie przetrzebiły pogłowie tej rasy. Był to czas głodu, psy więc zabijane były na mięso, inne trafiały do armii obok Owczarków niemieckich, z których połączenia “powstała” Akita amerykańska. Dopiero powstanie silnego ruchu na rzecz zachowania kulturowej tradycji Japonii przyniosło renesans rasy.

31 lipca 1931 roku rasa została zaliczona do Skarbu Narodowego Japonii i jest chroniona prawem.

Japoński wzorzec rasy pochodzi z 1938 roku. Postanowiono, by w hodowli unikać psów szczególnie masywnych, których wygląd sugerował domieszkę krwi molosów, wprowadzoną na przełomie wieków dla uzyskania psów najlepiej nadających się do walk.

Więcej o rasie AKITA przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO “Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce dowiesz się TUTAJ 

Pielęgnacja
Sierść Akity składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.

Zdrowie

Zwykle podkreśla się, że Akita jest stosunkowo zdrową rasą, choć jednocześnie bardzo wrażliwą. A jej wrażliwość często przekłada się na zdrowie. Wszelkie sytuacje stresowe, rozłąki z właścicielem, przeprowadzki i tym podobne potrafią “odchorować” nie tylko emocjonalnie. W związku z tym warto dbać o odporność naszych pupili, dobrze je odżywiać, a okresowo suplementować odpowiednimi preparatami stymulującymi układ immunologiczny.

Hodowcy wykonują badania w kierunku dysplazji oraz chorób oczu – te jednak wcale nie są największą bolączką rasy. Od jakiegoś czasu zaczęto również mówić o różnorodności genetycznej i jej znaczeniu dla zdrowia. Akita, pomimo iż przyjęło się, że jest starą rasą, faktycznie jako rasa prawie wyginęła i była odtwarzana z kilku zaledwie osobników po II Wojnie Światowej. To bardzo uszczupliło ogólną pulę genetyczną rasy. W związku z tym coraz więcej hodowców skłania się ku takim badaniom oraz kojarzeniem swoich psów wg ich wyników, tj. psów jak najmniej ze sobą spokrewnionych, by zachować jak największą różnorodność genetyczną kolejnych pokoleń. 

Akity miewają problemy dermatologiczne z różnych przyczyn i o różnym podłożu: od okresowych podrażnień wywołanych nawet przez zwykłe linienie poprzez zmiany alergiczne i hormonalne po hotspoty i atopowe zapalenie skóry; często niestety przy nieprawidłowej diagnozie, a co za tym idzie – nieprawidłowym leczeniu – dochodzą do tego wtórne zakażenia bakteryjne, grzybicze, itd.. Zdarzają się także problemy z tarczycą oraz rzadziej choroby autoimmunologiczne jak np. pęcherzyca liściasta, UDS czy zapalenie gruczołów łojowych.

Pani Zuzanna Chade, hodowla FUEN NO OKA

Życie w mieście

Akity jak najbardziej mogą żyć w mieście, są cichutkie i czyściutkie. Mieszkając w bloku trzeba im zapewnić przynajmniej dwa spacery w ciągu dnia po około 30 min. Zdecydowanie lepszy będzie dom z ogrodem.

Życie z Akitami to życie idealne. Zwykle to bardzo zrównoważone psy, bardzo wylewne dla swojej rodziny.
Większość naszych Akit to typowe kanapowce potrzebujące ciągłego kontaktu z człowiekiem. Uwielbiają gości i jazdę samochodem. Wiedzą, że jest czas na bieganie po ogrodzie, na codzienny spacer po lesie, czas na ćwiczenia i na kanapę. Doskonale też wiedzą kiedy jest pora karmienia i czas na spanie, a wtedy kto pierwszy ten lepszy w sypialni 😀

Pani Karolina Kardasz, hodowla HAJIMARI

Charakter i szkolenie

Psy uczą się bardzo szybko, ale nie są szczególnie cierpliwe. Jeżeli nauczą się jednej komendy, nie ma siły, aby zechciały ją jeszcze kilka razy przetrenować. Upór to jedna z największych wad tych szpiców. Drugą jest skłonność do dominacji. Jest również niezależność. Akity zwyczajowo uznają się za samców alfa w stadzie, dlatego też potrzebują stanowczego i konsekwentnego prowadzenia. Aby zachować ich zainteresowanie, ćwiczenia szkoleniowe powinny być krótkie i urozmaicone.
Regularne szkolenie wraz z socjalizacją z ludźmi i innymi zwierzętami należy rozpocząć jak najwcześniej.

Akita to dynamiczny w działaniu pies, który nie jest odpowiedni dla każdego.
Właściciel musi wykazać się żelazną stanowczością, pewnością siebie oraz logiką w postępowaniu. Trzeba zdawać sobie sprawę z możliwości akity, jest to pies niezwykle zwinny i nieustępliwy w walce. Jest psem “jednej akcji”, pozornie leniwy i z umiarkowanym temperamentem, w momencie zagrożenia, czy też rozochocony w zabawie lub łowach, potrafi być niewiarygodnie zwinny i szybki.
Akita zawsze będzie korzystał z okazji by zapolować, więc trzeba o tym pamiętać, by uniknąć zagrożenia dla dzikich czy domowych zwierząt. A nauczkę potrafią dać znacznie większemu od siebie intruzowi, który naruszy jego terytorium lub zrobi zamach na spokój jego rodziny. Zawsze należy pamiętać, że akita nie traci nic ze swej pierwotnej “dzikości”, zdolności do pewnych reakcji, o które wielu ludzi nigdy by nie posądziło tego często wyglądającego na “flegmatycznego misia” psa.

źródło: “Zanim kupisz Akitę – Fuen No Oka

O szkoleniu Akity przeczytaj na stronie “Szkoła Doberman”TUTAJ

Portret rasy w magazynie “Przyjaciel Pies” Nr 11 (37) listopad 2001

Kwartalnik Związku Kynologicznego w Polsce “PIES” Nr 4 (356) 2014
“AKITA CUP & SHIBA NIPPO SHOW w Polsce” oraz “Akita i shiba oczami Japończyków”

Portret rasy w magazynie “Przyjaciel Pies” Nr 6 (212) czerwiec 2016

Ciekawostki

Pierwsza akita przyjechała do naszego kraju w 1990 roku z Norwegii. Była to szara suczka Manatsu Rei sprowadzona do hodowli Skierdy. Nie była to jednak jeszcze Akita jaką znamy dziś, pierwszą Akitę w japońskim typie sprowadzono z Holandii w 1993 roku – samiec YOU LIKE HIM AS ARAS AN UACHTARAIN.
Pierwsze importy z rodzimej Japonii trafiły do nas 10 lat później do hodowli Omono Gawa, były to kolejno suczka SAYURI GO Sakai Suwa sprowadzona w 2000 roku i samiec FUJIMARU GO Miyagi Kozaki Kensha w 2001 roku. Od tego czasu z Kraju Kwitnącej Wiśni przybyło wiele akit, które z powodzeniem wzbogaciły rodzime hodowle.

źródło: grupa FB “Akita inu w Polsce”

Manatsu Rei, YOU LIKE HIM AS ARAS AN UACHTARAIN oraz FUJIMARU GO Miyagi Kozaki Kensha

Czy wiesz, że istnieją Akity długowłose?
Dzieje się tak kiedy oboje rodziców niesie gen, który odpowiada za dłuższy włos. Takie szczeniaczki otrzymują rodowód i są w pełni rasowe, jednak nie mogą brać udziału w wystawach psów oraz być psami hodowlanymi, ponieważ długi włos jest wadą dyskwalifikującą.

Akity długowłose są cenione jako wspaniali psi towarzysze. Wielu znawców rasy podkreśla, że psy te mają łagodniejsze temperamenty i są łatwiejsze w wychowaniu. Dlatego akita długowłosa stanowi świetną “alternatywę” dla osób, które zawsze marzyły o akicie, ale nie miały wcześniej doświadczenia w wychowaniu psa i jednocześnie nie planują wystaw.

źródło: “Akita długowłosa – Fuen No Oka

YOGI GO Fuen No Oka

Najsłynniejsza Akita to Hachiko z amerykańskiego filmu “Mój przyjaciel Hachiko” [HACHI 約束の犬]
Film opowiada historię Hachikō, psa rasy Akita, znalezionego na stacji kolejowej przez profesora muzyki Parkera Wilsona (Richard Gere). Pies szybko przywiązuje się do właściciela i nie przestaje na niego czekać nawet po śmierci Parkera. Film oparty jest na prawdziwej historii psa o tym samym imieniu. Różnica jest jedna – jego właściciel nie był Amerykaninem, lecz Japończykiem o imieniu Ueno Hidesaburō.

Film “Mój przyjaciel Hachiko” to remake filmu “Hachikō monogatari (ハチ公物語)”, japońskiego dramatu biograficznego z 1987 roku.

Przy stacji Shibuya, w miejscu gdzie codziennie Hachiko czekał na swojego pana postawiono pomnik z brązu, by upamiętnić lojalność tego psa. Pomnik jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych wśród grona ludzi znających psy Akita.

8 marca obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Akity, jest to jednocześnie upamiętnienie dnia w którym słynna Hachiko przeszła za Tęczowy Most

Akita w filmie i anime

Akita w reklamie

Hodowle Akity japońskiej w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Akit zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Źródła: Pani Zuzanna – hodowla FUEN NO OKA, Pani Karolina – hodowla HAJIMARI

Zdjęcia:

jasny czerwonyhttps://www.thedrakecenter.com/services/dogs/breeds/akita,

brudny czerwony – http://of-shiroi-na-suna.de/Galerie/Natsumi/slides/035.html

YEMON GO Fuen No Oka – wł. hodowla Fuen No Oka
Zywcięzca Tokuyuu (Japonia, grudzień 2019), Zwycięzca Klubu 2019 & BOB & RBOG, Zwycięzca Hozonkai 2019, Champion Polski, Mł. Champion Polski, Grandchampion Polski, Champion Czarnogóry

SHIGETORA GO Fuen No Oka – wł. hodowla Fuen No Oka 
Interchampion, Mł. Zwyc. Świata 2017, Mł. Zwyc. Europy 2017, Zwyc. Polski 2019 & BOB, Zwyc. Austrii 2019 & BOB, Zwyc. Klubu 2018 & BOB & BOG, Zwycięzca Hozonkai 2016, Mł. Zwyc. Polski 2017 & JBOB, Mł. Zwyc. Klubu Włoch & JBOB, Champion Polski, Mł. Ch. Polski, Ukrainy, Słowacji i Rumunii, Grandchampion Polski

RASHOMON GO Fuen No Oka – wł. hodowla Fuen No Oka
Zwycięzca Tokuyuu (Japonia, grudzień 2019), Zwycięzca Tokuyuu (Japonia, maj 2019), Zwycięzca Tokuyuu (Japonia, grudzień 2018), Zwycięzca Tokuyuu (Włochy, wrzesień 2018), Zwycięzca Hozonkai 2018, Zwycięzca Akita Cup 2015, Champion Polski, Mł. Champion Polski, Mł. Zwyc. Polski 2015

YUMIRU GO Fuen No Oka urodzona w hodowli FUEN NO OKA, zamieszkała u znanego hodowcy w Japonii

Ayani Sensei Tomodachi – wł. hodowla Sensei Tomodachi

Manatsu Rei: http://www.akitybaza.freshsite.pl/manatsu.html

YOU LIKE HIM AS ARAS AN UACHTARAIN: http://www.akitybaza.freshsite.pl/youlike.html?fbclid=IwAR05jYi6T5E2K2Yd3TJc9xVEv5eQdvLfOpQHl22RBgPERtjNKZl3X6uU3H8

FUJIMARU GO Miyagi Kozaki Kensha: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=63753#

Przydatne linki:
piesporadnik.pl
psy24.pl & psy24.pl
Zanim kupisz Akitę“, “O charakterze Akity
www.szkola-doberman.pl/tresura-psow/akita-inu/

 


“TOP 10 najpiękniejszych ras psów” Akita – miejsce 10


“10 niesamowitych japońskich ras”