KAI

Rasa: Kai [jap. 甲斐犬] – inna nazwa to Tora Inu (Tiger Dog) przez swoje pręgowane umaszczenie
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: niegdyś przede wszystkim pies myśliwski, teraz również do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: wer. 1999 pol TUTAJ i wer. 2017 eng TUTAJ
Wymiary:
Wysokość PSY 53 cm (+/- 3 cm), SUKI 48 cm (+/- 3 cm)
Masa 16-18 kg


Wygląd
Pies mocnej budowy. Posiada cechy charakterystyczne dla ras górskich, czyli mocne nogi i rozwinięte stawy skokowe. Ma trójkątne, stojące, lekko pochylone do przodu uszy. Grubą muskularną szyje. Gruby ogon osadzony wysoko i zakręcony nad grzbietem. Szczeniaki rodzą się czarne i “rozmyte”, a pręgi zdobywają przez pierwsze 5 lat swojego życia.
Umaszczenia: czarny pręgowany, rudy pręgowany i pręgowany.Historia rasy
Kai był psem dzikim, mieszkał w górach w prowincji Kai, znajdującej się na wyspie Honsiu [本州], która obecnie jest znana jako Prefektura Yaminashi [山梨県]. Psy tej rasy były geograficznie odizolowane przez góry, dlatego uważa się je za najczystsze ze wszystkich japońskich ras. Tradycyjne pisma opisują Kai Ken jako naturalnego myśliwego, który lubi pływać i wspina się po drzewach w poszukiwaniu zwierzyny.

Kai Ken nie był rozpoznawany w Japonii aż do 1931 roku i jest nadal bardzo rzadki. W 1934 roku rasa została skarbem narodowym i jest chroniona prawem. 

Pozostały pierwotne w naturze i wyglądzie, szczekają nieco więcej niż pozostałe rasy. Nie są to psy do ochrony. Kai Ken są świetne z ludźmi i zwierzętami, pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji. Bardzo szybko się uczą, a niektóre są aktywne w Japonii jako psy ratownicze. Kai jest również używany przez japoński rząd do polowania lub przeganiania niebezpiecznej lub uciążliwej dzikiej zwierzyny.

Ze względu na barierę językową nadal nie wiemy zbyt dużo o tym psie.


Więcej o rasie KAI przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Sierść składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.


Zdrowie
Nadal dane dotyczące kwestii związanych ze zdrowiem genetycznym u rasy są bardzo ograniczone. Niektóre z objawów występujących u rasy to: alergie, napady drgawkowe, zwichnięcie rzepki, hipodoncja.


Życie w mieście
Kai powinien mieszkać w domu z działką, ale nie jest to wymóg konieczny. Pies ten jest spokojny w mieszkaniu. Powinien mieć za to aktywnego właściciela, gdyż uwielbia ruch i uwielbia pozostawać na dworze. Potrzebuje dużej dawki ruchu, ale nie należy go wyprowadzać luzem, jeżeli w okolicy znajdują się inne zwierzęta.


Charakter i szkolenie
Kai Ken to inteligentny i czujny pies z silnym pragnieniem polowania. Są znane ze swojej lojalności i zwykle mocnej więzi z jedną konkretną osobą. Podobnie jak większość Nihon Ken, Kai jest niezależnym psem. Lojalność i czystość rasy sprawiają, że są wspaniałymi towarzyszami dla odpowiedniego właściciela.
Rasa jest uważana za jedyną japońską rasę psów, która nie ma predyspozycji do agresji. Kai są bystre, czujne i bardzo niezależne. Nie nadają się dla niedoświadczonego opiekuna. W czasie spacerów nie powinny być spuszczane ze smyczy. Tolerują dzieci, chociaż niespecjalnie lubią ich towarzystwo.
Kai Ken to wielki indywidualista i nie jest łatwo go wychować. Wskazane doświadczenie w prowadzeniu psów. Właściciel musi wychowywać go stanowczo, ale bez przymusu i starać się na każdym kroku podkreślać swoją pozycję przewodnika.
Obcy pies, który będzie próbował dominować, będzie z pewnością powodem awantury. Kai, podobnie jak inne szpice, wciąż posiada silny instynkt łowiecki i problematyczne jest trzymanie go z innymi małymi zwierzętami.


~~~ W Polsce nie ma hodowli Kai Ken ~~~

Prowadzisz hodowlę Kai Ken zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Nie prowadzisz hodowli, ale chciałbyś się pochwalić swoim pięknym reproduktorem? Podeślij nam pełną nazwę psa, otrzymane tytuły, umaszczenie, nazwisko właściciela, adres mailowy, miejscowość w której mieszkacie oraz instagram lub stronę ze zdjęciami reproduktora =^..^=


Hodowle w Europie m.in.:

Rangerin – Finlandia, Kai & Kishu
Takai – Belgia


Źródła: Wikipedia, rasy-psow.com, psy-pies.com & Yamabushi Kennel
Zdjęcia: Yamabushi Kennel, Grafika Google


Przydatne linki:
psy-pies.com
rasy-psow.com