KAI

Lista hodowli znajduje się na dole strony

TOCHIMARU Go KaiKen Ginya

Rasa: Kai [jap. 甲斐犬] – inna nazwa to Tora Inu (Tiger Dog) przez swoje pręgowane umaszczenie
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: niegdyś przede wszystkim pies myśliwski, teraz również do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:
Wysokość

PSY 50 cm – 56 cm
SUKI 45 cm – 51 cm
Masa: 16 kg – 18 kg

Wygląd
Pies mocnej budowy. Posiada cechy charakterystyczne dla ras górskich, czyli mocne nogi i rozwinięte stawy skokowe. Ma trójkątne, stojące, lekko pochylone do przodu uszy. Grubą muskularną szyje. Gruby ogon osadzony wysoko i zakręcony nad grzbietem. Szczeniaki rodzą się czarne i “rozmyte”, a pręgi zdobywają przez pierwsze 5 lat swojego życia.

Umaszczenia: czarny pręgowany, rudy pręgowany i pręgowany.

Opracowane przez hodowlę Ounoki

Historia rasy
Kai był psem dzikim, mieszkał w górach w prowincji Kai, znajdującej się na wyspie Honsiu [本州], która obecnie jest znana jako Prefektura Yaminashi [山梨県]. Psy tej rasy były geograficznie odizolowane przez góry, dlatego uważa się je za najczystsze ze wszystkich japońskich ras. Tradycyjne pisma opisują Kai Ken jako naturalnego myśliwego, który lubi pływać i wspina się po drzewach w poszukiwaniu zwierzyny.

Kai Ken nie był rozpoznawany w Japonii aż do 1931 roku i jest nadal bardzo rzadki.
22 stycznia 1934 roku rasa została zaliczona do Skarbu Narodowego Japonii i jest chroniona prawem.

Pozostały pierwotne w naturze i wyglądzie, szczekają nieco więcej niż pozostałe rasy. Nie są to psy do ochrony. Kai Ken są świetne z ludźmi i zwierzętami, pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji. Bardzo szybko się uczą, a niektóre są aktywne w Japonii jako psy ratownicze. Kai jest również używany przez japoński rząd do polowania lub przeganiania niebezpiecznej lub uciążliwej dzikiej zwierzyny.

Więcej o rasie KAI przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Pielęgnacja
Sierść składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.

Zdrowie
Nadal dane dotyczące kwestii związanych ze zdrowiem genetycznym u rasy są bardzo ograniczone. Najczęściej występujące schorzenia to:

  • dysplazja stawu biodrowego
  • PRA – postępujący zanik siatkówki

Życie w mieście
Kai powinien mieszkać w domu z działką, ale nie jest to wymóg konieczny. Pies ten jest spokojny w mieszkaniu. Powinien mieć za to aktywnego właściciela, gdyż uwielbia ruch i uwielbia pozostawać na dworze. Potrzebuje dużej dawki ruchu, ale nie należy go wyprowadzać luzem, jeżeli w okolicy znajdują się inne zwierzęta.

Charakter i szkolenie
Kai Ken to inteligentny i czujny pies z silnym pragnieniem polowania. Są znane ze swojej lojalności i zwykle mocnej więzi z jedną konkretną osobą. Podobnie jak większość Nihon Ken, Kai jest niezależnym psem. Lojalność i czystość rasy sprawiają, że są wspaniałymi towarzyszami dla odpowiedniego właściciela.
Rasa jest uważana za jedyną japońską rasę psów, która nie ma predyspozycji do agresji. Kai są bystre, czujne i bardzo niezależne. Nie nadają się dla niedoświadczonego opiekuna. W czasie spacerów nie powinny być spuszczane ze smyczy. Tolerują dzieci, chociaż niespecjalnie lubią ich towarzystwo.
Kai Ken to wielki indywidualista i nie jest łatwo go wychować. Wskazane doświadczenie w prowadzeniu psów. Właściciel musi wychowywać go stanowczo, ale bez przymusu i starać się na każdym kroku podkreślać swoją pozycję przewodnika.
Obcy pies, który będzie próbował dominować, będzie z pewnością powodem awantury. Kai, podobnie jak inne szpice, wciąż posiada silny instynkt łowiecki i problematyczne jest trzymanie go z innymi małymi zwierzętami.

Ciekawostki

Pierwsza para przedstawicieli rasy przyleciała do Polski prosto z Japonii 12 grudnia 2019 roku, do hodowli Go Proud.

KAGURAHIME Go KaiKen Ginya (HIME) & TOCHIMARU Go KaiKen Ginya (HARU)

Ich pierwszy miot przyszedł na świat 12 lipca 2021 roku 🐾

Hodowle Kai w Polsce [ZKwP/ FCI] 
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę psów Kai zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Hodowle w Europie [FCI] m.in.:

Hodowle w USA m.in.:

Źródła: rasy-psow.com, psy-pies.com, Pani Lindsay Vangrootenbruel – hodowla Takai

Zdjęcia:

TOCHIMARU Go KaiKen Ginya (HARU) – wł. hodowla Go Proud FCI
Hodowca: Mutsuko Ginya Izunokunishi
TYTUŁY:
JUNIOR CHAMPION OF POLAND
3x BEST Of BREED, 3x BEST JUNIOR

Ohana Sankt Xandors – wł. hodowla Takai

Tone No Beni-Fuji – wł. hodowla Takai

KAGURAHIME Go KaiKen Ginya (HIME) – wł. hodowla Go Proud FCI
Hodowca: Mutsuko Ginya Izunokunishi
TYTUŁY:
JUNIOR CHAMPION OF POLAND
3x BEST Of OPPOSITE SEX

1 x BISS, 6 x BISS4, CIB, NORD UCH, N – S – DK UCH, NORDJV14, NJV14, NV 15-16-17-18, HollandCupW17, AmstW17, Besmiras First Wolf Boy “Kai”, ur: 31 lipca 2013, hodowca i właściciel: hodowla Besmira, Mette S Vedal & Bente Vedal

Mijikai no Musashi Sasaki-go “Sasaki”, wł. Marsha Short Lvt – hodowla Mijikai & Autumn Arsenault – hodowla Shōga

Przydatne linki:
psy-pies.com
rasy-psow.com

 


10 wspaniałych japońskich ras