KOREA JINDO DOG

Rasa została wyróżniona swoją własną stroną internetową – “Korea Jindo Dog | Polska” to kompendium wiedzy na temat tego szpica.

Kliknij TUTAJ, aby przenieść się na stronę.

Lista hodowli znajduje się na dole strony

HoSu Of DO TO SUNG KR

Rasa: Korea Jindo Dog (Jindo-gae, Jindo-gyeon) [kor. 진돗개]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: rasa wyhodowana prawdopodobnie w średniowiecznej Korei
Użytkowość: psy tej rasy były przeznaczone do polowania na zwierzynę tj. dziki. Świetnie sprawdzają się w roli stróża oraz psa-towarzysza. Przez kilka lat pracowały w amerykańskiej policji.
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ 
Wymiary:
Wysokość:

PSY 50 – 55 cm
SUKI 45 – 50 cm
Masa:
PSY 18 – 23 kg
SUKI 15 – 19 kg

Wygląd
Jindo jest średniej wielkości szpicem o mocnej, zwartej budowie i gęstym owłosieniu. Jego sylwetka jest podobna do większej od niego Akity i mniejszej Shiby. Długość tułowia Jindo jest nieznacznie większa od wysokości w kłębie. Głowa Jindo ma kształt trójkąta. Stop jest umiarkowanie zaznaczony, niezbyt stromy. Uszy średniej wielkości, trójkątne, grube, skierowane do przodu. Oczy w kształcie migdałów, o barwie od rudobrązowej do ciemnobrązowej, z czarnymi powiekami. Kufa prosta. Nos i wargi czarne, z wyjątkiem osobników o białym umaszczeniu, u których spotykany jest nos różowo ubarwiony. Sierść gęsta, włos okrywowy szorstki, a podszerstek miękki. Klatka piersiowa umiarkowanie głęboka i mocna, a brzuch podciągnięty. Kończyny są proste, dobrze umięśnione, zakończone kocimi łapami. Pazury ciemno ubarwione i mocne, u białych psów występują jedynie białe pazury. Ogon jest osadzony wysoko, zwinięty lub sierpowato zagięty, z włosem dłuższym niż na tułowiu.

Ciekawostka: Jindo rodzą się z oklapniętymi uszkami, które stają między 4 a 8 miesiącem życia. Według Koreańczyków, im później psu staną uszy tym, lepszym będzie myśliwym.

Wyróżnić można dwa* typy budowy Jindo, jednak wyłącznie teoretycznie, ponieważ rasa ma oficjalnie tylko jeden wzorzec.

  • Typ myśliwski (hunting type, kor. heutgae), po lewej – pierwotna, szczuplejsza budowa. Mają przeważnie dłuższe kufy, większe uszy, węższe głowy. Są wyższe na łapach, mają mocniej podciągnięty brzuch, atletycznej budowy
  • Typ wystawowy (show type, kor. gyupgae), po prawej – mocnej budowy, z grubszym kośćcem, dobrze rozwiniętymi mięśniami, sprawia wrażanie silniejszego i cięższego
cr. jindos.com

* Koreańskie stowarzyszenie “Korean National Dog Association” używa stosunkowo nowych, trzech terminów; tonggul (odpowiednik gyupgae), hudu (odpowiednik heutgae) oraz gakgol (połączenie obu typów).

cr. jindos.com

Umaszczenia: rudo płowe (hwanggu), białe (baekgu), czarne (heukgu), czarne podpalane (naenunbakyi / heukgal), wilczaste (jaegu) i pręgowane (hogu / hopi); pręgi można podzielić na 3 rodzaje: z rudym, czarnym i srebrnym tłem.

Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest rudo płowe, warto wiedzieć, że im mniej białych znaczeń oraz im głębszy i mocniejszy kolor sierści tym lepiej.
Następne w kolejności są białe Jindo, które nie muszą być w 100% białe. Kolor może być nieco kremowy. Dosyć powszechne są ciemniej ubarwione uszy, ogon, tył łap. Nos w większości przypadków jest różowy, a pazury białe.
Czarne mogą mieć białe znaczenia na klatce piersiowej, końcówkach łap czy końcówce ogona, ale nie jest to pożądane.
Czarne podpalane – tło może być zupełnie czarne lub lekko czerwonawe, mogą wystąpić w wariantach czarno białych lub czarno czerwonych, większość psów ma znaczenia nad oczami.
Wilczaste i pręgowane to niezwykła rzadkość i nie mają jednego konkretnego wzorca. Wilczastym nazywane są niekiedy rozjaśnione czarne podpalane, a nawet rudo płowe z czarnym nalotem.
Warto wspomnieć, iż jedynie rudo płowe oraz białe psy są uważane za “oryginalne” Jindo i tylko one otrzymują certyfikat czystości krwi z wyspy Jindo. Nie jest to jednak potrzebne do wyrobienia psu rodowodu Koreańskiej Federacji Kynologicznej [KKF], członka Międzynarodowej Federacji Kynologicznej [FCI].

Bardzo rzadko zdarzają się szczenięta o umaszczeniu pinto, czyli łaciatym, które jest wadą dyskwalifikującą z hodowli.

Historia rasy
Nie znaleziono żadnego zapisu dotyczącego pochodzenia rasy, jednak istnieje zgodność, że pies ten mieszkał na wyspie Jindo [진도] już od tysięcy lat. Nazwa rasy pochodzi od trzeciej co do wielkości wyspy położonej na południowo-zachodnim krańcu półwyspu koreańskiego. Według jednej z teorii rasa Jindo pochodzi od mongolskich psów bojowych, które pozostały w Korei po inwazji mongolskiej w XIII wieku. Na kontynencie były one krzyżowane z innymi psami, natomiast populacja z wyspy Jindo zachowała się w niezmienionej formie do XX wieku. Wraz z koreańskimi emigrantami Jindo dotarły do Stanów Zjednoczonych i rozprzestrzeniły się po Ameryce Północnej.

W 1938 roku rasa została zaliczona do Skarbu Narodowego Korei, jedyny narodowy pomnik opisywany jako wierny, odważny i uroczy.
W 1988 Jindo maszerowały w ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

“Na temat powstania rasy Jindo istnieje pewna legenda, opowiadająca, jak to w dawnych czasach pewien mędrzec wyruszył w odludne tereny górskie w poszukiwaniu spokoju, samotności i natchnienia dla swoich rozważań filozoficznych. W wyprawie tej towarzyszyła mu nieduża ruda suczka, będąca pradawnym koreańskim szpicem. W górach, kiedy jej pan oddawał się medytacjom, podążając światłą ścieżką harmonii ze wszechświatem, wierna suka dotrzymywała mu towarzystwa, czuwając nad jego spokojem i ochraniając go przed drapieżnymi dzikimi zwierzętami. Podczas tego wielotygodniowego czuwania suka dostała rui, którą wyczuł mający w pobliżu swoje siedlisko miejscowy wilk, będący odmianą wilka azjatyckiego. Wilk “zaopiekował się” swoją – będącą w potrzebie – udomowioną kuzynką i w taki oto sposób przyszły na świat trzy szczenięta, które ponoć stały się protoplastami współczesnego Jindo. Szczenięta miały różne kolory: jedno było czerwone – jak jego matka, drugie czarne – bardziej przypominające ojca wilka, a trzecie nie wiadomo dlaczego – białe. Do tych trzech kolorów, które stały się podstawowymi rodzajami umaszczenia Jindo, dołączył później jeszcze szary – prawdopodobnie powstały w wyniku wymieszania się kolorów wyjściowych.”

Daniel Capricorn “Dalekowschodnie psy bojowe

The Jindo Dogs Guild of Korea jest odpowiedzialne za monitorowanie całej populacji rasy Jindo. Począwszy od 2008 roku, organizacja wydaje certyfikaty czystości krwi.

Galeria Championów koreańskiego stowarzyszenia “The Association Of Korean JindoDog

O rasie KOREA JINDO DOG przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Pielęgnacja
Sierść Jindo składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia. Trzeba jednak wiedzieć, że gubi wtedy bardzo dużo sierści.

To psy przede wszystkim mięsożerne, dlatego niedrogie psie karmy są zdecydowanie nieodpowiednie. Pokarm bogaty w skrobię jest szczególnie szkodliwy dla tej rasy.

Zdrowie
Mówi się, że koreańskie Jindo jest zdrową rasą ze względu na naturalny rozwój na wyspie; jednak istnieje kilka problemów zdrowotnych, które wykryto u psów w Stanach Zjednoczonych.
KJAA uważa następujące za obecne w koreańskiej rasie Jindo:

  • Toczeń rumieniowaty krążkowy (DLE)
  • Niedoczynność tarczycy

Następujące przypadki zostały zgłoszone wśród Jindo o znanym pochodzeniu i będą uważane za problemy zdrowotne, jeśli zostanie znalezionych więcej przypadków:

  • zaćma
  • dystrofia rogówki
  • cystynuria
  • alergie środowiskowe
  • zwichnięcie rzepki
  • pęcherzyca rumieniowata
  • spondyloza
  • wieloogniskowa retinopatia psów cmr1 [BEST1 Exon 2]

Następujące informacje zostały zgłoszone u psów podobnych do Jindo o nieznanym pochodzeniu (adoptowane, bez rodowodu). Mogą, ale nie muszą, być problemami w rasie Jindo:

  • mielopatia zwyrodnieniowa
  • alergie pokarmowe
  • jaskra
  • dysplazja stawu biodrowego
  • zapalna choroba jelit
  • drgawki

Życie w mieście
Nie ma znaczenia czy to miasto czy wieś, najważniejsze jest wysokie ogrodzenie dookoła posesji – przez bardzo silne tylne łapy są wybitnymi skoczkami. Jindo nie potrzebuje długich, ale regularnych spacerów. Potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, dlatego nie wskazane jest trzymanie psa w kojcu.

Charakter i szkolenie
Jindo są uznawane za psy o wyjątkowych cechach charakteru. Wobec rodziny są opiekuńcze, a wobec obcych nieprzystępne. Są znane ze swojej lojalności wobec członków rodziny i przywiązania do swego domu. Określa się je mianem „psa jednego właściciela”. Niemniej jednak jest to rasa społeczna i w przypadku długiej rozłąki z właścicielem mogą być znudzone, osamotnione a nawet depresyjne.

Potrzebują wczesnej socjalizacji ze zwierzętami oraz małymi dziećmi.
Jindo są inteligentne, ale niezależne. Są psami bardzo czystymi i cichymi. Utrzymują swoje futro w nienagannym stanie. Choć nie szczekają kiedy nie muszą, są zawsze bardzo czujne i poinformują od razu, kiedy usłyszą lub zobaczą coś niepokojącego. Wobec innych psów mogą być agresywne, zwłaszcza na swoim terytorium.
Mają silny instynkt myśliwski. Legenda głosi, że trzy psy tej rasy powaliły tygrysa syberyjskiego. Pojedynczo dobrze radzą sobie z tropieniem małych i średnich zwierząt, takich jak królik, szop, czy borsuk, ale w sforze potrafią upolować dzika lub sarnę.
Idealnie sprawdzają się w sportach np. agility. Korea Jindo Dog są używane jako psy policyjne w Korei i Stanach Zjednoczonych.
Wymagają solidnego szkolenia i cierpliwości – nawet doświadczony właściciel. Na szczęście są łatwe w szkoleniu dzięki swojej wysokiej inteligencji, jednak ta inteligencja ma dwie odsłony; są w stanie szybko się uczyć nawet skomplikowanych poleceń, ale ich spryt może sprawić, że będzie trzeba poświęcić mu dużo więcej czasu.
Jindo znane są ze swojego strachu przed wodą, niektórzy właściciele twierdzą, że ich psy boją się nawet deszczu. Zdecydowanie nie są kompanami do pływania. Pozwoli się wykąpać właścicielowi któremu ufa, jednak nadal bardzo niechętnie.

Jindo to wspaniały pies towarzysz. Jest bardzo lojalny i oddany swojej rodzinie. Nie ważne czy pozostaje w domu czy też większość czasu spędza na stróżowaniu podwórka, Jindo potrzebuje kontaktu z ludźmi. To pies pierwotny z bardzo silnym instynktem myśliwskim i obronnym. Potrzebuje opanowanego i konsekwentnego właściciela, który będzie go prowadził przez życie – nie odwrotnie!

Dobrze prowadzony od pierwszych tygodni nie będzie sprawiał problemów w przyszłości. To psy, które potrzebują ogromnego wkładu we właściwą socjalizację już od pierwszych tygodni już w hodowli. Czy to odgłosy, powierzchnie, zapachy, sytuacje czy spotkania z obcymi ludźmi, zwierzętami czy nowym otoczeniem – Jindo musi poznać jak najwięcej w pierwszych tygodniach życia. Źle socjalizowany pies stanie się w przyszłości płochliwy.
Przy odrobinie stanowczości i konsekwencji będzie najlepszym kompanem spacerów, psich sportów i innych aktywności, które bardzo lubi, tym bardziej ze swoim człowiekiem 😉
Koreańskie Jindo to bardzo inteligentne psy, które dużo obserwują i szybko się uczą, choć jak przystało na pierwotniaka bywają nieco uparte. Jak większość psów z grupy V FCI, Jindo nie zawsze będzie tolerować psa tej samej płci, natomiast odpowiednio wyszkolony będzie potrafił przejść obok innego czworonoga nawet na niego nie patrząc. 

Co ciekawe i warte zapamiętania, to pamiętliwy pies. Jeśli przydarzy mu się coś niefajnego w danym miejscu – zapamięta to i nie będzie chciał odwiedzać tego miejsca po raz kolejny, jeśli za młodu stanie do walki z jakimś psem – będzie o tym pamiętał i przy następnym spotkaniu będzie niemiły, jeśli nie spodoba mu się jakiś człowiek – marne szanse na zmianę jego myśli. 
Jindo kocha bezgranicznie, co okazuje swoim uśmiechem pełną gębą i merdającym ogonem lub nie lubi i pokazuje swoim nieufnym zachowaniem.

Jeśli musiałabym wymienić jakieś ‘wady’ tej rasy, myślę że byłoby to znaczne wycofanie do obcych ludzi oraz niepewność / podejrzliwość w nowych miejscach. Wystawy, szczególnie z importami które przylatują z Korei, to wcale nie taka prosta sprawa 😅
Czasami śmieję się, że Jindo to idealny pies dla introwertyka 😉

Kinga Nowak, hodowla YUUKITOHOKORI

Ciekawostki

1. Pierwszym zarejestrowanym w ZKwP psem jest Taesan, przyleciał z koreańskiej wyspy Jindo w drugiej połowie 2017 roku do hodowli Yuukitohokori.
W połowie 2020 roku pojawiła się pierwsza w Polsce suczka tej rasy – Bomi of Noryeong Sanmaek, która mieszka razem z Taesanem w hodowli Yuukitohokori.

Bomi (rudo płowa) oraz Taesan (biały)

2. 22 wrzesnia 2021 r. na świat przyszedł pierwszy miot tej rasy w Polsce, rodzicami zostali Bomi i Taesan w hodowli Yuukitohokori.

3. W 1991 roku cała uwaga Korei skierowała się na wyspę Jindo za sprawą jednego psa Jindo, którego lojalność została upamiętniona pomnikiem.
Wtedy to biała suczka o imieniu “Baeggu” [백구] została sprzedana z wyspy Jindo do Daejeon (około 300 km odległości). Baeggu kochała swojego właściciela ponad życie i znalazła się nagle w innym miejscu. Nigdy wcześniej nie opuściła wyspy, ale w jakiś sposób polegając na swoich wspomnieniach powróciła do domu. Pokonała drogę której nie pamiętają nawet ludzie.
Jej historia została opisana w komercyjnym filmie, który poruszył wielu widzów.

Pewnego dnia usłyszałam szczekanie na naszym podwórku, więc wyszłam na zewnątrz i zobaczyłam naszego starego psa. Widziałam go po raz pierwszy po czterech miesiącach. Jego pyszczek i łapy były zmęczone. Tak bardzo się ucieszyłam kiedy go zobaczyłam. – właścicielka Baeggu

4. 3 maja na wyspie Jindo obchodzony jest Dzień Koreańskiego Psa Jindo

5. Końcem 2021 roku koreańska poczta wydała znaczki kolekcjonerskie, przedstawiające 3 wybrane rodzime rasy; Jindo, Sapsaree oraz Donggyeong z krótkimi opisami każdej z nich.

Jindo w koreańskich dramach

Modern Farmer, 2014

Jindo w serialach

Sense8, 2015

Jindo w manghwie (komiks)

Czyste serce Baeggu - 하얀(białe, czyste) 마음(serce) 백구(imię najbardziej znanego Jindo w Korei Południowej)

Jindo w grze

Czyste serce Baeggu - gra na postawie manghwy o tym samym tytule

Hodowle Jindo w Polsce [ZKwP / FCI]
– po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli –

Prowadzisz hodowlę Jindo zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Hodowle w Europie [FCI & KC (angielski The Kennel Club)] m.in.:

Hodowle w USA [AKC] m.in.:

Źródła: jindos.com, m.blog.naver.com, Korean Jindo Association of America

Zdjęcia:

Geumsan of Baekya Gyeonsa, male, date of birth: 2018 April 4th, breeder & owner: Lee DeaGu, sire: Myeonggyeon (red), dam: Hwayang-Dongyi (black), awards: 2019 KKF Daejeon Central Branch Jindo Dog Speciality Intermediate Male class No.1, 2019 KJCCA 18-24 month Male group Excellent

UKC GCh/ARBA Ch/KC-USA Ch/JA/UCICB/Int/Nat Ch HoSu Of Do To Sung KR CM CGC CAA TKN, call name “HoSu”, date of birth Nov. 3, 2011 [cr. I – Ann Kim & Nichole Royer, II @2016MyDogPhoto.com]

UKC Ch Areum of YooShin CAX BCAT TKN, call name “HoSoon”, date of birth June 26, 2014 [cr. Ann Kim & Nichole Royer]

UKC Ch Achwi of Yooshin CAA BCAT CGCA TKN, call name “Achwi”, date of birth June 26, 2014 [cr. @2016 Clark Kranz (agiledogs)]

UKC Ch BokMi of YooShin Kwest CA ATT TKN, call name “BokMi”, date of birth June 2, 2017 [cr. Ann Kim & Nichole Royer]

szczenięta: DAEJIN OF YOOSHIN KWEST “Dani”, DAEBARAM OF YOOSHIN KWEST “Retro”, DAESU OF YOOSHIN KWEST “Sunmi”, date of birth July 21, 2019 [cr. Ann Kim & Nichole Royer]