SHIKOKU

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Gaia by Wolves Mountain, hodowla Egmato

Rasa: Shikoku [jap. 四国犬]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: niegdyś przede wszystkim pies do polowania na m.in. dziki, teraz głównie do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:
Wysokość:

PSY 49 cm – 55 cm
SUKI 46 cm – 51 cm
Masa 15 kg – 20 kg

Wygląd
Shikoku jest średniej wielkości szpicem o mocnej, zwartej budowie i niemal dzikim wyglądzie. Porusza się swobodnie i szybko jak wilk a jego doskonała zdolność do skoku sprawia, że idealnie nadaje się do biegania po wzgórzach i górach. Stop jest lekko zaznaczony. Uszy małe, stojące, skierowane do przodu. Trójkątne oczy są głęboko osadzone, małe, ciemnobrązowe. Powieki ciemno zabarwione. Kufa zwęża się ku przodowi, a nos jest wyraźnie zaznaczony, czarny. Włos krótki i szorstki, z miękkim podszerstkiem, który bardzo gęstnieje zimą. Klatka piersiowa głęboka, a brzuch podciągnięty. Tylne kończyny dobrze umięśnione. Pazury ciemno ubarwione. Ogon jest osadzony wysoko, zwinięty lub sierpowato zagięty.

Urajiro czyli białe znaczenia, są pożądane tak jak na zdjęciu niżej, dla umaszczenia czerwonego. Dodatkowo dla umaszczenia black & tan wymagane są znaczenia nad oczami, co sprawia wrażenie 4 oczu, z japońskiego yotsume.

Wyróżnić można dwa typy budowy Shikoku, jednak wyłącznie teoretycznie, ponieważ rasa ma oficjalnie tylko jeden wzorzec.

  • Typ myśliwski (hunting type, linia Hongawa), po lewej – wyższy na łapach, mocniej podciągnięty brzuch, atletycznej budowy
  • Typ wystawowy (show type, linia Hata), po prawej – mocnej budowy, z grubszym kośćcem, dobrze rozwiniętymi mięśniami, sprawia wrażanie silniejszego i cięższego

Umaszczenie: sezamowe (goma); czerwono sezamowe (aka goma) i czarno sezamowe (kuro goma), czerwone (aka) lub czarno podpalane (kuro).
Sezamowy jest najbardziej znanym umaszczeniem, następnie czerwony oraz czarny podpalany. Ten ostatni został zaakceptowany przez FCI w 2017 roku.

Sierść w kolorze kremowym (shiro) jest wadą i nie jest akceptowana przez wzorzec FCI.
Kremowe Shikoku są wyjątkowo rzadkie, spotkać je można przede wszystkim w Japonii, gdzie niektórzy hodowcy hodują typowo pracujące Shikoku.

cr. www.shikoku-ken.org

Choć różnią się od znanych nam Shikoku, są świetnymi psami myśliwskimi. Nie mają prawidłowego urajiro (białych znaczeń) oraz umaszczenia a ogon jest sierpowaty a nie zawinięty nad grzbietem.

cr. www.shikoku-ken.org

Sierść w kolorze łaciatym – pinto, jest bardzo rzadko spotykaną wadą.

Historia rasy
Stara rasa psów pochodzących z terenów Japonii służąca pierwotnie do polowania na dziką zwierzynę m.in. dziki i niedźwiedzie, ale także jelenie i knury, występujące w górzystych dzielnicach prefektury Kochi. Nazwa rasy pochodzi od miejsca występowania psów oraz japońskiego słowa ‘inu’ / ‘ken’, czyli ‘pies’.

15 czerwca 1937 roku rasa została zaliczona do Skarbu Narodowego Japonii i jest chroniona prawem.

W przeszłości Shikoku mieszkały z Matagi [又鬼] (zimowi myśliwi z regionu Tōhoku [東北地方] w północnej części Japonii) lub myśliwymi z zachodniej i północnej części Shikoku. Są to trudne do pokonania obszary stromych zboczy górskich, co ograniczyło rozmnażanie się tych psów pomiędzy regionami, w wyniku czego rasa została podzielona na kilka odmian. W czasie klasyfikacji Shikoku jako rasy istniało kilka typów z różnych regionów. Pierwotnymi liniami Shikoku były: Awa, Hongawa, Hata i Uwajima (są to nazwy regionów z których pochodziły). Uwajima i Hata były praktycznie niemożliwe do odróżnienia więc połączono obie odmiany w Hata. Linia Awa wyginęła w czasie II wojny światowej, nie było wystarczającej ilości psów do odtworzenia tego typu rasy. Ostatecznie linie Hongawa i Hata stworzyły dzisiejszego psa Shikoku.
Każda z odmian miała charakterystyczne cechy pod względem fizycznym, które zapewne były odpowiedzią na topografie regionów z których się wywodziły. Trudno dostępne tereny na wyspie Shikoku spowodowały, że rasa cieszy się bardzo dużym stopniem czystości krwi.
Fakt, że linia krwi tych psów mogła być śledzona z pokolenia na pokolenie, pozwoliła NIPPO stworzyć standardowy wzorzec japońskich ras w oparciu o linię Shikoku.

Linia Hongawa: swobodne poruszanie się; zwarty, muskularny o nieco węższej budowie; dobrze zaokrąglone czoło; ładne skośne oczy; cieńszy włos niż u linii Hata; odcięcia kolorów umaszczenia często zamazane; częstsze występowanie umaszczenia “black and tan”

Linia Hata: grubszy kościec niż u linii Hongawa; uszy osadzone dość wysoko; grubsza, dłuższa sierść; odcięcia między kolorami dobrze widoczne; częstsze występowanie umaszczenia białego; szerszy rozstaw oczu

Shikoku jest jedną z pośrednich ras japońskich plasującą się między dużymi psami Akita i małymi Shiba inu. Wszystkie trzy rasy należą do rodziny szpicowanych. W założeniu wszystkie japońskie rasy psów muszą zostać przyporządkowane do trzech kategorii psów: dużych, średnich i małych. Do ras średnich, oprócz Shikoku, zaliczamy: Kai Ken, Hokkaido Inu i Kishu Ken . Wszystkie czworonogi są do siebie bardzo podobne, jeżeli chodzi o umaszczenie i barwy dominujące. Różnią się jedynie rozmiarami i szczegółami anatomicznymi.
Shikoku jest najrzadszą i najbardziej zbliżoną do psa pierwotnego japońską rasą. Legenda głosi że w jego żyłach płynie wilcza krew. Wiara w to wynika najprawdopodobniej z wyglądu psa oraz faktu, że wilki przetrwały na wyspie Shikoku dłużej niż gdzie indziej w Japonii.

Więcej o rasie SHIKOKU przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Grupa na Facebooku – Shikoku Ken Poland FCI 

Pielęgnacja
Sierść Shikoku składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.

Zdrowie
To stosunkowo zdrowe psy, jednak jak wszędzie i w tej rasie pojawiają się pewne zaburzenia. Wśród do tej pory zgłaszanych problemów znalazły się:

  • problemy neurologiczne objawiające się drgawkami 
  • dysplazja stawu biodrowego (może być wrodzona lecz najczęściej nabyta)
  • enostoza – młodzieńcze zapalenie kości
  • cystinuria typ III – ciężko powiedzieć na ile jest to rzeczywiście problem rasy. Znany jest jeden przypadek kamicy moczowej, a do określenia konkretnego genu, który potwierdzałby czy pies jest nosicielem, należałoby przebadać dużą grupę psów tej rasy (w różnych rasach za te same choroby odpowiadają inaczej oznaczone geny, a więc wyniki nie zawsze będą rzetelne).

Życie w mieście
Współczesne Shikoku pełnią przede wszystkim funkcje psów rodzinnych i do towarzystwa. Większa część populacji pozostaje w posiadaniu osób zamieszkujących tereny miejskie.

Charakter i szkolenie
Shikoku to pies ostrożny, a zarazem odważny i silnie związany z naturą. Jest lojalny wobec swego pana i bardzo do niego przywiązany; lubi być głaskany i często daje całusy. Są idealnymi czworonogami dla osób, które cenią sobie wysiłek fizyczny i uprawiają sport. Nie znoszą siedzenia w jednym miejscu, mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają na zwierzęta ciche, spokojne i mało dynamiczne. Powierzchowność zupełnie nie współgra z ich temperamentem i wolą walki. Shikoku to psy bardzo inteligentne, które szybko się uczą. Wymagają jednak konsekwentnego prowadzenia i szkolenia z zakresu posłuszeństwa, gdyż w innym wypadku mogą ujawnić skłonności do dominacji. Jeżeli od samego początku nie wyznaczymy psu granic, możemy spodziewać się, że po jakimś czasie przejmie funkcje samca alfa w stadzie i wejdzie nam na głowę. Chociaż mówi się że są łatwiejsze w wychowaniu niż Shiby i Akity. Podobnie jak Shiby, Shikoku lubią czasem pośpiewać 😉
Są łagodne wobec ludzi. Wobec innych zwierząt, a przede wszystkim psów, mogą zachowywać się agresywnie. Mają naturalne ciągoty do zdominowania grupy. Nadają się do rodzin z małymi dziećmi, ale nie powinny przebywać z nimi sam na sam. Wymagają konsekwentnego i wprawnego właściciela, który miał w przeszłości kontakt ze zwierzętami.

Trochę pies trochę wilk. Pierwotnie hodowane do polowań na m.in. dziki, Shikoku zachowały swój pierwotny, ostry wyraz, którego nie sposób pomylić z inną rasą. Dzisiejsi przedstawiciele to wspaniałe psy rodzinne, delikatne dla dzieci oraz dosyć przyjazne dla innych zwierząt. Podchodzą do życia z wielką odwagą i dumą, nie wahają się stanąć w obronie swoich ludzi i terytorium.

W domu zachowują spokój jeśli mówimy o szczekaniu, ale są bardzo aktywne i lubią popsocić 😉 Bardzo lubią tarzać się w wilgotnym ręczniku, mokrych włosach właściciela czy np. z rozbiegu skoczyć i odbić się od człowieka, aby móc biec w drugą stronę, to coś o czym mówią sami Japończycy.

Shikoku ma dwie twarze, jedna dla obcych druga dla swoich. Dla tej pierwszej są dosyć niedostępne, mało zainteresowane, ostrożne i dumne. Druga twarz, to bardzo milusińskie psy, chcące bliskości z rodziną. Lubią długie spacery, szybko się uczą – choć są uparte i udają, że nie słyszą. Samo szkolenie jest bardzo istotne w prowadzeniu Shikoku i należy o tym pamiętać decydując się na tą rasę.

Kinga Nowak, hodowla YUUKITOHOKORI

Ciekawostki

Pierwsza reprezentantka rasy Shikoku, AIKO AKASHIMA v.d. Egmato, przyleciała do Polski z Kanady w 2006 roku, do hodowli AKITA U IZIS.
Pierwszy i jedyny miot w tej hodowli przyszedł na świat w 2007 roku.

Pierwszy samiec, Toshiya-Gaia v.d. Egmato, pojawił się w Polsce końcem 2017 roku w hodowli YUUKITOHOKORI.

Hodowle Shikoku w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Shikoku zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Hodowle w USA & Kanadzie m.in.:

Źródła: psy-pies.com

Zdjęcia:

Miyuki-Hayato v.d. Egmato BIS MBISS MBJISS WW’17’18 EJW’14 EW’17 Multi CH Multi GCH, wł. hodowla EGMATO

Gaia by Wolves Mountain JChFR, ChFR, wł. hodowla EGMATO

Michihana Go Izumo Yanosou World Champion 2012 + BOB Salzburg, World Champion 2013 + BOB Budapest, Champion of: The Netherlands, Luxembourg and International, Amsterdam Junior winner 2010, Amsterdam winner 2010, wł. hodowla EGMATO

Roshi JR-Miki v.d. Egmato Supreme Best in Show, Best in Show, Multi Group Winner, Junior World Winner 2017, Junior European Winner 2017, European Winner 2018 + Best of Breed, Multi Champion, wł. hodowla EGMATO

AIKO AKASHIMA v.d. Egmato: http://www.akita.pl/shikoku/shikoku-pol.html

 


10 niesamowitych japońskich ras