Kyokujitsu-ki – czym jest i co oznacza ta flaga?

Kyokujitsu-ki [旭日旗] – “sztandar wschodzącego słońca”, czyli symbol używany przez imperialną Japonię, która współpracowała z III Rzeszą podczas II wojny światowej. W tym czasie Japonia okupowała Półwysep Koreański (w latach 1910-1945), zajęła chińską Mandżurię (w latach 1932-1945) oraz dokonała ataku na Pearl Harbor (7 grudnia 1941), co bezpośrednio doprowadziło do otwarcia wieloletniej wojny na Pacyfiku 💣.

https://www.pacificatrocities.org/blog/nazi-flag-vs-rising-sun-flag

Była to bandera, pod jaką pływały japońskie okręty, a także jeden z najlepiej znanych japońskich symboli nacjonalistycznych od I wojny chińsko-japońskiej (1894-95) do wojny na Pacyfiku (1941-45). Bandera ta była także używana przez wojska japońskie na lądzie.

Flaga wschodzącego słońca jest jedną z przyczyn sporu koreańsko-japońskiego. Flaga ta dla Japończyków jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych symboli narodowych, jednak w Chinach i Korei bandera japońskiej marynarki wojennej jest kojarzona w podobny sposób, jak hitlerowska swastyka w Europie.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kyokujitsu-ki

Dlaczego o tym wspominam 🤔?
Rozmawiając z moimi koreańskimi przyjaciółmi, zwróciliśmy uwagę na problem w rozumowaniu znaczenia różnych symboli, które wykorzystujemy w tworzeniu grafik. Sesame House to strona poświęcona w większości japońskim rasom psów, dlatego to dobry pomysł aby o tym wspomnieć.

Spotkałam się z kilkoma produktami tj.: koszulki, bluzy, buty, bandany, etykiety napojów, obrazy, malowidła, etui na telefony itp., które zawierają ten symbol.
Firma Hortex postanowiła wycofać ze sprzedaży napój z etykietą zawierającą fragment flagi, na pisemną prośbę Koreańczyków mieszkających w Polsce. Argumentowali to bardzo jasno, bo “to tak jakby w Korei sprzedawać sok oznaczony nazistowską swastyką lub facjatą Hitlera”.

Niestety nawet hodowcy psów ras japońskich włączają do swoich prac elementy tejże flagi 🤦 Nieświadomość? Premedytacja? Ciężko uwierzyć, że można wykorzystywać symbole bez znajomości ich znaczenia. To tak, jakby hodowcy Owczarków niemieckich na prezentacjach miotów czy psów ze swojej hodowli, wklejali bez opamiętania swastyki, ponieważ ‘są takie niemieckie’. Choć sama swastyka jest symbolem wywodzącym się z Indii i oznacza “przynoszący szczęście” [स्वस्तिक], to niestety równolegle wciąż funkcjonuje jako symbol neofaszystowski, przez co nadal jest powszechnie kojarzona z Adolfem Hitlerem i nazizmem, i jej znaczenie zdecydowanie nie kojarzy się już ze szczęściem.

Podsumowując, “sztandar wschodzącego słońca” to nie alternatywa dla japońskiej flagi 🇯🇵, to nie jeden z pozytywnych symboli tego kraju i nie powinien być używany w miejscach do tego nie przeznaczonych, chyba że robimy to świadomie 🙂.


Artykuł o napoju Hortex – LINK
Swastyka