CHOW CHOW

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Rasa: Chow Chow [chin. 鬆獅犬] – nazywany jest również Sōng Shī Quǎn (Fluffy Lion Dog), Lang Gou (Wolf Dog) oraz Xiong Gou (Bear Dog).
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: północne Chiny
Użytkowość: kiedyś używane do polowań na wilki oraz jako środek transportu w górach Tybetu, aktualnie do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:

Wysokość:

PSY 48 cm – 56 cm
SUKI 46 cm – 51 cm

Wygląd
Aktywny, zwarty, krótki i przede wszystkim bardzo harmonijny; o lwim wyglądzie oraz dumnej, dostojnej postawie; zwartej budowy; ogon noszony zdecydowanie nad grzbietem. Charakterystyczne dla Chow Chow są niebiesko czarny język oraz dodatkowa para zębów (44 zamiast 42).

Umaszczenia: jednolicie czarna, ruda, niebieska, cynamonowa, kremowa lub biała; często cieniowana, ale nie w plamy czy łaciata (spód ogona oraz tył ud często jaśniejszego koloru). Chow Chow występuje w dwóch wariantach – krótko i długo włosy.
Rudy jest najbardziej znanym umaszczeniem.

Historia rasy
Jest to rasa podstawowa poprzedzająca wszystkie nowoczesne rasy psów, które pojawiły się w XIX wieku. Rasę podstawową nie można nazwać rasą starożytną, ponieważ nie ma wystarczających dowodów, ani historycznych, ani empirycznych, aby precyzyjnie określić jego prawdziwe starożytne pochodzenie. Rasa Chow Chow powstała prawdopodobnie w starożytności na stepach północnych Chin, Syberii i Mongolii. Później psy te dotarły do Azji Południowej z koczowniczymi plemionami z Mongolii. Naukowcy odkryli, że Chow Chow ma niemal identyczną strukturę kości co odnalezione skamieniałe szczątki psa sprzed kilku milionów lat. Dlatego rasa Chow Chow jest uważana za najstarszą na świecie. Niektóre z najwcześniejszych dowodów na istnienie Chowów (lub bardzo podobnego psa) można znaleźć na ceramikach pochodzących z chińskiej dynastii Han (206 p.n.e. do 22 n.e.).

Niektórzy eksperci twierdzą, że Chow Chow był przodkiem Samoyeda, Keeshonda, Pomeraniana i Norweskiego Elkhounda, a niektórzy sugerują, że ten pies powstał w wyniku połączenia Samoyeda z tybetańskim Mastifem, ale jest to mało prawdopodobne. W latach pięćdziesiątych z połączenia Chow Chowa i Keeshonda powstała rasa Eurasier.

Jedną z charakterystycznych cech Chow Chowa jest jego ciemno niebiesko-fioletowy język. W Chinach z tego powodu często nazywają go Hei She-t’ou (Black-Tongue). Co ciekawe, każdy szczeniak z Chowa rodzi się z różowym językiem, który staje się niebiesko-czarny w momencie, gdy ma 8-10 tygodni życia.
W starożytności uchodził za przeciwnika złych duchów i strzegł świątyń przed ich złym wpływem. Pewien chiński władca posiadał rzekomo 5000 Chowów, które były wykorzystywane do polowań.

Rasa znana jest już od ponad 2000 lat, ale została opisana dopiero w 1903 roku przez American Kennel Club. Rasa ta kiedyś była używana do polowań na wilki, gdyż Chow Chowy mają długą sierść (około 10 cm), grubą skórę (około 3-4 mm) oraz cechuje je duża zawziętość. Ze względu na ich wytrzymałość, siłę i odporność na trudne warunki pogodowe wykorzystywano je również jako środek transportu w górach Tybetu.

Więcej o rasie CHOW CHOW przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Grupa na Facebooku – Chow Chow Poland ZKwP / FCI

Pielęgnacja
Sierść złożona jest z dwóch warstw: włosa okrywowego, prostego – dokładnie oddzielonego od skóry – i bardzo ścisłego podszerstka. Bardzo istotne jest regularne pielęgnowanie sierści, które pozwoli usunąć martwy włos. Nasza opieszałość może doprowadzić do problemów skórnych u czworonoga, wystąpienia alergii czy świądu.  W czasie szczotkowania nie należy jednak zbyt mocno „nacierać” na włos – szczególnie gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych szczotek. Zbyt intensywne czesanie może spowodować wyrwanie zbyt dużych kłębów sierści i podszerstka. Do wyczesywania martwego włosa wykorzystujemy metalowy grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Na szczególną uwagę zasługują portki na tylnych łapach i mankiety na przednich – tam też najczęściej powstają kołtuny. Kiedy wyczeszemy niepotrzebny włos, kontynuujemy zabiegi pielęgnacyjne przy pomocy szczotki nylonowej. Zabiegi należy powtarzać stosunkowo często, a najlepiej codziennie. Jeżeli nie mamy czasu, możemy czesać psa co drugi dzień. W żadnym przypadku nie lekceważymy obowiązków pielęgnacyjnych! Niestety, psy są bardzo wymagające, a opieka nad nimi zajmuje sporo czasu. Kąpiemy psa według uznania, jednak niezbyt często. Zbyt częste kąpiele z użyciem intensywnych preparatów mogą osłabić strukturę włosa.

Zdrowie
Na liście spotykanych schorzeń i chorób przez przedstawicieli rasy należą:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • miotonia – opóźnione rozluźnianie mięśni po wysiłku, co skutkuje ich sztywnością i przerostem
  • wrodzone wzmożone napięcie mięśni
  • entropium – wywinięcie się fragmentu powieki w kierunku gałki ocznej, co powoduje jej podrażnienia
  • jaskra
  • dermatoza reagująca na hormon wzrostu – choroba objawiająca się ubytkiem włosów
  • pęcherzyca liściasta – objawy kliniczne pęcherzycy liściastej u Chowów pojawiają się u zwierząt w średnim wieku w postaci krost, które złuszczają się tworząc strupy na grzbiecie nosa, opuszek, czy małżowin usznych
  • nadwrażliwość na ugryzienia pcheł (APZS)
  • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
  • czerniak
  • chłoniakomięsak złośliwy – choroba nowotworowa

Życie w mieście
Przez swoje leniwe usposobienie Chow Chowy nie mają problemu z przystosowaniem się do życia w każdych warunkach.

Charakter i szkolenie
Pomimo misiowatego wyglądu Chow Chow ma niewiele wspólnego z małym i słodkim niedźwiadkiem. To niezależne i uparte zwierzę. Szkolenie musimy zacząć zatem w bardzo wczesnym wieku, kiedy pies szybciej i chętniej chłonie nowe komendy i polecenia. Szkolenie winno być metodyczne, spokojne i konsekwentnie prowadzone (bez jakiejkolwiek agresji). Dzięki szkoleniu między właścicielem a jego psem powstaje niewidzialna więź budowana przez zaufanie i wzajemny szacunek. Z czasem miłość zostaje przelana także na pozostałych członków rodziny. Dobrze wychowany i wyszkolony Chow Chow odwdzięczy się bezwarunkowym przywiązaniem i łagodnością. Bardzo lubią zwracać uwagę właściciela i bliskich im osób, uwielbiają się przytulać.

A co ze spacerami? Psy zazwyczaj obojętnie mijają swoich kolegów. Nie są ekspansywne i nie bronią dostępu do terytorium. Nie wdają się też w potyczki mimo wybuchowego charakteru tak typowego dla ras orientalnych. Właściciele Chow Chow często podkreślają, że wspólne spacery z psem to droga przez mękę – przynajmniej jeżeli chodzi o początkowy okres szkolenia. Nie da się ukryć, że psy uwielbiają przeciągać się na smyczy i bawić z właścicielami w ciuciubabkę: pies w swoją stronę, a my w swoją. Aby czas relaksu upływał w miłej i spokojnej atmosferze, warto zakupić specjalne szelki, które mają nie tylko zastosowanie praktyczne (nie sprawiają zwierzęciu bólu w czasie przeciągania), ale także nie niszczą pięknej kryzy. Oczywiście wiele zależy od wychowania. Jeżeli uda nam się odpowiednio wyszkolić psa, nie sprawi większych problemów wychowawczych.

Ciekawostki

1. W Polsce chow-chow znany był już przed II wojną światową, pierwsze psy pojawiły się w latach trzydziestych. Po wojnie jedna para tej rasy przybyła do warszawskiego zoo z Berlina, druga z Holandii. Początkowo psy mieszkały tylko w ogrodach zoologicznych, a zainteresowanie nimi było znikome. Nadszedł jednak dzień kiedy rasą zainteresowali się hodowcy. Przywieziono kolejne psy, tym razem z wybitnych hodowli angielskich, belgijskich, francuskich, holenderskich, niemieckich i kanadyjskich. Polskie chow-chow od początku hodowli były więc na światowym poziomie. w latach 50. hodowlę zdominowało potomstwo pary chow-chow sprowadzonych z Wielkiej Brytanii: Wu-Phi of Kin Shian i Melody of Kin shian. Do ich wybitnych dzieci należały: Kubuś Puchatek, Miś Kuleczka, Miś z Oliwy, Berli. w latach 60. nastąpił regres hodowli. w latach 80. rasa znów wzbudziła zainteresowanie. Lata 90. to czas triumfów pierwszej naszej interchampionki – Karen Nan Czang – jak dotąd najbardziej utytułowanej suki chow-chow w Polsce. w Polskim Związku Kynologicznym zarejestrowanych jest ich około 1500, a rocznie rodzi się blisko 300 szczeniąt. Nie grozi im “masowa produkcja”.

źródło: http://www.chinskimis.pl/pl/o-rasie

Karen Nan Czang

2. Pieski rasy Chow Chow rodzą się z różowym językiem, który wraz z wiekiem zmienia kolor na czarno niebieski. Według chińskiej legendy otrzymały ten kolor przez polizanie farby którą malowane było niebo podczas tworzenia świata. Jednak Chow Chow nie jest jedynym psem z takim językiem, drugim jest Chińczyk Shar Pei, dlatego te dwie rasy są uważane za bliskich krewnych.
Bez przerwy wydają odgłosy chrumkania, warczenia, sapania, chrapania.

3. Chow Chow Panda to nic innego, jak pies poddany zabiegom fryzjerskim!

4. Ewolucja Chow Chowa

5. W pewne Święta Bożego Narodzenia, Walt Disney kupił swojej żonie Lillian pieska rasy Chow Chow. Chciał go podarować w oryginalny sposób więc wsadził szczeniaczka do pudełka na kapelusze. Lillian była trochę rozczarowana kiedy po raz pierwszy zobaczyła pudełko – do chwili, gdy zrozumiała, że w środku jest mały piesek.
Podobna scena miała miejsce w filmie animowanym wytwórni Disney – Zakochany Kundel.

Hodowle Chow Chow w Polsce [ZKwP / FCI] 
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Chow Chow zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Źródła: psy-pies.com, cowsierscipiszczy.pl, Pani Patrycja, Pani Jolanta, Pan Adrian z grupy “Chow Chow Poland ZKwP / FCI
Zdjęcia:

kremowy – suka ur. 30.11.2017, Mł.Ch.PL. multi BOB, rozpoczęty Ch.PL. BIS III, UTAH z Pekińskiej Elity, hodowca: Katarzyna Lewińska & Artur Lewiński, właściciel: Katarzyna Kołodziej woj. opolskie

kremowy – Junior Champion Poland , Champion Poland LEO MESSI A & L of the Island Snowflakes, HD A ,ED 0, eyes clean, właściciel: Marta Grześkowiak

rudy krótkowłosy – ChPL MłChPl MłZwPl ZwPl ZAPHIRA SMOOTH Virta Valo FCI, ur: 30.06.2013, dam: Jamie LeE Smooth Virta Valo FCI, sire: LUNNY LEV IS Zolotogo Priiska, wł. Ewa Nowak – hodowla Virta Valo FCI

czarny – ChPl, MłChPl, MłZwPl, ZwKlPl, Zw Pl BARON GASTON ARMANJAK de Sun Vit, wł. Ewa Nowak – hodowla “Virta Valo FCI”

niebieskiDADDY’S BLUE PRINCE Famous Face, hodowca: Sylwia Królikowska, właściciel: Anna Śleziak – hodowla “Radoszowska Duma FCI”

cynamonowy – Champion Polski, Młodzieżowy Champion Polski WANTED SOUL SHOW MEN LOUIS, hodowca: Erna Kipper – Estonia, właściciel: Anna Śleziak – hodowla “Radoszowska Duma FCI”

szczenięta krótkowłose – Miot X w hodowli Virta Valo FCI, ur: 16.06.2012, dam: Jamie LeE Smooth Virta Valo FCI, sire: Baron Gaston Armanjak dr Sun Vit

Karen Nan Czang: http://ingrus.net/chow-chow/en/details/5676

 


“TOP 10 spokojnych ras psów” Chow Chow – miejsce 8


“TOP 10 najpiękniejszych ras psów” Chow Chow – miejsce 9