MAME SHIBA

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów udostępnionych przez japońskiego hodowcę MAME SHIBA, Xiaoyu Zhang (hodowla HAIYU).

Rasa: Mame Shiba [豆 柴] – w języku japońskim “mame” tłumaczy się jako “fasola”, czyli inaczej mówiąc jest to pies w rozmiarze fasolki, miniaturka.

Pochodzenie: Japonia. Na chwilę obecną miniaturowa odmiana Shiba Inu nie jest rozpoznawana przez FCI ani JKC (Japan Kennel Club). W pierwszej połowie 2021 roku Mame Shiba została oficjalnie zarejestrowana, jako rasa, przez “Kennel Club Japan” (nie mylić z klubem JKC, który jest członkiem FCI), oraz przez “Remy Kennel Club” na Tajwanie (nie mylić z KCT – Kennel Club of Taiwan, członkiem FCI).

Wymiary i waga: 25 cm – 32 cm, 5 kg – 7 kg Mame Shiba nie ma swojego wzorca, rasa nadal się rozwija, jednak jak na miniaturki przystało “im mniejszy tym lepszy”.

Umaszczenia: czerwone, czarne podpalane, kremowe

Skąd pomysł na zmniejszenie ulubionej rasy Japończyków?
Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni od lat lubują się w małych pieskach. Rasy takie jak Chihuahua czy Pudel Toy stały się gorącymi towarami na psim rynku.
W taki oto sposób hodowcy, widząc całkiem łatwy zarobek, rozpoczęli zmniejszanie rasy Shiba Inu. Trzeba wiedzieć, że Shiba i Akita to najbardziej znane i lubiane japońskie rasy w ich rodzimym kraju. Niestety w dążeniu do obranego celu zdarzały się przypadki głodzenia psów przez właścicieli, tylko po to aby zmniejszyć ich rozmiar.

Mame Shiba i NIPPO~
Organizacje zajmujące się ochroną japońskich ras psów jednogłośnie odmawiają uznania Mame Shiba jako odrębnej rasy. Ogranizacja NIPPO oficjalnie nie zgadza się na zarejestrowanie tej odmiany pod nazwą Shiba Inu.


Ciekawostka
Mameshiba (豆しば) to japońska marka handlowa stworzona przez copywritera Kim Sukwona, Koreańczyka z Japońskim obywatelstwem.
Mameshiba to różne odmiany fasoli (i innych roślin strączkowych), których twarze przypominają psy. W serii króciutkich epizodów opowiadają różne ciekawostki ludziom, którzy mają je za moment zjeść. Ich nazwy wywodzą się z gier słownych. Japońskie słowo “fasola” to mame (豆), zabawkowa wersja Shiba Inu to mameshiba (豆 柴), a japońskie słowo “ciekawostka” to mamechishiki (豆 知識, dosłownie “fasola wiedzy”).


Zdania na temat miniaturowej Shiby są mocno podzielone. Miłośnikom małych, puchatych piesków ten pomysł bardzo się podoba. Inni są zdania, że “oryginalna” Shiba jest piękna od stóp do głów i nie widzą sensu zmieniania tej rasy dla zachcianki.

Choć powinnam zostać obiektywna do samego końca, tak w tym przypadku zgadzam się z częścią ludzi, która mówi nie. Rasa Shiba Inu to japoński skarb narodowy, to jedna z najstarszych ras psów i o ile hodowcy dbają o to, aby nie tworzyć psów olbrzymów, jej wymiary są idealne.

Hodowca Xiaoyu Zhang, nazywany “królem Mame Shiba”

Źródła: Hodowla HAIYU, Wikipediamyfirstshiba.com


Projekt hodowlany we Francji

Projekt hodowlany w Hiszpanii

Projekt hodowlany na Węgrzech