HOKKAIDO

Rasa: Hokkaido [jap. 北海道犬] – nazwa rasy określa miejsce pochodzenia psa i może być tłumaczona jako – Pies z Hokkaido lub Pies Ajnów
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: niegdyś głównie do polowania na dziką zwierzynę tj. lisy, dziki, niedźwiedzie, teraz również do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: wer. 1999 pol TUTAJ i wer. 2017 eng TUTAJ
Wymiary:
Wysokość PSY 48,5 – 51,5 cm, SUKI 45,5 – 48,5 cm
Waga oscyluje w granicach 24 kg


Wygląd
Średniej wielkości pies, z silnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym (drugorzędowe cechy płciowe), dobrze wyważony, o mocnej budowie i dobrej kości. Mięśnie twarde i wyrzeźbione. W klatce piersiowej są szersze od pozostałych japońskich ras, mają też mniejsze uszy. Jest impulsywny, szybki i ma lekki chód. Włos okrywowy jest twardy, sztywny i prosty, a podszerstek miękki i gęsty. Włos na ogonie dosyć długi i sterczący. Uszy stojące, ogon zawinięty nad grzbietem lub sierpowaty. Oczy są nieco małe, ciemnobrązowe i ustawione trójkątnie.

Umaszczenia: sezamowe, pręgowane, czerwone, czarne, czarne podpalane i białe.

 

Żyje pełną gębą, wszystko co robi, robi ekstremalnie. Jeśli ma gdzieś pójść, to biegnie, Jak je potrafi zjeść trzykrotną porcję dla psa swoich rozmiarów, jak pije potrafi wypić wiadro wody, a jak je już wypije i zaczyna sikać to robi to przez minutę, wyciąga się cały, aż mu się ogon prostuje. Jak się cieszy to cieszy się całym sobą. A jak kogoś nie lubi to też pokazuje to na maksa. – ktrebor, psiaki.pl


Historia rasy
Według niektórych teorii przyjmuje się, że przodkami tej rasy były psy, które Ajnowie – pierwsi ludzie zasiedlający Japonię przywieźli ze sobą poruszając się na północ z regionu Tōhoku [東北地方] na wyspie Honsiu. Na Hokkaido najbardziej na północ wysuniętej części Japonii lata są krótkie, a zimy mroźne i pełne śniegu. Tam Hokkaido przystosował się do życia razem z Ajnami, którzy utrzymywali się z polowania.
Psy były używane głównie do polowania na dziką zwierzynę tj. lisy, dziki, niedźwiedzie. W 1937 roku, kiedy oficjalnie zostały ustanowione pomnikiem przyrody, psy otrzymały nazwę Hokkaido, żeby pozostać w zgodzie ze zwyczajem określania psich ras od regionu, w którym powstały. Jako, że Ajnowie utrzymywali się głównie z polowania i łowienia ryb, rasa ta była hodowana głównie na nabrzeżach wysp albo wzdłuż głównych rzek tj. na Płaskowyżu Ishikari i w rejonie Hidaka.


Więcej o rasie HOKKAIDO przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Sierść Hokkaido składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.


Zdrowie
Hokkaido są generalnie zdrowe, jednak należy zwracać szczególną uwagę na problem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. W tym kierunku można zrobić psu badania – prześwietlenie obu stawów.


Charakter i szkolenie
Psy są bardzo nieufne wobec obcych; mogą zachowywać się agresywnie. Dość samodzielne w działaniu – wymagają właściwego szkolenia i socjalizacji. Nie nadają się do mieszkania w bloku. Są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Nie znoszą samotności. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. Hokkaido jest psem wytrzymałym, wiernym, pojętnym, bardzo czujnym i śmiałym.
Hokkaido to pies jednego pana – potrafi okazywać, że kocha wszystkich – ale z reguły na swojego przywódcę duchowego wybiera jednego człowieka, dla którego zrobi wszystko.
Regularne szkolenie wraz z socjalizacją z ludźmi i innymi zwierzętami należy rozpocząć jak najwcześniej.


Ciekawostka

Oto “Kai-Kun”, gwiazda serii reklam w japońskiej telewizji Telecom.
Psiak odszedł za Tęczowy Most 30 czerwca 2018 roku, w wieku 16 lat. Jakiś czas temu, po przejściu na emeryturę, jego miejsce zajęli synowie – Kaito i Kaiki.

 

 

Hokkaido w anime

1. Golden Kamuy, 2018


~~~ W Polsce są dwie hodowle Hokkaido ~~~
— po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli —

HAKUGETSU – Katarzyna Jabłońska, Płock (woj. mazowieckie)
MATAGIINU PL
– Lilianna i Dariusz Rozmysłowicz, Białystok (woj. podlaskie)

Prowadzisz hodowlę Hokkaido zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Nie prowadzisz hodowli, ale chciałbyś się pochwalić swoim pięknym reproduktorem? Podeślij nam pełną nazwę psa, otrzymane tytuły, umaszczenie, nazwisko właściciela, adres mailowy, miejscowość w której mieszkacie oraz instagram lub stronę ze zdjęciami reproduktora =^..^=


Hodowle w Europie m.in.:

Itadaki Kennel – Węgry
Samurai – Włochy, Hokkaido & Shiba & Akita amerykańska


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com
Zdjęcia: Kaiju Kennels, Przyjaciel Pies, Grafika Google


Przydatne linki:
psy-pies.com
molosy.pl
psy24.pl