SZPIC JAPOŃSKI

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Sayuri Active Team

Rasa: Szpic japoński [jap. 日本スピッツ Nihon Supittsu]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: pies do towarzystwa

Wzorzec rasy FCI: TUTAJ

Wymiary:
Wysokość 30 – 38 cm (suki nieco mniejsze)

Masa ok 6 kg

Wygląd
Okryty obfitym, czysto białym włosem, ze spiczastą kufą, trójkątnymi, stojącymi uszami i opiórowanym, zagiętym nad grzbietem ogonem. Żylastej budowy, całkowicie harmonijny; jego harmonijne piękno tworzy charakter i dostojeństwo właściwe dla rasy, wyraża elegancję. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy; jego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta.

Umaszczenie czysto białe.

Historia rasy
Przyjmuje się, iż szpic japoński pochodzi od dużego białego szpica niemieckiego, który dotarł do Japonii ok. 1920 r. przez Syberię i północno-wschodnią część Chin. Rasę wystawiono po raz pierwszy ok. roku 1921 na wystawie psów w Tokio. Następnie, w 1925 r., importowano dwie pary białych szpiców z Kanady; mniej więcej do roku 1936 sprowadzano psy z Kanady, USA, Australii i Chin. Ostatecznie potomstwo tych psów krzyżowano ze sobą, by uzyskać lepszą rasę. Po drugiej wojnie światowej, w 1948 r., Japoński Związek Kynologiczny (JKC) wydał ujednolicony wzorzec rasy, obowiązujący do dziś.

Więcej o rasie SZPIC JAPOŃSKI przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Pielęgnacja
Szpice to psy dla osób, które nie tolerują typowo psiego zapachu. Czworonogi są bardzo czyste, a ich sierść nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tekstura włosa sprawia, że wszelki brud i zanieczyszczenia gładko po nim spływają i nie zalegają w powłoce wierzchniej. Psy zrzucają włos raz do roku, jednak większość osobników traci włos przez cały rok – w minimalnym zakresie. Psa szczotkujemy dwa razy w tygodniu.

Zdrowie

Szpic japoński jest, na szczęście, bardzo zdrową i żywotną rasą.
Nie mają żadnych predyspozycji do chorób dla rasy, a przynajmniej tutaj, w krajach skandynawskich. Oczywiście, tak jak w przypadku każdej rasy, było kilka osobników z pewnymi schorzeniami.
Większość hodowców bada swoje psy pod kątem zwichnięcia rzepki (Patella luxation) przed włączeniem ich do programu hodowlanego i wyniki są pozytywne. Zdarzają się przypadki dysplazji stawu biodrowego (HD), jednak psy dotknięte tą chorobą żyją najczęściej bardzo długo bez większych problemów.
Cztery lata temu w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania, które dotyczyły chorób oczu w rasie, a wszystko przez jednego Szpica japońskiego ze Szwecji, u którego wykryto postępujący zanik siatkówki (PRA). Przebadano 150-200 psów tej rasy i wyniki były bardzo dobre, nie znaleziono drugiego przypadku choroby.
W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się kilka jednostek z chorobami serca (MMVD) w Szwecji i Danii.

Tore Botten, norweska hodowla WILMAYA, były przewodniczący a aktualnie członek Norweskiego Klubu Szpica Japońskiego. 

Życie w mieście
Szpic japoński bez problemu odnajdzie się w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu. Jest to rasa niewymagająca bardzo długich, ale normalnych, regularnych spacerów. Nie są to typowe psy kanapowe, lubią ruch na powietrzu, nie przeszkadzają im długie spacery, najważniejsze aby być ze swoim człowiekiem.

Charakter i szkolenie
Szpice japońskie to psy aktywne, wierne i inteligentne, znane ze swojej wielkiej odwagi, miłości do właściciela i bezwarunkowego przywiązania do rodziny. Uwielbiają się tulić, być głaskane, drapane czy spać obok. Choć kochają wszystkich domowników, tak zawsze jest tam ta jedna osoba, najważniejsza w życiu tego małego Szpica japońskiego. Jest to rasa bardziej przyzwyczajona do człowieka, a nie do miejsca. Jest mu obojętne czy nocuje w domu czy np. w hotelu podczas podróży.

To bardzo skuteczne psy stróżujące i idealni towarzysze życia dla osób starszych i małych dzieci.
Spotkałam się z opinią mówiącą o tej rasie jako szczekliwej, natomiast inna mówiła coś zupełnie innego. Myślę, że to zależy od danego osobnika.

Najważniejsza jest pierwsza godzina, dzień, tydzień. Jeśli podarujesz twojemu malutkiemu szpicowi japońskiemu serce on odwdzięczy się tobie tysiąc razy. Chodzi mi o miłość od pierwszego widzenia, prawdziwą, na całe życie. Taki jest szpic japoński.

Pani Natalia, hodowla ACTIVE TEAM 

Ciekawostki

Pierwsza para przedstawicieli rasy przyjechała do Polski w 1998 roku. Wiadomo, że para nie dochowała się potomstwa.

Po kilkunastu latach, w 2015 roku, do oświęcimskiej hodowli Aceberry przyjechała z Rosji suczka Baltik Lain ACEBERRY.

Pierwszy miot Szpica japońskiego w historii Związku Kynologicznego w Polsce przyszedł na świat 21.08.2019 roku w hodowli Active Team.

Hodowle Szpica japońskiego w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Szpica japońskiego zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Hodowle w Europie [FCI] m.in.:

Źródła: psy-pies.com, Pani Natalia Maziarz-Hlond – hodowla ACTIVE TEAM, Pan Tore Botten – hodowla WILMAYA

Zdjęcia:

Marymay AKIRA – wł. hodowla Active Team

Sayuri Active Team – wł. hodowla Byakko Kitsune FCI

Theo – C.I.B NORD UCH NV-19 Jasam’s White Sparkling Star, born: 13.04.2014

Aslan Bella Neve – wł. hodowla Byakko Kitsune FCI

Zara – C.I.B NORD UCH Wilmaya’s Foreign Affair, born: 17.10.2015

 


10 niesamowitych japońskich ras