SZPIC JAPOŃSKI

Rasa: Szpic japoński [jap. 日本スピッツ Nihon Supittsu]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Pochodzenie: Japonia
Użytkowość: pies do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:
Wysokość 30 – 38 cm (suki nieco mniejsze)
Masa ok 6 kg


Wygląd
Okryty obfitym, czysto białym włosem, ze spiczastą kufą, trójkątnymi, stojącymi uszami i opiórowanym, zagiętym nad grzbietem ogonem. Żylastej budowy, całkowicie harmonijny; jego harmonijne piękno tworzy charakter i dostojeństwo właściwe dla rasy, wyraża elegancję. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy; jego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta.
Umaszczenie. Czysto białe.

Historia rasy
Szpic japoński prawdopodobnie nie jest bezpośrednio spokrewniony z American eskimo. Przypuszcza się, że ta rasa została wyprowadzona z syberyjskiego Samojeda w latach 20 XX wieku, natomiast wzorzec rasy psa podaje, że “rasę tę wystawiono po raz pierwszy ok. roku 1921 na wystawie psów w Tokio.”


Więcej o rasie SZPIC JAPOŃSKI przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce >> TUTAJ <<


Pielęgnacja
Szpice to psy dla osób, które nie tolerują typowo psiego zapachu. Czworonogi są bardzo czyste, a ich sierść nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tekstura włosa sprawia, że wszelki brud i zanieczyszczenia gładko po nim spływają i nie zalegają w powłoce wierzchniej. Psy zrzucają włos raz do roku, jednak większość osobników traci włos przez cały rok – w minimalnym zakresie. Psa szczotkujemy dwa razy w tygodniu.


Życie w mieście
?


Charakter i szkolenie
Szpice japońskie to psy aktywne, wierne i inteligentne, znane ze swojej wielkiej odwagi, miłości do właściciela i bezwarunkowego przywiązania do rodziny. To bardzo skuteczne psy stróżujące i idealni towarzysze życia dla osób starszych i małych dzieci. Niestety, psy maja jedną wadę – szczekają bardzo długo i namiętnie, za każdym razem kiedy usłyszą podejrzany szmer. Czworonogi są z natury bardzo aktywne i lubią bawić się w plenerze.


~~~ W Polsce znajduje się jedna hodowla Szpica japońskiego ~~~
— po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli —

ACTIVE TEAM – Natalia Maziarz-Hlond, Zabrze (woj. śląskie)

Prowadzisz hodowlę Szpica japońskiego zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce “Kontakt”~


Źródła: Wikipedia, psy-pies.com
Zdjęcia: Grafika Google