PIES Z KINTAMANI-BALI

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Rasa: Kintamani-Bali Dog (Anjing Kintamani-Bali, Balinese Kintamani, pies z Bali) [indonezyjski: anjing kintamani]
Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne | rasa uznana wstępnie, bez prawa do CACIB
Pochodzenie: Indonezja
Użytkowość: pies do towarzystwa
Wzorzec rasy FCI: TUTAJ
Wymiary:

Wysokość
PSY 49 – 57 cm
SUKI 44 – 52 cm

Masa
PSY 15 – 18 kg
SUKI 13 – 16 kg

Wygląd
Harmonijnie zbudowany pies o prostokątnej sylwetce i trójkątnej głowie z umiarkowanie zaznaczonym stopem i stojącymi uszami. Ma sierpowaty ogon i dwuwarstwową, średniej długości, twardą sierść , krótszą na głowie.

Umaszczenie; białe, czarne, płowe i pręgowane.
Białe: Najlepiej biała z biszkoptowymi krawędziami uszu. Czysto biała jest dopuszczalna, ale niepożądana. Nos jest czarny lub czekoladowy.
Czarne: Jednolita; niewielka ilość bieli na klatce piersiowej, palcach i/lub koniuszku ogona jest dopuszczalna. Nos czarny.
Płowe: Może mieć różne odcienie od jasnopłowej po głęboką czerwień, Pożądana czarna maska. Nos czarny. Niewielka ilość bieli na klatce piersiowej, palcach i/lub koniuszku ogona jest dopuszczalna.
Pręgowane: Maść podstawowa to płowa w różnych odcieniach – od jasnopłowej po głęboką czerwień, pręgi czarne lub ciemne. Pożądana czarna maska, niewielka ilość bieli na klatce piersiowej, palcach i/lub koniuszku ogona jest dopuszczalna. Nos czarny.

Historia rasy
Kintamani – Bali to popularny w Indonezji pies do towarzystwa. Rasa pochodzi ze wsi Sukawana na Bali, położonej w terenie górzystym, lesistym i obfitującym w wulkany, a jej pochodzenie pozostaje ciągle nieznane. Pierwszą o niej wzmiankę, pod nazwą Kuluk Gembrong , znaleźć można w bardzo starym balijskim dokumencie Lontar Bali. W roku 1985 Klub Kintamani na Bali (Pantrab) we współpracy z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu zorganizował pierwszą wystawę psów na tej wyspie. Obecnie Kintamani jest w Indonezji rasą narodową , popularną w całym kraju i trzymaną do towarzystwa, a jej nazwa pochodzi od miejsca pochodzenia.

Pielęgnacja
Sierść wymaga standardowej pielęgnacji, powinno się ją szczotkować kilka razy w tygodniu.

Zdrowie

Życie w mieście

Charakter i szkolenie
Czujny, inteligentny, spokojny, oddany właścicielowi i łatwy do
szkolenia.

Ciekawostki

Hodowle Kintamani w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Kintamani zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Źródła: