EURASIER

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Dhunga GLITTER GÖTTIN

Rasa: Eurasier (Eurasian)

Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Pochodzenie: Niemcy

Użytkowość: pies do towarzystwa

Wzorzec rasy FCI: TUTAJ

Wymiary:

Wysokość:
PSY 52 cm – 60 cm
SUKI 48 cm – 56 cm

Masa:
PSY 23 kg – 32 kg
SUKI 18 kg – 26 kg

Wygląd
Harmonijny, dobrze zbudowany, średniej wielkości pies w typie szpica, ze stojącymi uszami i z szatą w różnym umaszczeniu. Długość szaty powinna pozwalać dostrzec proporcje tułowia. Średnio mocny kościec.

Umaszczenia: wszystkie kolory oraz kombinacje kolorów – dopuszczalne, z wyjątkiem koloru czysto białego, białych łat oraz koloru wątrobianego

Historia rasy
Tworzenie rasy datuje się na początek drugiej połowy XX wieku. Celem jej powstania było odtworzenie dawnego psa syberyjskiego. Eurasier stworzony został w wyniku skrzyżowania Chow Chowa z wilczastym szpicem niemieckim i nosił wtedy nazwę wolf-chow. Twórcą rasy był Julius Wipfel, który wykorzystał psy Chow Chow m.in. z hodowli Charlotte Baldamus. Ze względu na bliskie pokrewieństwo osobników w jej hodowli uzyskiwała ona mocno ujednolicone fenotypowo psy. Wywarło to duży wpływ na nowo powstającą rasę. W późniejszym czasie, po wprowadzeniu do hodowli samojedów Wipfel zaproponował nazwę Eurasier. Oficjalnie została ona przyjęta w 1973 roku.

Więcej o rasie EURASIER przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ 

Pielęgnacja
Pielęgnacja sierści Eurasiera powinna być podobna jak u szpiców, gdyż ma zbliżoną strukturę. Co najważniejsze czeszemy psa pod włos i dopiero gdy jest rozczesany, porządkujemy go kilkoma ruchami szczotki z włosem. Psy mają bardzo gęsty podszerstek, dlatego po kąpieli należy go dokładnie rozczesać zanim całkowicie wyschnie. Podszerstek się wówczas uniesie i nabierze lekkości.

Zdrowie
Problemy zdrowotne stwierdzone u przedstawicieli rasy to:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych (HD, ED)
  • zwichnięcie rzepki kolanowej (Patella)
  • niedoczynność tarczycy
  • podwinięcie i odwinięcie powieki
  • dwurzędność rzęs
  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • zaćma

Życie w mieście
Eurasier to pies, który doskonale poradzi sobie w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu – o ile dobrze czuje się w swoim towarzystwie.

Łatwość utrzymywania psa tej rasy w mieszkaniu wynika również z tego, że jest to pies który 'nie sypie’ włosem. Dwa razy do roku zmienia okrywę, a w pozostałym okresie nie odczuwa się zupełnie uciążliwości jego okazałego futra bo nie linieje.

Charakter i szkolenie
Pewny siebie, spokojny i zrównoważony czworonóg. Jest bardzo czujny, uważny i inteligentny, w stosunku do obcych nieufny lecz nigdy agresywny, bardzo silnie przywiązany do rodziny.

Kontakt z człowiekiem jest dla Eurasiera bardzo ważny, jednak nie jest w tym nachalny. Wystarczy mu taka ilość pieszczot jaką jest mu w stanie dać właściciel, a wynika to głównie z jego zrównoważonego, nieco kociego charakteru, który odziedziczył po rasie Chow Chow.
Eurasiery uwielbiają towarzystwo dzieci i są obdarzone pogodną naturą, dzięki czemu doskonale dogadują się z najmłodszymi.
Nie jest także hałaśliwy. Szczeka tylko wtedy kiedy trzeba, między innymi kiedy czuje zagrożenie swojego właściciela.
Psy Eurasiery nie posiadają instynktu łowieckiego. Wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia, które pozwoli w pełni rozwinąć pożądanego cechy. Bardzo ważną cechą jest ich dystans do innych psów. Jest to zarówno ważne w mieście podczas spacerów jak i na wsi przebywając w ogrodzie. Nie uciekają, nie atakują itd.
Należy jednak mieć na uwadze, że przy odosobnieniu stają się płoche i nieufne.

Mimo tego, że nie musi, eurasier uwielbia ruch i jest świetnym towarzyszem spacerów, wędrówek, biegów. My z naszymi psami sportów wyczynowych nie uprawiamy ale wiemy jak lubią spacery i wyjazdy w teren i jak za każdym razem jak wychodzimy z domu przygotowują się do wskoczenia do samochodu. Zresztą jazdę samochodem znoszą również doskonale. Naomi potrafi przespać nawet najdłuższa podróż a Ajra cała drogę ogląda trasę.

Pani Małgorzata Lechowicz, hodowla WOLF CHOW FROM KRAKOW

Ciekawostki

1. Pierwsza przedstawicielka rasy Eurasier została sprowadzona do Polski w 1999 roku do hodowli RO-KA-TE.

Hodowle Eurasiera w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Eurasierów zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Reproduktory z uprawnieniami Związku Kynologicznego w Polsce

Hodowle w Europie [FCI – oprócz UK] m.in.:

Źródła: psy-pies.com, P. Małgorzata Lechowicz – hodowla Wolf Chow From Krakow

Zdjęcia:

Dhunga GLITTER GÖTTIN – wł. hodowla Lupus Ferratus
import Finlandia, ur. 30.06.2015, Sire: ARES VOM FEDERBACH, Dam: DHUNGA CANE CORAGGIOSO

NAOMI Lupus Ferratus – wł. hodowla Wolf Chow from Krakow

ALTIN HOMER de Eurasipomer – wł. hodowla Lupus Ferratus
import Hiszpania, ur. 22.12.2015, Sire: Du Soleil D’eurasie HOMER,

Dam: CANDELA de Eurasipomer, CH.PL, J.CH.PL, Zwyc.Klubu’18, Club Winner’18, Champion of Champions’18

AJRA Wolf Chow from Krakow – wł. hodowla Wolf Chow from Krakow

INARI Lupus Ferratus – wł. hodowla Lupus Ferratus
ur. 01.12.2012, Sire: ARAMIS Hajifa, Dam: FREYA Tomimopa, J.CH.PL

FREYA Tomimopa – wł. hodowla Lupus Ferratus
import Czechy, ur. 17.01.2009, Sire: GEORG GERSHWIN vom Massow-Krummau, Dam: CLARISA Tomimopa, Ch.PL, J.Ch.PL, Zwyc.Polski’2010, Polish Winner’2010