HOKKAIDO

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Chiyuki Tokugawa Tsunayosi

Rasa: Hokkaido [jap. 北海道犬] – nazwa rasy określa miejsce pochodzenia psa i może być tłumaczona jako Pies z Hokkaido lub Pies Ajnów

Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Pochodzenie: Japonia

Użytkowość: niegdyś głównie do polowania na dziką zwierzynę tj. lisy, dziki, niedźwiedzie, teraz również do towarzystwa

Wzorzec rasy FCI: TUTAJ

Wymiary:

Wysokość
PSY 48,5 cm – 51,5 cm
SUKI 45,5 cm – 48,5 cm

Waga oscyluje w granicach 24 kg

Wygląd
Średniej wielkości pies, z silnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym (drugorzędowe cechy płciowe), dobrze wyważony, o mocnej budowie i dobrej kości. Mięśnie twarde i wyrzeźbione. W klatce piersiowej są szersze od pozostałych japońskich ras, mają też mniejsze uszy. Jest impulsywny, szybki i ma lekki chód. Włos okrywowy jest twardy, sztywny i prosty, a podszerstek miękki i gęsty. Włos na ogonie dosyć długi i sterczący. Uszy stojące, ogon zawinięty nad grzbietem lub sierpowaty. Oczy są nieco małe, ciemnobrązowe i ustawione trójkątnie.

Umaszczenia: sezamowe, pręgowane, czerwone, czarne, czarne podpalane i białe.
Najpopularniejsze Hokkaido to te o białym umaszczeniu, który jest kolorem pierwotnym dla rasy. Następnie czerwone, czarne podpalane oraz sezamowe. Pręgowane dzielą się na czerwony pręgowany oraz srebrny pręgowany, to umaszczenie jest dosyć unikatowe i spotykane przede wszystkim w USA. Czarne Hokkaido to olbrzymia rzadkość, zamieszkują jedynie Japonię.

Żyje pełną gębą, wszystko co robi, robi ekstremalnie. Jeśli ma gdzieś pójść, to biegnie, Jak je potrafi zjeść trzykrotną porcję dla psa swoich rozmiarów, jak pije potrafi wypić wiadro wody, a jak je już wypije i zaczyna sikać to robi to przez minutę, wyciąga się cały, aż mu się ogon prostuje. Jak się cieszy to cieszy się całym sobą. A jak kogoś nie lubi to też pokazuje to na maksa.

źródło: ktrebor, psiaki.pl

Historia rasy
Według niektórych teorii przyjmuje się, że przodkami tej rasy były psy, które Ajnowie – pierwsi ludzie zasiedlający Japonię przywieźli ze sobą poruszając się na północ z regionu Tōhoku [東北地方] na wyspie Honsiu. Na Hokkaido najbardziej na północ wysuniętej części Japonii lata są krótkie, a zimy mroźne i pełne śniegu. Tam Hokkaido przystosował się do życia razem z Ajnami, którzy utrzymywali się z polowania.

Psy były używane głównie do polowania na dziką zwierzynę tj. lisy, dziki, niedźwiedzie.

21 grudnia 1937 roku rasa została zaliczona do Skarbu Narodowego Japonii i jest chroniona prawem.

Tego dnia psy otrzymały nazwę Hokkaido, żeby pozostać w zgodzie ze zwyczajem określania psich ras od regionu, w którym powstały. Jako, że Ajnowie utrzymywali się głównie z polowania i łowienia ryb, rasa ta była hodowana głównie na nabrzeżach wysp albo wzdłuż głównych rzek tj. na Płaskowyżu Ishikari i w rejonie Hidaka.

Oryginalne Hokkaido są białego umaszczenia i wywodzą się z linii Chitose.
Rasa powstała w wyniku połączenia ze sobą kilku linii. Ich nazwy wywodzą się z nazw wiosek Ainów, które zamieszkiwały. Były to między innymi Chitose, Biratori, Atsuma (Azuma) oraz Yuwamizawa.
Na dzień dzisiejszy Chitose to jedyna pierwotnie zachowana linia. Reszta jest mieszanką wszystkich oryginalnych linii.

Białe, mniejsze psy z małymi uszami i szerokimi czołami były powszechne w linii Chitose.

Przedstawicielki linii Chitose; Candy & Seta, Pani Krisztiny Illes która w swojej hodowli dba o zachowanie tego typu Hokkaido.

Więcej o rasie HOKKAIDO przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO 
“Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce TUTAJ

Pielęgnacja
Sierść Hokkaido składa się z dłuższej i szorstkiej warstwy zewnętrznej oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularne szczotkowanie, szczególnie w okresie linienia.

Zdrowie
Częsta przypadłość to wrodzony defekt tylnych struktur oka – CEA, coraz częściej słyszy się też o przypadkach zaćmy wśród przedstawicieli rasy. Należy również zwracać szczególną uwagę na problem dysplazji stawu biodrowego i łokciowego.

Życie w mieście

Mieszkamy w zacisznym, zalesionym terenie na Węgrzech. Moje psy mają do dyspozycji ogromny ogród, w którym znajdują się duże zagrody. Dwa razy dziennie bawią się razem piłką tenisową, a od czasu do czasu zabieramy je na spacer do lasu i nad pobliski staw.
Niektóre z naszych psich dzieci mieszkają w miastach i w blokach. Odnajdują się, jednak potrzebują naprawdę długich spacerów.

Pani Krisztina Illes, hodowla ITADAKI na Węgrzech

Charakter i szkolenie
Psy są bardzo nieufne wobec obcych; mogą zachowywać się agresywnie. Dość samodzielne w działaniu – wymagają właściwego szkolenia i socjalizacji. Nie nadają się do mieszkania w bloku. Są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Nie znoszą samotności. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. Hokkaido jest psem wytrzymałym, wiernym, pojętnym, bardzo czujnym i śmiałym.

Hokkaido to pies jednego pana – potrafi okazywać, że kocha wszystkich – ale z reguły na swojego przywódcę duchowego wybiera jednego człowieka, dla którego zrobi wszystko.
Regularne szkolenie wraz z socjalizacją z ludźmi i innymi zwierzętami należy rozpocząć jak najwcześniej.

Każdy z moich psów jest inny. Jedna z suczek nienawidzi ludzi, kocha tylko nas. Druga lubi wszystkich, ale najchętniej pozabijałaby wszystkie psy, w tym samce. Trzecia była słodka i przyjaźnie nastawiona do ludzi, jednak teraz warczy na obcych, tak jak jej babcia. Oba nasze samce są super słodkie, mają delikatne charaktery, kochają ludzi i nie mają problemu z innymi psami.
Podsumowując: suki Hokkaido są silne i bardzo dominujące, samce są dużo spokojniejsze.

Pani Krisztina Illes, hodowla ITADAKI na Węgrzech

Ciekawostki

1. Pierwsza przedstawicielka rasy Hokkaido, sezamowa DOLLY Czech Jakobin, przyjechała do Polski w 1997 roku do hodowli TAJGETA. Dwa lata później do tej samej hodowli przyjechał biały pies, EROS Sumící Krídla. Para wydała na świat 6 miotów.

DOLLY Czech Jakobin & EROS Sumící Krídla

2. Oto „Kai-Kun”, gwiazda serii reklam w japońskiej telewizji Telecom.

Psiak odszedł za Tęczowy Most 30 czerwca 2018 roku, w wieku 16 lat. Jakiś czas temu, po przejściu na emeryturę, jego miejsce zajęli synowie – Kaito i Kaiki.

Hokkaido w anime

Golden Kamuy, 2018

Hodowle Hokkaido w Polsce [ZKwP / FCI]
po kliknięciu w nazwę przeniesiesz się na stronę hodowli

Prowadzisz hodowlę Hokkaido zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Hodowle w Europie [FCI] m.in.:

Hodowle w USA m.in.:

Źródła: psy-pies.com, wiedza i doświadczenie Pani Krisztiny Illes – hodowla ITADAKI

Zdjęcia:

Chiyuki Tokugawa Tsunayosi – wł. hodowla Okami No Hokori

Kiruru Eito Kensha – wł. hodowla Itadaki

Haruki Iwamizawa Nishikata – wł. hodowla Itadaki

Itadaki No Mitsuko Go – wł. Elena Golovina

Strzyga Stella Hakugetsu – wł. hodowla Hakugetsu

K’Yabu Tajgeta – wł. hodowla Itadaki

Ryujin – wł. hodowla Honomi Sou

Yukihime Ni Hokusetsu Yamaguchi Sou – wł. Lindsay Tompkins

Ruri Hiroo Hokushinsou – wł. hodowla Itadaki

Hina & Ichirou – wł hodowla Honomi Sou

Kawauso go Hokusei Kashinoki – wł. Lindsay Tompkins

Toraji – wł. hodowla Honomi Sou

Hatsuharu Go Hokusei Kashinoki – wł. Nicole Compliment

Umma & Yezo – wł. Jason Fleming, Ayako Hori

szczenięta Hokkaido – wł. hodowla Honomi Sou

DOLLY Czech Jakobin: http://www.hokkaido-pedigree.com/details.php?id=63177

EROS Sumící Krídla: http://www.hokkaido-pedigree.com/details.php?id=63166

Przydatne linki:
psy-pies.com
molosy.pl
psy24.pl 

 


10 wspaniałych japońskich ras