Mata węchowa

Czym jest mata węchowa?
Mata węchowa to prawdziwie rewolucyjny produkt, który pokocha każdy pies – bez względu na wiek, wielkość lub rasę. To intelektualna zabawka, która wykorzystuje naturalne popędy psa do poszukiwania i zdobywania pożywienia, a dzięki temu pobudza, ekscytuje i zadowala psie zmysły.

Ćwiczenia. Za oknem pada? Pogoda jest okropna? Zimno i wieje? Mata węchowa zapewni psu odpowiednią stymulację nawet bez wychodzenia na spacer. Węszenie to czynność bardzo męcząca, która wymaga ogromnej koncentracji. Kilkanaście minut zabawy z matą węchową wymęczy psa tak samo jak długi spacer.

źródło: matywechowe.pl

Koszt maty w sklepach online to 50 – 120 zł w zależności od wielkości i jakości.


Swoją zrobiłam wczoraj sama i zachęcam do tego każdego zainteresowanego.

Rzeczy potrzebne do zrobienia maty węchowej:

  • wycieraczka 40 x 60 cm ~ 18 zł
  • polar w różnych kolorach ~ 28 zł / 2 m
  • nożyczki i metr krawiecki

Czas wykonania to około 40 minut

  1. Tniemy polar w paski 6 x 25 cm
  2. Przewiązujemy paski przez oczka wycieraczki
  3. Chowamy przysmaki między frędzlami
    Mata gotowa!

Zabawy węchowe w bardzo przyjemny sposób rozładowują nadmiar energii u psa, uczą koncentracji i wyciszają. Moim zdaniem to świetny sposób na psią nudę w deszczowe dni ^_^
Najważniejsze aby nie pomagać psu w szukaniu przysmaków – to wyzwanie dla niego, nie dla nas. Podczas niuchania wszystkie chwyty są dozwolone – gryzienie, drapanie, kopanie, podnoszenie itp.
Dwa słowa ode mnie. Nie zostawiajcie psa z matą kiedy wychodzicie z domu, Shinya po znalezieniu wszystkich smakołyków zaczął odwiązywać paski, a znany jest z tego że zjada wszystko co mu się nawinie.
Taka mata jest idealna dla psa głodomora 😉

źródło: piesologia.pl