Nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie!

Czy zostałeś kiedyś na chwilę w samochodzie w upalny dzień? Nie chciało ci się iść do sklepu, więc stwierdziłeś że poczekasz w samochodzie? Było gorąco, no nie? Uff dobrze że można otworzyć drzwi, bo opuszczone szyby nic nie dają. Do tego mieli wrócić za moment, a minęło już ponad 15 minut.

A teraz postaw się na miejscu psa, który nie otworzy sobie drzwi, nie napije się wody i – co najważniejsze – nie poci się, czyli nie ma jak pozbyć się nadmiaru ciepła.

Temperatura w nagrzanym samochodzie z zamkniętymi drzwiami i oknami:

  • po 2 minutach ~ 36oC
  • po 4 minutach ~ 41oC
  • po 6 minutach ~ 45oC
  • po 8 minutach ~ 49oC

W upalny dzień przy temperaturze 32oC, nawet z lekko opuszczonymi szybami, temperatura w samochodzie bardzo szybko dochodzi do prawie 50oC. Psy się nie pocą, więc gdy zostają zamknięte w nagrzanym pojeździe nie mają jak się ochłodzić. Przy około 41oC upał zaczyna wpływać na organy wewnętrzne, które zaczynają zawodzić.

Gdy widzisz psa zamkniętego w samochodzie zaparkowanym w pełnym słońcu, reaguj! Liczy się każda sekunda.
Najpierw najlepiej jest zrobić trochę hałasu, czyli zawołać “czyje to auto?”, “w środku jest pies!”, może znajdzie się właściciel. Jeżeli to nic nie da dzwonimy pod 112 lub 997. Nie bójmy się wybić szyby!
Po incydentach związanych z atakami właścicieli samochodów na osoby, które wybiły szybę ratując psa czy dziecko, policja wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

(…) możemy, a nawet powinniśmy, zdecydować się na wybicie szyby i wyjęcie zwierzęcia ze środka. Działamy wtedy w stanie wyższej konieczności, a więc nie łamiemy prawa. Kosztem zniszczenia samochodu ratujemy życie, które jest więcej warte i nikt nie powinien mieć co do tego najmniejszych wątpliwości. – Mariusz Sokołowski, Rzecznik Prasowy KGP

 

Uważasz psa za członka rodziny? W takim razie traktuj go jak członka rodziny!

Bardzo ważna rzecz. Nigdy nie polewamy psa zimną wodą, szczególnie po głowie. Chłodzimy psa przykładając mokry materiał pod szyją / do klatki piersiowej. Może zauważyliście u swoich czworonogów lub w programach telewizyjnych, kiedy psu jest gorąco przeważnie kładzie się w kałuży lub wchodzi do wody – nie przewraca się na plecy i nie moczy głowy…


Przy okazji, osobom lubiącym brać udział w akcjach mających na celu pomoc bezdomnym zwierzętom, polecam zakup naklejki na samochód “NIE KRZYWDŹ”. Każde 2 złote jest przekazywane na schroniska dla zwierząt. Poniżej informacja ze strony “Traktuję psa jak członka rodziny“.

“RUSZAMY DALEJ ! NIE ZWALNIAMY TEMPA ! Tym razem zbieramy do 15 czerwca dla Schronisko Azorki Gorzów Wlkp.
Kupując naklejkę “NIE KRZYWDŹ” POMAGASZ bezdomnym psiakom.

Z naklejką “Nie krzywdź” jeździ już 23 636 osób – tyle osób zakupiło już i dumnie jeździ nie tylko na terenie Polski.

Jak można zakupić naklejkę:
– Przez nasz sklep:
http://printedanimal.pl/produkt/nie-krzywdz/
– Telefonicznie 510 04 05 04
– Pisząc do nas na FB wiadomość prywatną

 


Ile ludzi tyle opinii i mądrości.
Zawsze staram się obiektywnie spojrzeć na problem,
a w wypowiedziach podpieram się artykułami oraz własnymi obserwacjami.

Do dyskusji zapraszam na facebooka Sesame House~~