AKITA AMERYKAŃSKA

Lista hodowli znajduje się na dole strony

Ruthdales JON SNOW

Rasa: Akita amerykańska (dawniej „duży japoński pies”)

Sekcja: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Pochodzenie: Japonia – rasa rozwinięta w USA

Użytkowość: wyhodowane do polowań na dziki, niedźwiedzie czy jelenie. Dzisiaj to przede wszystkim pies do towarzystwa

Wzorzec rasy FCI: TUTAJ

Wymiary:

Wysokość:
PSY 66 cm – 71 cm
SUKI 61 cm – 66 cm

Wygląd
Jest to pies o mocnej budowie i dużej masie. Charakterystyczna jest głowa o kształcie dwóch równobocznych trójkątów odwróconych i stykających się ze sobą podstawą.

Umaszczenie: każda maść, np. ruda, płowa, biała, etc., lub nawet pinto (łaciata) i pręgowana. Kolory są błyszczące i wyraźne, natomiast znaczenia równomierne, z maską lub strzałką, bądź bez. Białe psy (jednolitej maści) nie mają maski. Pinto (łaciate) na białym tle mają duże, równomiernie rozmieszczone łaty na głowie i więcej, niż 1/3 tułowia. Kolor podszycia może różnić się od koloru włosa okrywowego.

Historia rasy
Historia rozwoju akit amerykańskich, zwanych dawniej dużymi psami japońskimi, jest początkowo wspólna z dziejami akit japońskich. Od 1603 r. w regionie Akita używano do walk średniej wielkości psów przeznaczonych do polowania na niedźwiedzie (Akita Matagi). Począwszy od 1868 r. krzyżowano tę rasę z psami tosa oraz z mastiffami. W efekcie, zwiększyły się rozmiary akit, ale też zatracone zostały cechy charakterystyczne dla szpiców. W 1908 r. zakazano walk psów, ale mimo to akity przetrwały i były nadal rozwijane jako duża rasa japońska. W 1931 r. wytypowano dziewięć najlepszych psów tej rasy i uznano je za „pomnik przyrody”. Podczas II wojny światowej psie skóry były stosowane do produkcji wojskowych mundurów. Policja zarządziła łapanki i konfiskatę wszystkich psów z wyjątkiem owczarków niemieckich, przeznaczanych do celów militarnych. Niektórzy miłośnicy akit próbowali obejść prawo krzyżując swoje psy z owczarkami. Po zakończeniu wojny liczba Akit drastycznie spadła i jako rasa, podzielona była na trzy typy:

  1. Akita Matagi
  2. Akita do walk psów
  3. Owczarko-Akita.

Podczas odtwarzania rasy po wojnie, Kongo-go z linii DEWA cieszył się krótką, ale spektakularną popularnością. Wiele akit z linii DEWA, których wygląd wskazywał na pokrewieństwo z mastiffami i owczarkami niemieckimi zostało zabranych do Stanów Zjednoczonych przez personel wojskowy. Akity z linii DEWA, inteligentne i łatwo dostosowujące się do różnych warunków fascynowały amerykańskich hodowców i liczba psów z tej linii zwiększała się wraz z rosnącym nią zainteresowaniem. W 1956 r. założono Amerykański Klub Akity (Akita Club of America – ACA), zaś AKC (American Kennel Club) uznał rasę (wpis do księgi hodowlanej i normalny status na wystawach) w październiku 1972 r. Japoński Kennel Club (JKC) i AKC nie przeprowadziły wtedy żadnych uzgodnień, dotyczących wzajemnego uznawania pochodzenia i rodowodów akit, co spowodowało zakaz sprowadzania nowych psów z Japonii. Dlatego też akity w USA stały się zupełnie inne niż w Japonii – kraju pochodzenia rasy. W ten sposób w Stanach rozwinęła się własna odmiana, której cechy charakterystyczne i typ pozostają nie zmienione od 1955 r., co silnie kontrastuje z sytuacją akit w Japonii, gdzie krzyżowano je z akitami matagi celem odtworzenia oryginalnego typu rasy.

Więcej o rasie AKITA AMERYKAŃSKA przeczytasz w najnowszej publikacji wydawnictwa KYNO “Szpice i psy w typie pierwotnym – Psy rasowe V grupa FCI”

Więcej informacji o książce dowiesz się TUTAJ 

Pielęgnacja
Podwójna warstwa sierści Akity jest gruba, gęsta i daje dużo ciepła. Pies zrzuca włos dwa razy do roku. Okresy linienia są przeważnie bardzo ciężkie dla właściciela, ponieważ psiak zrzuca futro na potęgę a ta fruwa po całym mieszkaniu. Należy wtedy regularnie czesać psa odpowiednimi grzebieniami, zgrzebłami i szczotkami aż do całkowitego pozbycia się podszerstka.

W miesiącach jesiennych i wiosennych konieczne jest również częstsze przeczesywanie włosa. Wykorzystujemy do tego celu zgrzebło z gęsto rozmieszczonymi zębami. Poza okresami linienia Akita nie wymaga wzmożonej pielęgnacji.

Zdrowie
Najczęściej spotykanie problemy zdrowotne w rasie to:

  • PRA – postępujący zanik siatkówki, prowadzący do ślepoty
  • dysplazja stawów biodrowych (HD)
  • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy
  • choroba von Willebranda – uniemożliwia normalne krzepnięcie krwi

Życie w mieście
Akita amerykańska odnajdzie się wszędzie, o ile będzie miała zapewnione codzienne aktywności; spacery, psie sporty, a przede wszystkim kontakt z człowiekiem. To psy, które nie lubią zostawać same i są bardzo aktywne.

Portret rasy w magazynie „Przyjaciel Pies” Nr 10 (132) październik 2009

Charakter i szkolenie
Wychowując szczenię Akity amerykańskiej, powinieneś skupić się na treningu i socjalizacji. Często zabieraj swojego szczeniaka w różne miejsca, przedstaw je nowym osobom i trenuj je regularnie. Poprawnie prowadzony pies będzie wspaniałym psem rodzinnym.

Akita amerykańska bywa bardzo uparta. Wymaga stanowczego i doświadczonego właściciela, dlatego rasa nie jest polecana ludziom, którzy nie mieli wcześniej psa, nie mają czasu na szkolenie oraz tym, którzy nie są przyzwyczajeni do posiadania niezależnego zwierzęcia.
Mówi się, że Akita jest łagodna w stosunku do dzieci w swojej rodzinie. Są lojalne i chronią, natomiast nie można powiedzieć tego samego o dzieciach, które nie należą do rodziny.
Dla swojej rodziny są czułymi, pełnymi szacunku i zabawnymi psami. To wierni towarzysze, którzy zostaną przywiązani do właściwego właściciela na całe życie i obsypią ich uwielbieniem i miłością.

Szkolenie powinno rozpocząć się jak najwcześniej ze względu na ich duży rozmiar, silną postawę i instynkt obronny. Niekonsekwentna socjalizacja, lub jej brak, może spowodować, że Akita stanie się nieufna, a nawet agresywna w stosunku do obcych. To bardzo terytorialne psy, chroniące swojego terenu i rodziny.
Ważna jest również socjalizacja z innymi czworonogami, należy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie Akity zaakceptują inne psy, nawet po najlepszej socjalizacji.

Pierwotnie hodowane do polowań na dziką zwierzynę, nie wycofują się z wyzwań i nie łatwo je przestraszyć. Mają silny instynkt łowiecki i mogą pomylić mniejsze zwierzęta i zwierzęta gospodarskie ze zwierzyną łowną. Nawet jeśli nie nauczą się polować, potrafią ścigać i zabijać małe zwierzęta.

Ciekawostki

1. Pierwsze akity, które pojawiły się w Polsce, reprezentowały typ amerykański. W 1990 r. do hodowli Skierdy Ewy Marcinkowskiej przyjechała z Norwegii suka Manatsu Rei, a rok później suka Kintos Kicho Shugyoku ze Szwecji i pies Ichiban’s Joyful Epiphany z Danii. Pierwszą czysto japońską akitę przywieziono w 1993 r. z Holandii.

źródło: https://www.psy.pl/rasa/akita-inu/

Manatsu Rei, Kintos Kicho Shugyoku & Ichiban’s Joyful Epiphany

2. Akity amerykańskie są szalone na punkcie czystości. Dbają o czystość swojej szaty, przez co nazywane są koto-psami.

3. Czy wiesz, że istnieją Akity amerykańskie długowłose?
Dzieje się tak kiedy oboje rodziców niesie gen, który odpowiada za dłuższy włos. Takie szczeniaczki otrzymują rodowód, są w pełni rasowe i mogą brać udział w wystawach, jednak długi włos jest wadą obniżającą ocenę.

Hogan

Hodowle Akity amerykańskiej w Polsce [ZKwP / FCI]

Prowadzisz hodowlę Akity amerykańskiej zarejestrowaną w ZKwP / FCI? Z przyjemnością dodam ją do listy. Wyślij swój przydomek, adres strony internetowej lub FB oraz miasto zamieszkania poprzez formularz w zakładce Kontakt 🙂

Zdjęcia:

Ruthdales JON SNOW – wł. hodowla Królewska Przystań
JChPL ChPL ChSK Specialty Show for Japanese Breeds in Poland

Ruthdales LOOK AT ME – wł. hodowla Królewska Przystań
JChPL ChPL Specialty Show for Japanese Breeds in Poland 

RESTYL-ING ISABEL GLAM SHINE – wł. hodowla Monaki

Felicity Lilith Gogolińska Karolina – wł. hodowla Królewska Przystań
JChPL ChPL

ABI Somnia Vera – wł. hodowla Monaki

długowłosy Hogan – wł. hodowla Monaki

Manatsu Rei: http://www.akitybaza.freshsite.pl/manatsu.html
Kintos Kicho Shugyoku: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=68225
Ichiban’s Joyful Epiphany: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=65807