Korzystając z okazji, że zbliżają się wystawy psów rasowych w Krakowie na które się wybieramy, postanowiłam zrobić mini przewodnik po tych eventach „oczami laika”.
17.06 – wystawa międzynarodowa, 18.06 – wystawa krajowa (Stadion i Hala AWF w Krakowie, przy Al. Jana Pawła II)
Kto może uczestniczyć w wystawach organizowanych przez ZKwP?
Odpowiedź jest prosta, każdy. Każdy może kupić bilet wstępu i obserwować przebieg imprezy. Jest to fajna opcja dla ludzi, którzy myślą nad zakupem szczeniaka i chcieliby najpierw zobaczyć przedstawiciela interesującej ich rasy na własne oczy, a przy okazji dowiedzieć się czegoś od hodowcy.
Jeżeli chodzi o zwierzęta – (przeważnie) na teren wystawy mogą wejść tylko psy znajdujące się w katalogu*, po okazaniu ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Oczywiście psy z rodowodami ZKwP / FCI.
W zdecydowanej większości wystawcy to hodowcy, którzy wystawiają swoje psy aby uzyskały uprawnienia hodowlane oraz ważne tytuły. Pozostali to osoby, takie jak ja, które chcą po prostu „skorzystać” z rodowodu, wziąć udział w fajnej psiej rywalizacji i przy okazji uzyskać uprawnienia hodowlane czy zrobić championat Polski.
Rodzaje wystaw psów rasowych: krajowe, klubowe, specjalistyczne, międzynarodowe.
Gdzie odbywają się takie wystawy?
Zazwyczaj są to ośrodki sportowe, hale EXPO, stadiony, boiska, tereny rekreacyjne itp. Odbywają się niemal co weekend, informacje o planowanych wystawach można sprawdzić na stronie Zarządu Głównego ZKwP – TUTAJ.
Po wejściu na halę zawsze ogarnia mnie przerażenie, ale mimo wszystko muszę przyznać, że wystawy wciągają 🙂
Konkurencja pod względem ilości Shib nie jest zbyt wielka, w porównaniu do np. Buldogów francuskich czy Jack Russell Terrierów, może właśnie dzięki temu każdy opuszcza ring w miarę zadowolony.
Zdarzają się oceny niesprawiedliwe. Rozmawiałam z wieloma osobami, które wystawiają lub wystawiały psy nie do hodowli a dla siebie i wszyscy mieli podobne zdanie. Czasami widać, że znajomości są ważniejsze od wyglądu prezentowanych psów – akurat za to muszę skrytykować ZKwP! Sędziowie powinni być obiektywni. Nie powinno być czegoś takiego jak „ja cię znam, więc ty dostaniesz I miejsce, BOBy, BOSy itp itd”. Moim zdaniem najbardziej obiektywne i wiarygodne są wystawy międzynarodowe, gdzie oceniają zagraniczni sędziowie.
W jakiej klasie mogę wystawić swojego psa?
> Klasy szczenięce
- Młodszych Szczeniąt (Minor Puppy Class) 4-6 miesięcy (wybór: Najlepsze Młodsze Szczenię w Rasie)
- Szczeniąt (Puppy Class) 6-9 miesięcy (wybór: Najlepsze Szczenię w Rasie)
> Klasy młodzieżowe (wybór: Najlepszy Junior w Rasie)
- Młodzieży (Young Class) 9-18 miesięcy
> Klasy dorosłe (wybór: Najlepszy Dorosły Pies / Suka w Rasie)
- Pośrednia (Intermediate Class) 15-24 miesiące
- Otwarta (Open Class) od 15 miesięcy
- Użytkowa (Working Class) od 15 miesięcy
- Championów (Champion Class) od 15 miesięcy
> Klasy weteranów (wybór: Najlepszy Weteran w Rasie)
- Weteranów od 8 roku życia
Jak wygląda samo ocenianie psa?
Nie jestem profesjonalnym handlerem, Shinya pojechał na pierwszą wystawę mając 17 miesięcy, a nasze przygotowania trwały bardzo krótko. Tak naprawdę najwięcej nauczyłam się już na miejscu, pod okiem przemiłych ludzi prowadzących hodowlę Shib. Jeszcze nie braliśmy udziału w wystawie na świeżym powietrzu, dlatego mogę się odnosić jedynie do hali.
Nie ma wielkich wymagań, ot to przebiegnąć kółeczko, następnie po linii prostej w jedną i drugą stronę oraz dotykanie przez sędziego. Mogłoby się to wydawać banalne, jednak przy głębszej analizie nie jest to takie proste. Psy nie zawsze chcą współpracować, trzeba pamiętać że na hali jest głośno, jest bardzo dużo psów oraz zapachów.
Podczas biegania należy dostosować swoje tempo do psa – powinien on biec kłusem przy lewej nodze, absolutnie nie wchodzić w galop. Nie powinniśmy też dreptać maleńkimi kroczkami i podskakiwać, bo pies będzie robił to samo czując to na smyczy – ringówce*. Biegamy zawsze w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara. Pamiętajmy, że to pies będzie oceniany a nie my, dlatego ważne jest prawidłowe prowadzenie psa, a nie przejmowanie się tym jak my wyglądamy – ze swojego, niewielkiego jeszcze doświadczenia przyznam, że pozbycie się myśli „inni na mnie patrzą” i skupienie się na psie jest najlepszą rzeczą jaką możecie zrobić. Podczas biegania sędzia określa m.in. kątowanie i wykrok.
W czasie dotykania przez sędziego pies powinien stać w pozycji wystawowej, nie może siadać, nie powinien warczeć a już na pewno nie może ugryźć – niektórzy sędziowie proszą wystawcę o pokazanie zębów. Po co sędzia „maca” psa? Sprawdza przede wszystkim czy pies ma właściwy zgryz (przodozgryz i tyłozgryz są wadami dyskwalifikującymi) oraz u psów czy oba jądra znajdują się w mosznie.
Jak się ubrać na wystawę?
Ładnie, wygodnie i w miarę elegancko. Oczywiście nie wymaga się garniturów, spódnic i marynarek, ale wystartować w dresie to już obciach. My nie tylko prowadzimy psa, ale razem tworzymy duet. Pamiętajmy, że jak nas widzą, tak nas piszą 🙂
Na różnych stronach widziałam powtarzające się zdanie, że nasz strój powinien kontrastować z kolorem sierści naszego psa, czyli np. mając ciemnego psa ubierzmy się w jasne kolory i na odwrót.
Podstawowe oceny, lokaty i tytuły
Oceny:
- wybitnie obiecujący (dla szczeniąt)
- obiecujący (dla szczeniąt)
- mało obiecujący (dla szczeniąt)
- doskonała
- bardzo dobra
- dobra
- dostateczna
- dyskwalifikująca
- nie do oceny
Lokaty (dla 3 psów które uzyskały oceny doskonałe):
- lokata I – medal złoty
- lokata II – medal srebrny
- lokata III – medal brązowy
Tytuły:
- BOB (Best of Breed) – Zwycięzca Rasy
- BOS (Best of Sex) – Zwycięzca Płci Przeciwnej
- BIS (Best in Show) – Najpiękniejszy Pies Wystawy
- BOG/BIG (Best of/in Group) – Najpiękniejszy Pies w Grupie
- CWC/CAC – Certyfikat na Krajowego Championa Wystawowego
- CACIB – Certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności
- Res. CACIB – Rezerwowy Certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności
Moja osobista lista must-have
- ringówka
- miska na wodę
- transporter / kennel klatka – w zależności od tego gdzie jedziemy bierzemy transporter lub nie, jeżeli daleko i jesteśmy sporo przed czasem pies siedzi w środku aby „wyluzować”
- kocyk – przydaje się szczególnie, kiedy dookoła szczekają małe sierściuchy 😉 Wystarczy przykryć kocem klatkę i pies jest spokojniejszy
- książeczka zdrowia z aktualnym zaświadczeniem o szczepieniu przeciw wściekliźnie
- ręcznik jednorazowy
- chusteczki nawilżane
- szczotka
- przysmaki
- potwierdzenie zgłoszenia psa na wystawę oraz potwierdzenie wpłaty
- reklamówka
- psi pakiet
- smycz i obroża / szelki
- torebka na przysmaki
- „odsierszczacz”
> katalog – inaczej informator. Zawiera listę wystawców, sędziów, ringów wraz z dokładnym spisem psów w kolejności oceniania, informacje o sponsorach, regulaminy itd.
> ringówka – specjalna smyczka do wystawiania psa na ringu
Polecam TEN artykuł~~
Ile ludzi tyle opinii i mądrości.
Zawsze staram się obiektywnie spojrzeć na problem,
a w wypowiedziach podpieram się artykułami oraz własnymi obserwacjami.
Do dyskusji zapraszam na facebooka Sesame House~~